Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Bezpieczne zabawki dla chomików

2017-11-18
Bezpieczne zabawki dla chomikówZabawki w chomiczej klatce są niezbędne dla zdrowia i dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej samego zwierzęcia. Sprawdźmy zatem, jak je odpowiedzialnie dobrać, by nie stanowiły zagrożenia.

Jaki materiał?

Do wyboru mamy mnóstwo zabawek z najróżniejszych materiałów – wszystkie jednak mają swoje zalety i wady. Najlepszym rozwiązaniem są zabawki drewniane. Możemy wykonać je sami – wówczas trzeba dobrać odpowiedni gatunek drewna – albo kupić gotowe. Są one najkosztowniejsze, aczkolwiek nadal w zakresie cenowym dostępnym dla większości właścicieli. Ich zaletą jest duża wytrzymałość, atrakcyjny wygląd oraz właśnie naturalność, dzięki której nie ma ryzyka zatrucia u chomika. Jednocześnie zabawki drewniane, nawet pogryzione, nie będą odbiegały wyglądem bardzo od nowych. Zabawki z tworzywa, głównie plastiku, są o wiele tańsze, ale mniej wytrzymałe, a pogryzione mogą zaszkodzić chomikowi oraz nieestetycznie wyglądać. Jest ich jednak największy wybór. Istnieją też materiały, z których zabawki możemy zrobić sami, np. rolki po papierze toaletowym; oczywiście są mało wytrzymałe i trwałe, dlatego trzeba je często i regularnie wymieniać.

Kołowrotek – wybierz odpowiedni!

Jedną z podstawowych chomiczych zabawek jest rzecz jasna kołowrotek. Zanim go jednak wybierzemy, musimy przemyśleć kilka kwestii. Podstawową z nich jest forma kołowrotka – powinien on mieć zabudowane ścianki, bo w przypadku tych metalowych zwierzę może włożyć łapkę między szczebelki i zrobić sobie krzywdę. Kołowrotek metalowy z gęstej siatki będzie wytrzymały, a przy tym bezpieczny. Drugą sprawą jest jego średnica – mniejsze gatunki chomików potrzebują mniejszej średnicy kołowrotka, zaś większe – adekwatnej do rozmiarów. To istotne, bo zbyt mały kołowrotek będzie powodował u chomika niefizjologiczne i groźne dla zdrowia wygięcie kręgosłupa, zaś zbyt duży – za wielki opór przy próbie poruszenia. Warto też sprawdzić, czy kołowrotek nie hałasuje, mając na uwadze, że chomik jako zwierzę nocne będzie z niego korzystał głównie podczas naszego snu.

Co warto, czego nie warto?

Na pewno nie warto inwestować w specjalne, plastikowe, całkowicie zabudowane kule dla chomików. Są one zwyczajnie niebezpieczne i często frustrujące dla zwierząt. Każdy ruch sprawia, że chomik się przemieszcza, przez co nie może się samodzielnie zatrzymać i odpocząć. To nadwyręża jego zdrowie, ale i często powoduje stres, panikę i frustrację. Co więcej, kule mają bardzo kiepską wentylację, co również jest niekorzystne. Dobrą alternatywą będzie po prostu odpowiedni kołowrotek czy specjalnie zabezpieczony wybieg dla chomika. W samej klatce możemy wprowadzić m.in. ciekawe tunele, ścianki czy mostki, po których chomik może się wspinać i wędrować. Tunele warto ukryć w trocinach albo wyprowadzić częściowo poza klatkę; jeśli nie mamy pomysłu, jak zrobić to samodzielnie, możemy skorzystać z gotowych układów klatek z takimi rozwiązaniami.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4722 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-24
polecam!!!!
2024-06-20
Super!
pixel