Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Adopcja kotów - dorosłe czy kocięta?

2017-09-27
Adopcja kotów - dorosłe czy kocięta?Wiele zalet i wad mają zarówno adopcje kotów dorosłych, jak również i kociąt. Nie oznacza to jednak, że w każdej z sytuacji adoptowanie zwierzaka w konkretnym wieku będzie miało taki sam sens – trzeba zawsze dostosować wiek kota do potrzeb danej rodziny.

Wady i zalety adopcji kociąt

Kocięta są zazwyczaj o wiele słodsze wizualnie aniżeli dorosłe koty, co niestety sprawia, że wiele osób decyduje się na ich adopcję. Dlaczego niestety? Głównie dlatego, że zapomina się w przypadku takiego punktu widzenia o tym, że kocię jest żywym stworzeniem o specjalnych wymaganiach. Musimy dostosować do niego często cały dom, bo nie wiemy na dobrą sprawę, na jakiego dorosłego kota wyrośnie nasz podopieczny. Kocięta, zwłaszcza adoptowane pojedynczo do domu, gdzie nie ma innych zwierząt, często się nudzą i niszczą przez to dom czy budzą swoich opiekunów w środku nocy niezbyt przyjemnymi harcami z użyciem pazurów. Z tego powodu poleca się adoptować przede wszystkim dwójkę kociąt, aby mogły zająć się swoim towarzystwem i zostawiły w spokoju domowy zestaw wypoczynkowy. Z drugiej strony kocięta łatwiej jest przyzwyczaić do naszych zasad życia w domu, a wiele zależy również od samego wychowania.

Wady i zalety adopcji dorosłych kotów

Dorosłe koty polecane są w wielu sytuacjach, np. wówczas, gdy chcemy kota mniej skłonnego do rozmaitych psot i niszczenia mebli w naszym domu. Co więcej, dorosły kot ma zwykle już określony charakter, dzięki czemu wiemy, czego się po nim spodziewać; w ten sposób możemy idealnie dobrać kota zarówno w przypadku domu, gdzie np. mieszkają inne zwierzęta, jak i do towarzystwa dzieci albo osoby starszej. Dorosły kot zazwyczaj ma za sobą również zabieg sterylizacji i kastracji, dzięki czemu opieka nad nim jest prostsza, a jego charakter – stabilniejszy. Z drugiej strony omija nas proces dorastania kota, przez co często nie mamy tak dużego wpływu na jego zachowanie, a odkręcanie niektórych nawyków może stać się kłopotliwe. Trudne będzie niekiedy też przyzwyczajenie dorosłego kota np. do towarzystwa psa czy warunków, do których nie przywykł we wcześniejszym życiu.

Wydatki związane z kotami

Przede wszystkim, adoptując kocięta, musimy spodziewać się nieco większych wydatków. Sucha karma dla kociąt jest zwykle nieco kosztowniejsza, a potrzebujemy jej więcej z uwagi na zapotrzebowanie kociąt w okresie wzrostu. Powinna być też dobrej jakości. Dla kociąt musimy mieć również większy zapas zabawek, bo te będą regularnie niszczone. Z kolei koty dorosłe potrzebują niekiedy karmy specjalistycznej czy dla kotów wybrednych, zależnie od tego, jaki jest ich stan zdrowia i do czego był dotychczas przyzwyczajone. Starsze koty mogą akceptować jedynie karmę mokrą, co również, w rozliczeniu miesięcznym, stanowi większy wydatek od suchych granulek. Bez względu na koci wiek musimy zainwestować natomiast w drapaki, transporter na czas podróży do weterynarza czy na wakacje, a także legowisko oraz odpowiednią kuwetę ze żwirkiem, który kot będzie zwyczajnie akceptował.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4722 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-23
Wszystko (bardzo) w porządku
2024-06-16
Jak zawsze OK
pixel