Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

5 rzeczy, które warto zrobić w Sylwestra dla zwierzęcia, które się boi

2019-12-29
5 rzeczy, które warto zrobić w Sylwestra dla zwierzęcia, które się boi

1. Zapewnij cichy kąt

I nie zawsze jest to łazienka! W wielu przypadkach sugeruje się, aby zamknąć przestraszone zwierze w łazience, gdzie teoretycznie miałoby być najciszej. Wiele zależy jednak od konstrukcji samego budynku, w którym mieszkanie. Wiele bloków ma bardzo podatne na akustykę łazienki, co w połączeniu z kratkami wentylacyjnymi prowadzącymi do kominów może wręcz potęgować huk. Sprawdź, gdzie będzie najciszej, i to pomieszczenie wybierz dla zwierzęcia. W żadnym wypadku nie wyprowadzaj wówczas zwierzęcia na spacer, nie zabieraj na balkon albo taras, a nawet podwórko. Nie bierz go na imprezy masowe albo takie, na których będą puszczane fajerwerki.

2. Włącz muzykę i zasłoń okna

Jeśli spędzasz ten czas w domu, możesz przygotować go na czas Sylwestra. Zasłoń okna w pomieszczeniu, w którym będzie przebywać zwierzę, aby nie było eksponowane na efekty wizualne fajerwerków. Włącz też muzykę, najlepiej taką, do której zwierze jest przyzwyczajone, aby stworzyć atmosferę składającą się ze znanych mu elementów. Pomoże to nieco zagłuszyć huk powodowany przez fajerwerki.

3. Stwórz bezpieczne otoczenie

Jeśli organizujesz w domu imprezę, to postaraj się, aby zwierzę nie było w jej centrum, zwłaszcza jeśli zauważasz u niego objawy stresu związanego z dużą ilością ludzi albo petardami, które na dworze słychać już kilka dni przed Sylwestrem. Zawsze wybieraj dla zwierzęcia to miejsce, w którym jest możliwie cicho, ale i takie, w którym lubi się ono chować i czuje bezpiecznie. To bardzo ważne, aby kryjówka była kotu czy psu znana – chętniej z niej skorzysta. Jeśli takie miejsce nie istnieje, możesz przygotować je nawet kilka dni wcześniej. Jeśli przygotowania zaczynasz odpowiednio wcześnie w przypadku mruczków, zaopatrz się w środki uspokajające i redukujące stres dla kotów, na przykład w formie dyfuzorów wkładanych do gniazdka albo specjalnych sprayów.

4. Zajmij zwierzę czymś, co lubi

Wiele zwierząt całkiem dobrze znosi sylwestrową noc, o ile odpowiednio wcześnie dostanie właściwy, pozytywny bodziec. Może nim być na przykład zabawka wypełniona jedzeniem do wylizywania dla psów albo myszka z kocimiętką dla kotów. Niektóre zwierzęta za taki bodziec uważają zabawę z człowiekiem. Przygotuj smakołyki oraz ulubione zabawki – sznurek do przeciągania z psem albo wędkę dla kota. Spędźcie te dwadzieścia minut na wspólnej zabawie.

5. Nie przesadzaj z emocjami

Nie siedź nad zwierzęciem i nie zachowuj się nienaturalnie. Jeśli będziesz nagle je przytulał, nadmiernie żałował, zwłaszcza piskliwym głosem, to spotęgujesz stres zamiast go zredukować. Postaraj się wyczuć, co Twoje zwierzę najbardziej lubi w sytuacji stresowej. Możesz wykonać specjalny taping za pomocą bandaża elastycznego, zapewnić mu spokojny kąt i po prostu zostawić bez Twojej ingerencji. Często jest to lepsze dla zwierzęcia rozwiązanie niż nadmierne emocjonowanie się jego losem.

Jeśli podajesz zwierzęciu preparaty ziołowe łagodzące stres, rób to jeszcze przez kilka dni po Sylwestrze, a potem stopniowo z nich rezygnuj. Nie zabieraj psa lub kota na spacer wieczorem albo nocą. Dobrym momentem na długi spacer jest wczesny poranek przed i po Sylwestrze, kiedy większość imprezowiczów jeszcze śpi i nie trwają oficjalne pokazy pirotechniczne. W mieście nigdy nie puszczaj psa luzem! Nawet jeśli nie obawia się fajerwerków – wystarczy głupi żart i petarda rzucona psu wprost pod łapy, aby uciekł, nie oglądając się na Ciebie. Im bliżej człowieka jest zwierzę, tym jest bezpieczniejsze.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4723 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-23
Wszystko (bardzo) w porządku
2024-07-12
Jak zwykle ok.
pixel