Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ciąża i laktacja u psa – wartość i znaczenie dobrej diety dla zdrowia matki i szczeniąt

2021-09-09

Okres ciąży i laktacji u psa to czas zwiększonych wymagań żywieniowych. Odpowiedni bilans składników i energii, najlepsze źródła białkowe i kompleks dodatków to must have każdej dobrej karmy dla suk w ciąży i laktacji. Sprawdź na blogu, jak wybrać najlepszą formę żywienia dla psiej mamy i nowonarodzonych szczeniąt.

 

Specjaliści są zgodni w tym, że czas ciąży i okres intensywnej laktacji stanowią dla psich mam olbrzymie obciążenie. To jednak pasmo wyzwań nie tylko dla psa, ale i jego właściciela, który powinien wówczas zachowań zdwojoną czujność i sumiennie zadbać o odpowiednie przygotowanie merytoryczne, w szczególności w kwestii prawidłowo zbilansowanego żywienia. Okazuje się bowiem, że źle dobrana, niewłaściwie zbilansowana dieta, uboga w niezbędne w tym czasie składniki i kompleksy prozdrowotnych dodatków może nie tylko wpłynąć niekorzystanie na zdrowie zmęczonej i narażonej na szereg niebezpiecznych przypadłości psiej mamy, ale również nowonarodzonych szczeniąt.

Jak karmić sukę, by osiągnąć najlepsze wskaźniki rozrodcze, zapewnić szczeniętom bezpieczny start, jednocześnie utrzymując zdrowie i kondycję psiej mamy na najwyższym poziomie? Otóż, dbając jeszcze bardziej o wybór zbilansowanej, urozmaiconej, wartościowej i opartej na naturalnych surowcach diety. Niby takie proste, a jednak potrafi sprawić trudności, bowiem nawet karma premium cechująca się powyższymi wartościami od pierwszej po ostatnią dla psów dorosłych może okazać się niewłaściwa dla suki w ciąży i okresie intensywnego karmienia. Jak zatem wybrać karmę, która zaspokoi rzeczywiste potrzeby psiej mamy na każdym etapie rozrodu, skoro półka premium nie daje jeszcze pełnej gwarancji trafienia w żywieniową, przysłowiową 10-tkę? Najlepiej zaczynając od odpowiedniego przygotowania merytorycznego, czyli poznania specyfiki tego wyjątkowego okresu w życiu naszego pupila oraz towarzyszących mu i wynikających z niego wymagań ciężarnej suni.

Najlepsza karma dla suki w ciąży, czyli co warto wiedzieć o żywieniu psich mam

Nie tak dawno przeprowadzone badania dowiodły, że odpowiednia, wysokoenergetyczna i zbilansowana według potrzeb karma dla psa wpływa wyraźnie na plenność suk, ale również i na śmiertelność okołoporodową szczeniąt. To ważny punkt wyjścia dla dalszej analizy nad kwestią najlepszej diety dla suki w ciąży. Cały okres hodowlany dzieli się na 4 szczegółowe etapy. Pierwszy to czas przygotowania do rozrodu, drugi to okres bezpośrednio przed kryciem. Trzeci etap przypada na czas ciąży, czwarty zaś, ostatni, to czas laktacji, a więc należytego wykarmienia nowonarodzonych maluszków.

Choć zapotrzebowanie suki na wartości odżywcze na każdym z tych etapów różni się od siebie i to znacznie, kilka aspektów dobrej diety pozostaje niezmiennych – najlepsza karma dla suki w ciąży i laktacji powinna gwarantować większą podaż wyższej strawności białka z dodatkowych, najlepiej ocenianych źródeł oraz dobrze przyswajalne źródła energii metabolicznej, również – uwaga – węglowodanowe. Bo ciąża i laktacja u suki to jedyny stan fizjologiczny i czas w życiu psa, dla którego określono minimalne zapotrzebowanie właśnie na węglowodany w diecie. Wynosi ono co najmniej 23% suchej masy pokarmu, a energia z nich pozyskiwana powinna stanowić około 20% energii metabolicznej.

Skutki niedoboru węglowodanów w diecie suki w ciąży potrafią być niepokojące, a niekiedy naprawdę groźne. Wyszczególnia się wystąpienie hipoglikemii u suk, zwiększoną częstość ronień, mniejsze masy urodzeniowe szczeniąt oraz zwiększenie ich śmiertelności okołoporodowej. Dlatego tak ważne jest, aby zawartość białka w diecie suki ciężarnej była ściśle zbilansowana z zawartością węglowodanów. Przy diecie nisko węglowodanowej lub zupełnie ich pozbawionej konieczne jest zwiększenie ilości dostarczonego białka, które niezmiennie musi charakteryzować się wysoką strawnością, najwyższą wartością biologiczną oraz jakością.

Karma dla suki w ciąży bez podrobów – dlaczego skład karmy jest tak ważny?

O tym, że skład podawanej psu karmy ma duże znaczenie dla jego zdrowia, zaczynając od prawidłowej pracy przewodu pokarmowego, przez odpowiednie funkcjonowanie układu odpornościowego, zachowanie naturalnie efektownego wyglądu sierści, ciągłości i zdrowia skóry, aż po czynniki związane z atrakcyjnością pokarmu i chętnym bądź nie jego przyjmowaniem na co dzień. W okresie ciąży i laktacji karmienie suki wchodzi jednak na wyższy poziom wtajemniczenia i wszystkie wymienione uzasadnienia dla wyboru najlepszej diety ustępują jednemu – dieta psiej mamy ma być przede wszystkim odżywcza, zarówno dla niej, jak i przyszłych maluszków. Warto zwrócić uwagę na skład karmy już na samym początku, a więc w okresie przygotowania suki do rozrodu. Niezależnie od tego, czy przyszła psia mama wymaga odchudzenia, dokarmienia czy też jest w idealnej do rozrodu kondycji wymaga diety bezpiecznej, zbalansowanej, stworzonej na bazie ściśle kontrolowanych surowców najwyższej jakości, której dzienna dawka nie tylko pokryje zapotrzebowanie bytowe, ale również wesprze we wszystkich specyficznych stanach, które wciąż jeszcze przed pupilem.

Zapotrzebowanie energetyczno-mineralne ciężarnych suk określone jest koniecznością zaspokojenia zapotrzebowania bytowego matki i zapotrzebowania bytowego dla rozwijających się płodów w pierwszej, jak i drugiej połowie ciąży. Przez cały czas jej trwania bardzo ważne jest podawanie suczce karmy o czystym składzie, z którego bez trudu pozyska to, co jej niezbędne na danym etapie ciąży i laktacji. Co oznacza wspomniany „czysty” skład? Brak sztucznych dodatków, konserwantów, barwników, polepszaczy smaku, a w szczególności brak podrobów zwierzęcych (tarczyce, nadnercza, głowy, mózgi, narządy płciowe), które choć na co dzień zapewniłyby psu biodostępność wielu wartościowych substancji o prozdrowotnych właściwościach, w danym okresie mogą nawet doprowadzić do zaburzeń przebiegu ciąży.

Suplementy dla suki w ciąży – podawać czy nie?

Zarówno w okresie ciąży, jak i w czasie zintensyfikowanej laktacji wymagana jest wysoka koncentracja białka i energii w podawanej suczce karmie. W czasie przygotowania do rozrodu zalecane jest często zastosowanie zabiegu żywieniowego, określanego mianem flushingu, a więc kilkudniowego, znacznego wzbogacenia dawki pokarmowej w energię i wysokiej jakości białko tuż przed oraz zaraz po kryciu. Uzasadnia się to korzystnym wpływem tak bogatej w białko diety na plenność suki i procesy zagnieżdżania się zarodków w śluzówce macicy. To jeden z ważniejszych, ale nie jedynych etapów, podczas których uzasadnione wydawałoby się uzupełnianie codziennej diety odpowiednimi suplementami dla suki w ciąży.

Zaleca się zwiększenie podaży energii i białka w okresie przygotowania do krycia, by polepszyć liczebność miotu oraz większych jego przeżywalność. Wzbogacenie diety o dodatki białkowe jest istotne na każdym etapie ciąży, z uwagi na wyraźny wpływ diety wysokobiałkowej jakości premium na utrzymanie niezbędnej stabilności ciąży. W ostatnich tygodniach ciąży, gdy masy płodów zwiększają się znacząco, wówczas również z dietetycznego punku widzenia niezbędne jest uzupełnienie codziennej diety suki w szybko dostępną i łatwo uwalnianą energię. Suplementowanie diety w biała najwyższej jakości i strawności to zatem podstawa bezpiecznej i rzeczywiście wartościowej dla suki metody żywienia. Najlepsze marki karm specjalistycznych udostępniły w ostatnich latach dla konsumentów karmy super premium dla suk w ciąży i laktacji, skomponowane w taki sposób, by nie wymagały uzupełniania. To dobre rozwiązanie, szczególnie u suk wysoce wrażliwych, narażonych na zaburzenia trawienia podczas prób podawania jakichkolwiek nieznanych środków, preparatów czy dodatków żywieniowych, jak bezpieczne by one nie były. Dlatego też odpowiedź na pytanie – suplementować sukę w ciąży czy też nie – nie jest jednoznaczna i każdy opiekun musi odpowiedzieć sobie na nie samodzielnie, obserwując uważnie własnego pupila i jego rzeczywiste potrzeby. Zdrowe koncentraty białkowe mogą okazać się niezwykle przydatne, ale podawanie ich na siłę nie ma przecież sensu – lepiej i bezpieczniej będzie karmić wrażliwą sukę w ciąży w swoistej równowadze, nie wprowadzając zaburzających ją zmian, pod postacią dodatków, nawet tych najbardziej wartościowych.

Jaka karma dla suki w ciąży sprawdzi się najlepiej?

Jeśli planuje się zmianę sposobu żywienia suki ciężarnej, należy pamiętać, by dokonać tego przed kryciem. Zminimalizuje to stres związany ze zmianą pokarmu i ochroni zwierzę przed przykrymi przypadłościami metabolicznymi, jak biegunki czy wymioty. Należy również pamiętać o tym, by każdorazowo zmianę karmy przeprowadzać stopniowo z użyciem metody „dwóch misek”, polegającej na sukcesywnym zmniejszaniu dawki pokarmowej „starej” karmy, a proporcjonalnym zwiększaniu dawkę karmy „nowej”, aż do momentu całkowitego zastąpienia. Jaka jednak powinna być ta „nowa” karma dla suki w ciąży i laktacji? Co powinna zawierać, a więc czego rzeczywiście należałoby szukać w jej składzie?

W ciąży u suki bardzo istotne jest dostarczenie niezbędnej ilości witamin i związków mineralnych o najwyższej biodostępności. Ważną rolę w diecie pełni żelazo, cynk, optymalne proporcje i równowaga w podaży wapnia i fosforu, zawarta w składzie witamina A naturalnego pochodzenia, witamina E, B1, B12. Podstawą składu zawsze powinno być świeże mięso, najlepiej kilku różnych rodzajów o wysokiej strawności i najniższej możliwej alergenności, dobrze uzupełniających ogólny profil aminokwasowy, uzupełnione wartościowymi źródłami węglowodanowymi, wzbogacone mikroelementami z drożdży, alg morskich oraz witaminami i włóknem pokarmowym z najcenniejszych w psiej diecie warzyw. Taki skład karmy pozwoli zaspokoić potrzeby żywieniowe suki w ciąży i laktacji oraz da nam pewność, że zapewniamy jej wszystko to, co niezbędne i niezmiennie najlepsze, w trosce o nią i całą przyszłą zgraję maluchów. O nich warto również dowiedzieć się jak najwięcej, bowiem wraz z pojawieniem się czworonożnych noworodków przygoda pełna żywieniowych wyzwań rozpoczyna się na nowo.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4702 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-23
Polecam
2024-04-12
Jestem bardzo zadowolona z obsługi.
pixel