Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Beagle - o rasie, pielęgnacji, żywieniu

2019-11-24
Beagle - o rasie, pielęgnacji, żywieniu

Pochodzenie rasy

Beagle to psy gończe wywodzące się z Anglii. Rasa została zapoczątkowana w okolicach XIV wieku jako krzyżówka popularnych wówczas czworonogów służących do polowania na lisy oraz zające z zaciętymi i wszechobecnymi terierami. Co ciekawe, istnieją dwie różne teorie o pochodzeniu psów tej rasy; jedna wywodzi je jeszcze ze starożytnych wzorców psów myśliwskich, druga zaś bierze początku z Francji, skąd czworonogi miały przybyć do Anglii podczas wojny stuletniej. Prawdopodobnie nazwa „beagle” pochodzi z języka celtyckiego albo francuskiego i oznaczać miałaby kolejno „mały” albo „rozdziawiony pysk”. W Anglii klub tej rasy założono pod koniec XIX wieku, a kilka lat później beagle zostały rozpowszechnione również w Stanach Zjednoczonych. Rasa ta zaliczana jest do najmniejszych czworonogów myśliwskich o charakterze gończym. 

Waga jest istotna

Generalnie beagle są niewielkie, mają mocną budowę, ale nie powinny być ociężałe w ruchu. Świetnie sprawdzają się podczas rozmaitych zadań typu tropienie, ale również do biegania, bo jako rasa myśliwska naturalnie potrzebują sporo ruchu. Zmiana trybu życia tych czworonogów na bardziej kanapowy przy jednoczesnym dogadzaniu im pod kątem żywieniowym prowadzi bardzo szybko do nadwagi. Beagle na ogół bardzo lubią jeść, a ich słodki wygląd niejednokrotnie prowokuje przekarmianie, co kończy się tragicznie dla całego jego organizmu, a zwłaszcza układu krwionośnego, oddechowego czy stawów. Z tego powodu ważne jest, aby beagle przede wszystkim miały sporą dawkę ruchu, o czym za chwilę, ale również spożywały jedzenie dopasowane do swoich potrzeb. Co to oznacza? Im mniej aktywności, tym mniej kaloryczna powinna być sucha karma dla psa. Co więcej, warto pamiętać, że przysmaki dla psów mają zmniejszać dawkę żywieniową, którą na co dzień podajemy psu, więc należy je traktować jako dodatkowe źródło pożywienia. 

Aktywność pod kontrolą

Jak zostało już wspomniane, beagle uwielbiają aktywność fizyczną i nie należy im jej ograniczać z uwagi na możliwość pojawienia się problemów zdrowotnych, zwłaszcza związanych z nadmierną wagą. Trzeba mieć jednak też na uwadze, że beagle mają skłonność do ucieczek i włóczęgostwa, co związane jest między innymi z ich bardzo silnym węchem. Z tego powodu aktywność powinna odbywać się pod nadzorem dostosowanym do sytuacji i psa. Od szczenięctwa warto trenować z psem posłuszeństwo – akcesoria treningowe przydatne w tym zadaniu to między innymi linka treningowa, ułatwiająca ćwiczenie wracania na zawołanie. Na dłuższe spacery dobrze jest zaopatrzyć naszego czworonożnego przyjaciela w odblaski dla psów, które pozwolą mu być widocznym we wszystkich okolicznościach. Nie należy też zapominać o adresówce, dzięki której nawet w razie ucieczki pies szybko do nas wróci. 

Troska o zdrowie

Beagle z uwagi na budowę uszu często miewają problemy z ich zdrowiem; narażone na schorzenia są również oczy. Z tego względu pielęgnacja oczu i uszu powinna przebiegać regularnie, z zastosowaniem odpowiednich preparatów czyszczących. W okresach dużej aktywności warto podawać czworonogowi witaminy na stawy, wspierające je podczas wzmożonego wysiłku. Krótka sierść wymaga regularnego czesania; do tego zadania najlepiej sprawdzą się furminatory albo proste szczotki.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-30
Bardzo szybko zrealizowano zamówienie. Jak zwykle wszystko ok.
2024-04-24
POLECAM
pixel