Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Babeszjoza u psa – objawy, leczenie tej groźnej choroby

2019-05-29
Babeszjoza u psa – objawy, leczenie tej groźnej choroby

Czym jest babeszjoza i gdzie występuje?

Babeszjoza to choroba odkleszczowa wywoływana przez pierwotniaki Babesia canis. Najczęściej atakuje psy, prawie nigdy nie daje objawów u kotów – jeśli się pojawia, to jako powikłanie po innych zakażeniach. W przypadku czworonogów bez odpowiedniego leczenia choroba staje się śmiertelna, zwłaszcza jeśli ma ostry przebieg.

Babeszjoza w Polsce po raz pierwszy została opisana w latach 60. XX wieku na Lubelszczyźnie. Przez wiele lat przypadki tej choroby pojawiały się głównie na wschodzie i północy kraju, co wiązało się z występowaniem kleszcza łąkowego, który jest nosicielem i najczęstszym transmiterem pierwotniaków babeszjozy. Obecnie psy chorują w całej Polsce. Najwięcej zachorowań dotyczy ściany wschodniej i zachodniej, a także położonych centralnie województw w środkowej części kraju. Wybrzeże i obszary górskie wyróżniają się o wiele rzadszych występowaniem choroby.

W jakich sytuacjach psy chorują?

Przede wszystkim do zachorowania niezbędna jest obecność kleszczy w środowisku. Współcześnie, z uwagi na ocieplenie klimatu i brak srogich zim, kleszcze bardzo szybko wracają do funkcjonowania w środowisku. Wystarczy, że temperatura powietrza utrzyma się przez kilka dni powyżej 4 stopni Celsjusza, co w rzeczywistości oznacza, że pajęczaki te mogą pojawiać się nawet zimą. Statystycznie najwięcej przypadków chorób występuje w okolicach kwietnia oraz sierpnia.

Kleszcz szuka żywicieli, aby móc zmieniać swoją postać i przechodzić z jednej fazy rozwoju w drugą. Najczęściej pajęczaki bytują na gryzoniach i ptakach, a także zwierzętach, u których zaniedbana jest profilaktyka przeciwkleszczowa. W takiej sytuacji, podczas ssania krwi, kleszcz staje się nosicielem pierwotniaków babeszjozy, a następnie przekazuje je kolejnemu żywicielowi. Aby do tego doszło, musi zaistnieć jedna z trzech sytuacji:

 • kleszcz jest wbity ponad 24 godziny, choć niektóre źródła wskazują wzrost zachorowań dopiero po 48 godzinach od żerowania;
 • podczas usuwania kleszcza doszło do sytuacji, w której „zwrócił” on treść z jelit i ślinę, co spowodowało zakażenie;
 • ukąszenie nowego żywiciela nastąpiło bezpośrednio po oderwaniu od zwierzęcia zarażonego babeszjozą.

Babeszjoza u psa – objawy

Babeszjoza wywołuje u psów rozpad krwinek czerwonych, co oznacza bardzo silną anemię, która bez leczenia prowadzi do śmierci psa. Zazwyczaj objawami choroby są:

 • apatyczność, osłabienie;
 • brak apetytu;
 • zaburzenia równowagi i problemy neurologiczne;
 • ciemnoczerwony mocz;
 • wymioty, krwawa biegunka;
 • duszności;
 • przyspieszona akcja serca;
 • wysoka temperatura ciała;
 • żółtaczka objawiająca się zażółceniem gałek ocznych i błon śluzowych.

Nawet jeden z tych objawów powinien zachęcić opiekuna do wizyty w gabinecie weterynaryjnym, zwłaszcza gdy pies miał wcześniej kleszcza. Objawy choroby pojawiają się szybko po zarażeniu i w takim samym tempie postępują, dlatego natychmiastowa reakcja może uratować psu życie.

Babeszjoza u psa – diagnostyka i leczenie

Diagnostyka babeszjozy jest w zasadzie dość prosta. Dokładny wywiad, obserwacja objawów, a także wykonanie badań krwi są wskazane, aby móc stwierdzić zakażenie pierwotniakami Babesia canis. W morfologii wychodzi niska liczba płytek krwi, erytrocytów i hemoglobiny. Specjalne testy płytkowe pozwalają szybko uzyskać odpowiedź na to, czy pies choruje na babeszjozę.

Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwko pierwotniakom w formie wlewów kroplówkowych pod stałą obserwacją weterynaryjną. Farmakoterapia jest ryzykowna, jednakże to jedyna szansa dla psa, aby mógł wrócić do pełni sił. Zależnie od pozostałych objawów stosuje się dodatkowo leki sterydowe, antybiotyki, a w skrajnych przypadkach – transfuzje krwi.

Dodatkowo zazwyczaj stosowana jest dietoterapia, czyli karma weterynaryjna wspierająca terapię. Ma ona dostarczać psu niezbędnych kalorii bez obciążania układu pokarmowego. Lekarz dostosowuje ją do stanu psa – czasem, przez pierwsze dni, stosowane jest jedynie odżywianie poprzez kroplówki.

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Przejście babeszjozy nie uodparnia psa na tę chorobę. Z tego powodu najważniejsze jest to, aby regularnie stosować preparaty przeciwko kleszczom dla psa. Mają one formę tabletek, kropli spot-on albo obroży. Dodatkowo, na terenach, na których kleszcze występują w dużych ilościach warto stosować spraye zapewniające ochronę tymczasową, na kilka godzin – spryskujemy nimi psa przed spacerem. Po każdym wyjściu trzeba dokładnie obejrzeć psa, bo przyniesiony do domu kleszcz może być groźny również dla ludzi.

Na rynku dostępna jest szczepionka przeciwko babeszjozie, jednak nie zapobiega ona zachorowaniu, a jedynie łagodzi objawy u części psów.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Zamówienie zrealizowane na wysokim poziomie
2024-06-12
Bardzo dobrze.
pixel