Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

5 niebezpiecznych dla zwierząt rzeczy i zjawisk związanych ze świętami

2019-12-17
5 niebezpiecznych dla zwierząt rzeczy i zjawisk związanych ze świętami

1. Niektóre pokarmy

Nie wszystko, co pojawia się na wigilijnym stole, jest bezpieczne dla Twojego psa albo kota – a na pewno większości nie powinny te zwierzęta zjadać! Wszystkie produkty dostępne podczas wigilijnej kolacji są zwykle przetworzone, zawierają dodatek przypraw, octu, soli albo cukru. Te składniki są niepożądane w diecie Twoich zwierząt. Niektóre mogą nawet doprowadzić je do choroby czy śmierci! Uważaj więc na takie rzeczy, jak:
  • czekolada i wyroby z dodatkiem kakao,
  • bakalie i wypieki z ich dodatkiem,
  • produkty głęboko smażone,
  • produkty marynowane w occie,
  • cebula, czosnek,
  • alkohol,
  • słodycze.

2. Anielskie włosy, igły, łańcuchy

Wiele zwierząt lubi bawić się w łańcuchach czy tak zwanych anielskich włosach. Część młodszych osobników – zwłaszcza psów – może chcieć też zjadać igły. Niestety jest to dla nich nie tylko niezdrowe z uwagi na zawarte w iglakach olejki eteryczne. To także potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia, bo igły mogą z łatwością przebić błony śluzowe układu pokarmowego, powodując stan zapalny, zatory czy inne dolegliwości. Często oznacza to konieczność wykonania natychmiastowego zabiegu ratującego zwierzęciu życie. Zrezygnuj z nadmiaru ozdób dla dobra zwierząt.

3. Duży tłum obcych osób

Tylko nieliczne zwierzęta dobrze odnajdują się w tłumie obcych osób. Dla większości jest to kakofonia zapachów i dźwięków, często wywołująca potrzebę schronienia się w bezpiecznym miejscu. Jeśli dodatkowo część gości – zwłaszcza dzieci – ciągle chce przebywać z psem, dotykać go czy się z nim bawić, zwierzę może zareagować niekorzystnie. Mogą to być po prostu objawy stresu – ślinienie, załatwianie w domu, niszczenie przedmiotów, dyszenie – ale niekiedy zwierzęta lękliwe czują potrzebę obrony przed potencjalnymi napastnikami. Mogą ugryźć albo boleśnie podrapać. Unikaj takich sytuacji i zapewnij psu i kotu miejsce, w którym będą mogły się zrelaksować z dala od tłumu.

4. Sylwester i przygotowania do niego

Wiele kotów, psów, a nawet mniejszych zwierząt, w tym również ptaków, nerwowo reaguje na wystrzały w okresie sylwestrowym. Te zwierzęta, które na stałe przebywają w domu, mogą być po prostu oddzielone od niechcianych hałasów i błysków. Gorzej z psami i niektórymi kotami, które chcą lub muszą wychodzić na zewnątrz. W takim przypadku postaraj się unikać spacerów w nocy, kiedy huki i błyski są znacznie bardziej odczuwalne. Nie puszczaj psa, który się boi, luzem, bo w panice może po prostu uciec i zderzyć się z samochodem czy zgubić. Nie zabieraj zwierząt na pokazy fajerwerków, a jeśli to możliwe, spędź z nimi ten czas w odosobnieniu, na przykład na wyjeździe z przyjaciółmi na łono natury. Jeśli to konieczne, odpowiednio wcześniej - 3-4 tygodnie - wprowadź do diety psa środki na uspokojenie i stres.

5. Naturalne dekoracje świąteczne

Dostałaś w prezencie od rodziny piękną gwiazdę betlejemską? A może masz w planie obwiesić większość mieszkania jemiołą? Uważaj, bo w przypadku obu tych roślin ich zjedzenie przez kota lub psa może skończyć się tragicznie! Nie oznacza to, że musisz z nich całkowicie rezygnować – ustaw je po prostu w miejscu niedostępnym dla pupila albo zadbaj o stałe kontrolowanie, czy nie próbuje się dobierać do roślin.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4702 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-21
Rewelacja
2024-04-12
Jestem bardzo zadowolona z obsługi.
pixel