Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Biegunka u kota – co robić?

2018-02-27
Biegunka u kota – co robić?

Czym jest biegunka u kota?

Na początek warto stwierdzić, czym właściwie jest biegunka u kota. Kiedy możemy mieć pewność, że rozpoznanie potwierdzi rozwolnienie u kota, a nie np. zmiany w stolcu spowodowane czynnikami żywieniowymi albo stresowymi? Przede wszystkim biegunka u kota rozpoznawana jest w chwili, gdy zwierzę wypróżnia się luźnymi, często wodnistymi bądź śluzowatymi stolcami znacznie częściej niż dotychczas, zazwyczaj już od 5-6 razy na dobę.

Warto pamiętać przy tym, że biegunka u kota jest zawsze jedynie objawem, a nie chorobą w sobie. Zatrzymanie biegunki nie oznacza wyleczenia zwierzaka, aczkolwiek jest pomocne, aby zapobiegać choćby odwodnieniu czy poprawić koci nastrój.


Rozwolnienie u kota może przyjąć kilka form. Forma łagodna ma miejsce wówczas, gdy kot oddaje stolce w ograniczonych ilościach, choć są one typowo biegunkowe; dodatkowo nie ma żadnych innych objawów, jak apatia, niechęć do jedzenia czy osowiałość. Postać ostra to nagła biegunka z częstymi, obfitymi wypróżnieniami, w której szybko pojawia się np. krew, a zwierzę wyraźnie traci siły, nie chce jeść; objaw ten postępuje bardzo szybko. Z kolei biegunka przewlekła trwa dłużej aniżeli kilka dni, może nie dawać dodatkowych objawów bądź dawać je w umiarkowanym natężeniu.

Biegunka u kota – przyczyny

Przyczyn biegunki może być wiele, dlatego trudno jest samemu właścicielowi, bez adekwatnej wiedzy oraz narzędzi diagnostycznych, ocenić, co ją powoduje. Rozwolnienia u kota jest szczególnie niebezpieczne w przypadku, gdy występuje w formie ostrej oraz zdarza się kotu wychodzącemu; podstawowym podejrzeniem jest wówczas spożycie czegoś trującego. Może to być zarówno trutka rozrzucona celowo, jak również np. roślina, która jest toksyczna dla kotów czy substancja chemiczna służąca do oprysków. W przypadku zatrucia występują często dodatkowe objawy, jak np. wymioty, występowanie krwi w stolcu, objawy neurologiczne. Stan kota szybko się pogarsza, dlatego interwencja lekarza weterynarii jest niezbędna i powinna być pilna.

Do jednej z przyczyn łagodnych biegunek należy… zmiana żywienia. Podawanie kotu innej aniżeli dotychczas karmy czy czegoś, co nie jest dla niego trujące, ale spowodowało podrażnienie układu pokarmowego – np. mleka krowiego – często wywołuje biegunkę.

Zdarza się, że biegunka jest jednym z objawów infekcji. Często współwystępuje z innymi objawami, np. wymiotami, gorączką. W takim przypadku niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii, aby stwierdzić, co kotu dolega, i wprowadzić odpowiednie leczenie. Biegunka przewlekła jako jedyny objaw choroby często wskazuje na schorzenia przewlekłe, zwłaszcza związane z jelitami, wątrobą czy trzustką. Diagnostyka jest w takim przypadku niezbędna.

Kot ma biegunkę – co robić?

Na początek warto zwierzę po prostu obserwować. Jeśli biegunka ma przebieg łagodny, to często to wystarcza, bo może ona samodzielnie zaniknąć – zwłaszcza jeśli jest spowodowana np. zmianą karmy czy chwilową niestrawnością – a dodatkowo nie powoduje żadnych skutków ubocznych w formie np. odwodnienia. Z biegunką w odmianie ostrej warto szybko udać się do gabinetu weterynaryjnego, zwłaszcza jeśli zwierzę niknie w oczach. Z kolei biegunka przewlekła powinna być zdiagnozowana, jeśli nie występuje jako np. uboczny objaw prowadzonego leczenia. W takim wypadku warto wspomnieć o niej lekarzowi weterynarii.

Co możemy zrobić, jeśli kot ma biegunkę, a my chcemy mu pomóc domowymi sposobami? Na dobrą sprawę niewiele. Jeśli chcemy podawać jakikolwiek preparat przeciwko biegunce, to dobrze jest zawczasu zapytać o niego w gabinecie weterynaryjnym, aby dowiedzieć się m.in. o właściwe dawkowanie czy łączenie z innymi lekami w przypadku chorób przewlekłych. W ramach domowych metod dobrze jest zachęcać zwierzę po prostu do regularnego picia wody – zapobiegnie to groźnemu w skutkach odwodnieniu. Jeśli zwierzę ma umiarkowane apetyt i pragnienie, możemy np. ugotowane mięso z kurczaka rozdrobnić w wodzie z dodatkiem gładkiego sosu z saszetki dla kotów – to powinno zwierzaka zachęcić do spożycia.


Bez względu na okoliczności, dobrze jest zaplanować wizytę u lekarza weterynarii. Powinien on rutynowo zbadać zwierzę, aby ocenić, czy sprawa była jednorazowa, a także, jakie są przyczyny biegunki.

Biegunka u kota – leczenie

Biegunka u kota należy do objawów chorób, dlatego też jej leczenie również jest objawowe. Zazwyczaj stosuje się preparaty ograniczające ilość stolców, a w razie odwodnienia również wlewy podskórne czy kroplówki dożylne wzmacniające organizm kota.

Prócz leczenia objawowego istotne jest usunięcie głębszych przyczyn biegunki. W przypadku, gdy jest ona spowodowana błędami dietetycznymi, wystarczy usunąć z diety kota produkt powodujący rozwolnienie albo spowolnić wprowadzanie nowych pokarmów.

Leczenie zatruć jest trudne i kompleksowe, a przebieg terapii zależy od tego, co kot spożył oraz w jakim jest stanie. Wykonuje się m.in. badanie stolca czy krwi, aby ocenić stan kota i poszczególnych narządów.

Jeśli przyczyna biegunki jest nieznana, również wykonuje się badanie krwi, kału, a także jego analizę pod kątem obecności pasożytów. W przypadku chorób wirusowych czy bakteryjnych stosuje się odpowiednie preparaty lecznicze. Pasożyty zwalcza się lekami odrobaczającymi dobranymi do ich gatunku, ale i stanu kota.

Jeśli biegunka występuje przy leczeniu przewlekłym albo antybiotykoterapii, lekarz weterynarii ocenia jej natężenie i może zalecić kilka wyjść. Jednym z podstawowych jest rzecz jasna zmiana leków, która jednak przy skutecznej terapii czasem może zaszkodzić stanowi ogólnemu zwierzęcia. W takim przypadku zaleca się stosowanie probiotyków w celu odbudowania flory bakteryjnej jelit.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2018

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4714 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
Super!
2024-05-19
Nie mam czasu
pixel