Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czego pies nie może jeść - produkty zakazane w diecie

2020-10-28
Czego pies nie może jeść - produkty zakazane w diecie
Psy często są dla nas tak samo ważne jak ludzie. Traktujemy je jak członków rodziny. Jednak potrzebują zupełnie innej diety niż my. Wiele produktów, które nam wydają się zdrowe dla czworonogów mogą być nawet trujące. Nie możemy zapominać, że psy są drapieżnikami i ich układ pokarmowy znacznie różni się od naszego. Jeśli chcesz zapewnić swojemu psu dobre zdrowie i szczęśliwe długie życie zapoznaj się z listą zakazanych produktów. Oto lista zakazanych produktów dla psów.

Czego pies nie może jeść

  • alkohol
  • kofeina
  • awokado
  • ksylitol
  • produkty mleczne
  • orzechy
  • winogrona i rodzynki
  • cebula i czosnek
  • smażone i tłuste jedzenie
  • czekolada

Alkohol i kofeina

Wydaje się oczywiste, że zwierzętom nie powinniśmy podawać żadnych używek w szczególności alkoholu. Jednak zatrucie etanolem może być również skutkiem spożycia przeterminowanej i sfermentowanej karmy. Należy też zadbać o to aby pies przypadkiem nie napił się kawy, kiedy na chwilę odwrócimy wzrok. Inne produkty, które zawierają w sobie kofeinę to: herbata, kakao, czekolada i napoje gazowane. Objawy spożycia kawy lub alkoholu mogą przypominać zatrucie pokarmowe. Jeśli dawka będzie zbyt duża spowoduje zmianę pracy serca i problemy z oddychaniem.

Awokado bardzo zdrowe dla ludzi, dla psów niekoniecznie

Awokado to ostatnio bardzo popularny i zdrowy składnik każdej diety. Problemem jest tutaj sposób uprawy. Stosowany jest bardzo toksyczny dla psów środek grzybobójczy persin. Powoduje on obrzęk płuc i gromadzenie się wody w organizmie co może prowadzić do śmierci. Nie odnotowano jak dotąd szkodliwego wpływu na zdrowie człowieka.

Ksylitol zdrowszy niż cukier?

Ksylitol to cukier brzozowy. Jest naturalnym słodzikiem, który z powodzeniem zastępuje zwykły biały cukier. Dlatego dodawany jest to ciast i słodyczy. Naturalnie występuje też w niektórych owocach np. malinach, truskawkach, gruszkach, śliwkach itd. Dla psów jest niestety niebezpieczną substancją. Może doprowadzić do uszkodzenia wątroby i spadku poziomu cukru we krwi.

Produkty mleczne - mleko krowie dla psa?

Produkty mleczne to często kontrowersyjna grupa produktów. Nie ma przeciwwskazań aby podawać je szczeniakom do 6-8 tygodnia życia. W tym czasie pies jest w stanie trawić laktozę, czyli cukier występujący w nabiale. Z wiekiem ta zdolność zanika. Bardzo często pojawia się też alergia na białko. Dlatego podawanie zwierzętom takich produktów po prostu im szkodzi.

Czy pies może jeść orzechy?

Należy uważać jakie orzechy i w jakich ilościach podajemy psom. Orzechy włoskie w umiarkowanej ilości mają właściwości prozdrowotne. Poprawiają pracę układu pokarmowego psa i zawierają cenne składniki mineralne. W nadmiernej ilości mogą powodować problemy żołądkowe. Orzechy laskowe również zawierają mnóstwo witamin. Dlatego można je podawać w umiarkowanej ilości, bez skorupek. Orzechy makadamia są bezwzględnie zakazane, gdyż są toksyczne dla psów. Ich spożycie może wywołać zatrucie. Nie powinno to jednak zagrażać życiu, a objawy najczęściej ustępują samoistnie. Łupiny orzechów włoskich również są trujące dla psów. Należy pamiętać, że są to produkty, które bardzo często wywołują alergie i nietolerancje. Dlatego należy obserwować, czy pies nie ma żadnych niepokojących objawów. Dobrą alternatywą może być masło orzechowe bez dodatku soli.

Winogrona i rodzynki

Te niepozorne i małe owoce są bardzo szkodliwe dla psa. Organizm nie radzi sobie z ich trawieniem. Niewielka dawka wystarczy do wywołania zatrucia. Objawy mogą pojawić się nawet po kilku dniach, co często utrudnia ustalenie przyczyny złego samopoczucia psa. Następstwem mogą być problemy z funkcjonowaniem nerek.

Cebula i czosnek

Cebula i czosnek w każdej postaci są toksyczne dla psów. Obróbka termiczna nie niweluje ich trujących właściwości. Po ich spożyciu uwalniane są szkodliwe dwusiarczki, które niszczą strukturę czerwonych krwinek. Następstwem może być anemia i uszkodzenie wątroby. Objawy zatrucia pojawiają się kilka dni po spożyciu. Należy dokładnie sprawdzać skład karmy i suplementów dla psa, ponieważ zdarza się, iż zawierają śladowe ilości tych składników.

Smażone i tłuste jedzenie

Kuszącą perspektywą jest dzielenie się ze swoim psem resztkami obiadu. Niestety produkty poddane dużej obróbce termicznej nie są zdrowe dla zwierząt. Smażone jedzenie może spowodować nawet uszkodzenie wątroby. Kolejną kwestią jest zawartość przypraw, które działają drażniąco na przewód pokarmowy psa. Podawanie kości nie jest dobrym pomysłem. Obróbka termiczna powoduje, że kości łamią się na długie ostre kawałki, które mogą uszkodzić przełyk.

Czy mały kawałek czekolady zaszkodzi psu?

Czekolada zawiera toksyczną dla psów teobrominę. Substancja ta bardzo wolno wydala się z organizmu. Dlatego spożywana nawet w małych ilościach ale przez pewien czas może prowadzić do zatrucia. Im ciemniejsza czekolada, tym więcej tej substancji zawiera. Jest to uzależnione od zawartości kakao. Czekolada nawet w małych ilościach jest bardzo niebezpieczna i może doprowadzić do uszkodzenia nerek lub śmierci psa.

Lista produktów zakazanych może być dłuższa w zależności od indywidualnych reakcji psa. Niektóre rasy są bardziej wrażliwsze od innych. Każdą niebezpieczną sytuację należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem weterynarii. Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4701 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Nie mam czasu
2024-05-12
Jak zwykle ok.
pixel