


Smaczne i doskonale zbilansowane pożywienie, zawierająca białko zwierzęce niezbędne w diecie chomika oraz potrzebne witaminy i chelatowane minerały. Dodatek wyciągu z jeżówki( Echinacea) wzmacnia odporność. Xtra Vital Complete Food dla chomika zapewnia zdrowie, piękną okrywę włosową i silne mięśnie.
Zalecenia dotyczące żywienia
Na początku mieszaj Xtra Vital z dotychczasowym pożywieniem i stopniowo zwiększaj udział nowej diety. Najlepiej karmić chomika wieczorem, gdy się budzi. Przeciętnie chomik zjada 5-7 g karmy na dobę. Należy podawać codziennie świeże pożywienie i czystą wodę do picia.
Skład
Pszenica, wysokiej jakości lucerna, owies, fasola i groch w płatkach, soja, nasiona słonecznika, kukurydza, orzeszki, chleb świętojański, mięso z indyka i płatki marchwi.
Analiza
Białko 16,8 %, tłuszcz 6,5 %, włókno 9,8 %, popiół 6,7 %, woda 12,7 %, wapń 0,98 %, fosfor 0,59%, wit. A 6.500 IE/kg, wit. D3 2.500 IE/kg, wit. E 100 IE/kg, miedź 6 mg/kg.
Ciekawostki o gryzoniach
Króliki (miniaturowe)
Wszystkie nasze udomowione odmiany królika wywodzą się od królika dzikiego, który pierwotnie występował wyłącznie na Półwyspie Iberyjskim, lecz później został rozpowszechniony przez ludzi na całym świecie. Pierwsze oswojone króliki były już hodowane w czasach rzymskich, a w średniowieczu istniało już kilka maści futra. Na wystawach pokazywane są rasy ogromne, rasy małe, króliki kształtne oraz króliki o specjalnym futrze. Ale jako zwierzątka domowe najbardziej popularne są króliki miniaturowe.
Świnki morskie
Świnki morskie pochodzą z Ameryki Południowej gdzie od tysięcy lat były trzymane jako zwierzęta domowe. W 16-tym wieku zostały sprowadzone do Europy przez hiszpańskich podróżników. Świnki morskie są zwierzętami roślinożernymi, lecz w odróżnieniu do królika świnki morskie nie produkują własnej witaminy C. Dlatego też wszystkie produkty dla świnek powinny zawierać odpowiednią ilość witaminy C.
Szynszyle
Szynszyle, podobnie do świnek morskich, pochodzą z Ameryki Południowej, a dokładniej z górskich rejonów Andów. Szynszyle mogą żyć zadziwiająco długo: 20 lat nie jest wyjątkiem. Mają wspaniałe futro, o świetnych właściwościach izolacyjnych. Lecz istniej jedno niebezpieczeństwo: ich futro nie jest pokrywane tłustą, wypierającą wodę warstwą. Raz namoczone ich futro dość długo pozostanie mokre. Dla swej higieny szynszyle wymagają codziennej kąpieli piaskowej.
Chomiki miniaturowe
Najczęstszym, trzymanym w niewoli chomikiem jest złoty chomik syryjski. Obok złotego chomika syryjskiego hoduje się również kilka azjatyckich chomików miniaturowych. Chomik europejski jest gatunkiem chronionym, a z uwagi na swój agresywny charakter nie nadaje się on na zwierzątko domowe. Chomiki są prawdziwymi samotnikami. Można ograniczyć ich wzajemne walki jedynie, gdy od najmłodszego wieku mają kontakt z innymi osobnikami. W okresach rozmnażania się zawsze należy trzymać chomiki osobno. Chomiki jedzą zboże, lecz na wolności także często zjadają larwy i owady. W kieszeniach policzkowych wynoszą pokarm z dala od miejsca gdzie został on znaleziony i 'chomikują' go na gorsze czasy.
Myszoskoczki
Myszoskoczki są prawdziwymi gryzoniami pustynnymi, produkującymi tak małe ilości moczu, że ich klatkę wystarcza czyści raz na miesiąc. Lecz muszą mieć w klatce kamień, o który mogą ścierać swoje pazury. Myszoskoczki chomikują resztki pokarmu. Należy więc mieć świadomość, że zbyt duża ilość pokarmu zielonego będzie gnić.
Myszy
Wiedząc że myszy są agresywniejsze od szczurów nie zawsze jest możliwe trzymać je wspólnie w jednej klatce. Odnośnie pokarmu myszy nie są w ogóle wybredne: wgryzają się we wszystko co znajdą. Lecz dla dobrego zdrowia specjalnie dostosowana karma jest z pewnością zalecana.
Szczury
Ostatnio coraz częściej trzyma się szczury w charakterze zwierząt domowych. Nie jest to tak dziwne jak mogłoby się wydawać, biorąc pod uwagę, że szczury są zwierzątkami bardzo zabawnymi i ciekawskimi. Oswojone szczury są bardziej potulne, inteligentniejsze i milsze od dzikich szczurów śniadych. Szczury żywią się głównie zbożami, lecz lubią także owoce.
Wiewiórki
Wiewiórka syberyjska, czyli burunduk ma złote futro z czarno-białymi pasmami na grzbiecie. Futro na brzuchu ma barwę ciemno-białą i płynnie łączy się z futrem na grzbiecie. Burunduki wywodzą się z Syberii i Azji, a dokładniej z Korei. Wiewiórki i pręgowce uwielbiają wszelkie orzechy. Pręgowce także lubią kąpiele piaskowe.
Koszatniczka
Koszatniczka pochodzi z Ameryki Południowej, a dokładniej z Chile. Są to bardzo miłe małe zwierzątka ciągle poszukujące kontaktu ze swoimi krewniakami. Nie należy ich zatem trzymać osobno lub w izolacji. Koszatniczki bardzo wolno przyzwyczajają się do ludzi; wymagają znacznej cierpliwości. Dlatego nie są to w żadnej mierze zwierzątka idealne dla małych dzieci
Fretki
Fretki stanowią oddzielny temat, gdyż zwierzęta te są autentycznymi mięsożercami. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku wszystkich innych mięsożerców, fretki potrzebują w swej diecie ogromnej ilości białka zwierzęcego oraz tłuszczu.