Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Aklimatyzacja kota w nowym domu

2019-05-25
Aklimatyzacja kota w nowym domu

Jak przygotować się na przyjęcie kota?

Najlepiej, zwłaszcza w przypadku, gdy w domu mieszka więcej osób czy obecne są inne zwierzęta domowe, jest wygospodarować nowemu domownikowi osobne pomieszczenie. Powinno być spokojne, ale nosić zapachy osób mieszkających na tej samej przestrzeni. Dobrze, aby inne zwierzęta nie miały do niego dostępu, zwłaszcza na początku – nie warto jednak całkiem izolować kota. Wskazana jest na przykład bramka, dzięki której zwierzęta się widzą, ale nie mają bezpośredniego kontaktu. W tym czasie można nowemu kotu podrzucać na przykład szmatki pachnące osobami i zwierzętami mieszkającymi w domu, dzięki czemu oswoi się on z nimi. W pomieszczeniu powinna znajdować się kryjówka z zapachem znanym kotu, na przykład transporter, w którym zostanie przyniesiony. Do tego kilka miejsc do odpoczynku, wygodny drapak i kuweta w spokojnym miejscu.

Na co się przygotować?

Na pewno koty mają różne charaktery, dlatego nie do końca da się przewidzieć, jak dane zwierzę się zachowa. Możesz liczyć się zarówno z chwilą ukrycia i bardzo otwartym charakterem zwierzęcia już na drugi dzień, jak również zestresowanym i przemykającym po kątach kotem przez kilka tygodni. Niektóre zwierzę w wyniku stresu załatwiają się poza kuwetą, jednak można temu zapobiegać poprzez wymianę żwirku na taki, który spodoba się kotu czy całkowitym przesunięciu toalety w inne miejsce. Dobra jakościowo sucha karma dla kota powinna być uzupełniona smakołykami, które pomogą Ci nawiązać kontakt z nowym domownikiem. Specjalne preparaty przeciwko objawom stresu, czy to w formie adapterów do kontaktów, czy też past, będą przydatne zwłaszcza na początkowym etapie.

Czym jest stres u kota?

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że stres nie do końca jest tym, co postrzegamy u kotów. Stres to reakcja fizjologiczna na zmiany, które mogą mieć charakter negatywny, ale też pozytywny. Z uwagi na specyfikę stresu zwierzę nie jest w stanie samodzielnie nad nim zapanować – nie ma dostępnych tak rozwiniętych technik jak choćby człowiek, który może uczęszczać na terapię czy dokonywać wizualizacji. Często objawy stresu są tak zróżnicowane u kotów, że bez obserwacji jednego osobnika trudno je dostrzec.

Warto też pamiętać, że wiele objawów, które kojarzone są ze stresem, może wynikać ze złego samopoczucia kota i jego choroby. Warto obserwować zwierzę, w sytuacji, gdy jego stan się pogarsza albo nie poprawia przez konkretny czas mimo sprzyjających okoliczności, należy zabrać kota na wizytę do weterynarza.

Jak rozpoznać stres u kota?

Kot po zmianie domu bardzo często po prostu zaszyje się w jakimś kącie, aby stamtąd obserwować otoczenie. Jest to reakcja naturalna, dlatego warto pozostawić mu przestrzeń, aby mógł poznawać nowe kąty bez niepotrzebnego towarzystwa czy zbytniego poruszenia wokół siebie. Ukrywanie się w bezpiecznym miejscu jest jednym z objawów stresu, podobnie jak widoczne napięcie i zesztywnienie całego ciała czy jego drżenie. Niekiedy koty na sytuacje nagłego, silnego stresu reagują ślinotokiem, dyszeniem czy intensywną, nagłą utratą części sierści. Czasem pojawiają się zachowania samouspokajające, takie jak mruczenie, wylizywanie ciała. Te wszystkie objawy są zazwyczaj naturalne i warto pozostawić kota po prostu w spokoju, a potem nienachalnie próbować nawiązać z nim kontakt. Pomocne mogą być pachnące smakołyki, ciekawa zabawka czy specjalne adaptery z preparatami przeciwko stresowi, które wydzielają zapach łagodzący powyższe objawy.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Nie mam czasu
2024-05-15
Polecam
pixel