Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

3 najważniejsze zasady wychowania psa. Sprawdź, jak wychować szczeniaka.

2020-02-14
3 najważniejsze zasady wychowania psa. Sprawdź, jak wychować szczeniaka.Wychowanie psa nie należy do rzeczy łatwych. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, żeby zacząć już od pierwszych jego chwil w nowym domu. Wtedy wychowanie szczeniąt będzie prostsze oraz krótsze.

Konsekwencja

Drogą do sukcesu jest konsekwencja. Od samego początku należy ustalić zasady, które będą obowiązywały zarówno małego psa, jak i wszystkich domowników. Jeszcze przed pojawieniem się szczeniaka w naszym domu, należy zastanowić się co będzie mu wolno a czego nie.
Jak wychować szczeniaka? Reguły, które ustalimy musza być przez nas konsekwentnie przestrzegane i nie może być od nich wyjątków, gdy akurat jest nam to na rękę. Mały pies nie wie wtedy, co tak naprawdę mu wolno i jest zdezorientowany, gdy jednego dnia coś może, a drugiego za to samo zostaje skarcony. Przestrzeganie zasad daje psu poczucie bezpieczeństwa.

Z psem nie da się dyskutować, musimy mu wysyłać jednoznaczne sygnały czego od niego oczekujemy i tutaj to my musimy nauczyć się psiego języka. Najczęściej za błędne wychowanie psa odpowiedzialny jest jego właściciel. Musimy jasno ustalić hierarchię i pilnować, by nowy członek naszej rodziny znał w niej swoje miejsce. Nie pozwalaj, by szczeniak wylegiwał się na kanapie, bo dorosły pies będzie chciał robić tak samo. Nie dokarmiaj go przy stole, pies powinien jeść tylko w miejscu wyznaczonym przez ciebie, a oduczyć żebrania przy stole dorosłego psa będzie trudne.

Socjalizacja

Jak dobrze wychować psa? Nie izoluj go. Socjalizacja to najważniejsza rzecz w wychowaniu szczeniaka. Pokaż psu, że otaczający go świat jest miejscem ciekawym i bezpiecznym. Codziennie ucz swojego pupila prawidłowych reakcji na ludzi i inne zwierzęta. Podczas zapoznawania naszego pupila z innymi psami warto zwrócić uwagę , aby przynajmniej jeden z nich był spokojny , zrównoważony i wrażliwy na sygnały psiej komunikacji. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemności, a nasz pies pozna obcego psa w bezpieczny i przyjemny sposób. Im więcej nowych doświadczeń tym lepiej dla niego i dla ciebie. Chwal i nagradzaj za prawidłowe zachowanie.
Nauka chodzenia na smyczy. Już od pierwszego dnia należy przyzwyczajać szczeniaka do zakładania obroży. Na początek zakładamy ją na kilka minut, stopniowo wydłużając czas nagradzając za poprawne zachowanie. To samo ze smyczą, dajmy psu czas na przyzwyczajenie się do ograniczenia swobody. Nie pozwalajmy psu gryźć smyczy, a poprawne zachowanie nagradzaj smakołykami.

Wychowanie szczeniaka w domu to również nauka zostawiania go samego. Dobrze przy tym sprawdzi się klatka kennel. Powinna mieć włożone posłanie, aby pies traktował ją jak swój azyl, miejsce wypoczynku. Małego psa stopniowo przyczajamy do pozostawania w klatce nagradzając smakołykami i stopniowo wydłużając czas zamknięcia. Należy pamiętać aby zapewnić w niej stały dostęp do miski z wodą. Jeśli nie chcemy zostawiać psa w klatce, również stopniowo przyzwyczajamy szczeniaka do pozostawania samemu. Zaczynamy od kilku minut co jakiś czas wydłużając naszą nieobecność, dobrze jest zostawić coś czym będzie mógł się zająć, twardy gryzak lub zabawkę.

Nauka komend

Jak więc widać, wychowanie szczeniaka w domu, to również nauka poleceń, które ułatwią nam życie a jemu pozwolą zachować bezpieczeństwo. Siad, zostań, do mnie, zostaw, to komendy które powinien znać każdy pies. Dzięki nauce komend uczysz psa cierpliwości i zwracania na siebie jego uwagi. Oczywiście nie zapomnij o smakołykach. Pies powtarza zachowania za które otrzymuje nagrody a rezygnuje z zachowań które nie przynoszą mu pożądanych rezultatów. Wystarczy stosować zasadę –nagradzasz każde pożądane zachowanie, lekceważysz wszystkie niechciane. Pies będzie chętnie powielał komendy za które otrzyma od Ciebie nagrodę.
Polecenia wydawane psu powinny być wyraźne, wydawane spokojnym tonem. Zawsze takie same dla danej czynności, słowo-komenda, powinno być krótkie. Nie wolno nigdy karać psa za coś co zrobił podczas naszej nieobecności. Pies rozumie znaczenie kary tylko wtedy, gdy następuje ona w czasie popełniania przewinienia.
Nigdy nie chwalmy za rzeczy, które pies właśnie zrobił źle. Jeżeli wychowanie psa ma się powieść, musimy pilnować aby komendy były poprawnie wykonywane. Chodzi oczywiście o polecenia, które pies już zna i jest w stanie je wykonać. Podczas szkolenia nasza uwaga musi być niepodzielnie skierowana na psa, aby w odpowiednim momencie móc go ewentualnie skorygować. Nie zaczynajmy treningu gdy jesteśmy zmęczeni, zdenerwowani, nie mamy na to odpowiednio dużo czasu. Podczas szkolenia musimy znaleźć również czas na przerwę, pozwólmy naszemu pupilowi w tym czasie na krótka zabawę z innym psem, pobieganie za rzucaną zabawką, coś co pozwoli psu się odprężyć.

Pamiętajmy żeby lekcja nie trwała zbyt długo, zwłaszcza przy pracy z młodym psem, który szybciej się nudzi i jest bardziej podatny na zmęczenie. Trening musi być urozmaicony, by wzbudzać w psie ciekawość i pobudzać do pracy.
Jak więc widać, wychowanie szczeniąt to dość trudne zadanie. Jednak trzymając się tych podstawowych zasad wychowania psa, zyskamy posłusznego i przyjaznego członka rodziny, z którym wyjście na spacer to przyjemność, a nie ciągła próba sił. Bezpieczne również będzie nasze mieszkanie, którego pod naszą nieobecność dobrze ułożony pupil nie zdemoluje.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem dla miłośników zwierząt domowych Fajny Zwierzak
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4693 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-12
Ekspresowa wysyłka, wszystko świetnie jak zwykle
2024-04-04
Już 3 lata ta karma i innej nie chce gambit
pixel