Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

5 powodów, dla których nie należy dawać zwierząt w prezencie

2019-12-20
5 powodów, dla których nie należy dawać zwierząt w prezencie

1. Adopcja w święta ma znacznie wyższy odsetek niepowodzeń

Jest to spowodowane przede wszystkim faktem, że często prezent dawany jest jako swoista niespodzianka nie tylko dla dziecka, ale również dla jego opiekunów. Z tego powodu często zdarza się, że są oni kompletnie nieprzygotowani nie tylko pod względem akcesoriów dla zwierząt, ale również przemodelowania swojego życia pod kątem zwierzęcia. Nawet jeśli jest to chomik.

Co więcej, adopcje świąteczne często są efektem tak zwanego zrywu serca. Chcemy poprawić los zwierząt bezdomnych, a przez to podejmujemy decyzję nieprzemyślaną, często wybierając zwierzę, które dodatkowo zupełnie do nas nie pasuje pod względem charakteru. To działanie jest z góry skazane na porażkę.

2. Kupno zwierzęcia tuż przed świętami to proszenie się o kłopoty

Warto zaznaczyć – mowa tutaj cały czas o zakupie, który nie był wcześniej przemyślany i planowany. Nagła decyzja o tym, że chcemy podarować dziecku albo nawet dorosłemu zwierzę rasowe – czy raczej, w typie rasy – zwykle źle się kończy. Odpowiedzialni hodowcy praktycznie nie wydają swoich podopiecznych osobom, które tuż przed świętami decydują się nagle na zakup. Z tego powodu wiele osób zwraca się ku pseudohodowlom, w których warunki zwierząt, ich przynależność do rasy czy stan zdrowia są przynajmniej wątpliwe. To przekłada się na wiele problemów, począwszy od dużych wydatków na specjalistów i lekarzy weterynarii, aż po przypadki zgonów zwierząt po kilku dniach.

3. Święta, czyli znikąd pomocy

Zwierzę podarowane na święta w prezencie może nawet zachorować – albo być już chore. Może też wykazywać poważne problemy behawioralne, łącznie z agresywnymi zagraniami w stosunku do domowników. W takim przypadku potrzebna jest pilna pomoc specjalisty. Niestety, w święta, pomijając dyżury weterynaryjne, na których za usługę płaci się nawet kilkakrotnie więcej niż normalnie, dostęp do specjalistów jest utrudniony. Wiele osób wyjeżdża albo po prostu wyłącza telefony na ten okres. Oznacza to, że zostaniesz z problemem prawdopodobnie sam.

4. Oddanie zwierzęcia to także porażka dla dziecka

Najczęściej zwierzęta są prezentami dla dzieci. Niestety, równie często dzieci szybko tracą nimi zainteresowanie. Jednocześnie czują z nimi mocną więź, zwłaszcza jeśli zwierzak był długo wyczekiwany. Rodzice, przytłoczeni nowymi obowiązkami i często nieprzygotowani na dodatkowe problemy, na przykład szczenię załatwiające się w domu, decydują się na oddanie go.

W takiej sytuacji po pierwsze dziecko uczy się, że zwierzę jest na dobrą sprawę przedmiotem, którym można dysponować dowolnie, bez patrzenia na jego emocje. Jednocześnie pojawia się poczucie porażki związane z oddaniem zwierzęcia. Czy jest sens narażać je na takie negatywne emocje i pokazywać nieprawidłowe wzorce?

5. Świąteczne zamieszanie nie jest dobrym początkiem

W święta wszystko biegnie swoim rytmem. Wiele osób wyjeżdża, część gości bliższych albo dalszych krewnych. W domu jest często o wiele więcej osób albo nie ma nikogo, jeśli zdecydowaliśmy się na wyjazd. Do tego dochodzi hałas, wiele różnych zapachów – i nieszczęście gotowe. Nawet małe zwierzęta domowe źle znoszą takie warunki. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, gdy prezent faktycznie był niespodzianką, zupełnie nieplanową, i nikt nie zamierza dla zwierzęcia zmieniać swoich planów.

Kiedy zwierzę jest dobrym wyborem na święta?

Z wielu przyczyn dobrze zaplanowane święta mogą być odpowiednim momentem na przyjęcie nowego domownika. Jeśli zamierzamy spędzić je w domu, w gronie najbliższej rodziny, i tylko wtedy mamy czas na poznanie zwierzaka, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć świadomą decyzję o jego kupnie albo adopcji. Warto jednak ten proces rozpocząć już kilka tygodni wcześniej. Na początek znaleźć zwierzę do adopcji, poznać je, jego zwyczaje oraz potrzeby, a także zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne rzeczy. Można poprosić też dotychczasowego tymczasowego opiekuna lub schronisko o wykonanie odpłatnie dodatkowych zabiegów weterynaryjnych, aby nie robić tego po adopcji w czasie świąt.

W przypadku zwierząt rasowych należy wybrać rasę albo gatunek, a potem skontaktować się wcześniej z hodowcą. Dobrze jest też upewnić się, że hodowla dba o zwierzęta, a one same faktycznie są rasowe, co potwierdza często przynależność do międzynarodowych organizacji. Kilkakrotne wizyty lub częste rozmowy z hodowcą dadzą nam podstawową wiedzę na temat potrzeb zwierzęcia na pierwszym etapie jego pobytu u nas.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4701 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-21
Rewelacja
2024-04-12
Jestem bardzo zadowolona z obsługi.
pixel