Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy kot może pić mleko?

2019-03-04
Czy kot może pić mleko?

Czy koty powinny pić mleko?

Na dobrą sprawę kot pije przede wszystkim to, co człowiek mu przygotuje. Podstawowym płynem, który jest niezbędny dla kociego zdrowia zawsze jest woda. Zapewnia ona odpowiedni poziom płynów w organizmie i uczestniczy w wielu procesach, jednocześnie sama będą obojętną dla równowagi chemicznej. Stereotypowo utarło się, że koty piją mleko. Poniekąd ma to związek z przekazami dotyczącymi kotów, które na wsiach spijały zawsze świeże mleko z wiadra. Z drugiej strony koty… po prostu lubią mleko. Smakuje im ono, podobnie jak ludziom smakują różne rzeczy niekoniecznie dla nich zdrowe. No właśnie, czy mleko jest zdrowe dla kota?

Aspekty zdrowotne

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno w sytuacji, gdy kot pije wyłącznie mleko, to tak, może być ono niezdrowe. Przede wszystkim dlatego, że wszystkie ssaki są przystosowane przede wszystkim do pobierania mleka od przedstawicieli swojego gatunku. Z tego powodu mleko krowie czy kozie dla kota nie jest niczym naturalnym – podobnie jak i dla człowieka.

Co więcej, jeśli zastanawiasz się, czy kot może pić mleko, pomyśl o tym, że jest ono o wiele bardziej kaloryczne niż woda, a w mniejszym stopniu zaspokaja pragnienie. Jest dodatkowo słodkie, dlatego kot może częściej sięgać po nie jako napój – ale też częściej jeść, jeśli ma nieograniczony dostęp do miski. Najczęściej to właśnie niekontrolowane podawanie mleka jest jedną z przyczyn nadwagi i otyłości, a także cukrzycy u kotów.

Czy kot trawi mleko?

Wokół tego tematu również narosło sporo mitów. Wielu opiekunów jest zdziwionych, gdy ich nowy domownik po wypiciu mleka ląduje w gabinecie weterynaryjnym. Kot, jako wspominany ssak, na pewnym etapie życia bazuje wyłącznie na mleku matki. Wtedy też w jego organizmie produkowany jest enzym laktazy, który rozkłada zawartą w mleku laktozę. Po ukończeniu przez kocięta około ósmego tygodnia do ich diety dołączane są stałe pokarmy, a mleko pełni coraz mniej istotną funkcję. Gdy kocięta przestają pić mleko matki i dostają w miskach wodę, organizm przestaje produkować enzym służący do trawienia laktozy.

Jaki jest więc efekt podania starszemu kotu mleka w takim przypadku? Najczęściej silny ból brzucha, gazy, biegunka, a niekiedy i wymioty. To objawy nietolerancji laktozy – schorzenia doskonale znanego również ludziom. U niektórych kotów ten enzym jest wytwarzany nadal, u niektórych – wcale. Jeśli Twój kot po mleku ma biegunkę, nie dawaj mu go ponownie.

Dlaczego koty nie lubią wody?

A co z tymi kotami, które stanowczo odmawiają picia wody? Przede wszystkim warto sobie uświadomić kilka istotnych spraw. Po pierwsze, jeśli nasz kot w ogóle nie chce pić, powinniśmy udać się z nim na kontrolę do weterynarza. Często powoduje to odwodnienie i jest objawem poważniejszych chorób.

Jeśli jednak kot jest zdrowy, a mimo to odmawia picia wody, przyczyna jest bardzo prosta. Mechanizm ten działa identycznie jak w przypadku zwierząt, które nie chcą jeść karmy – albo dziec, które nie chcą jeść obiadu. Prawdopodobnie wiedzą one, że jeśli nie spożyją tego, co mają w misce (czy na talerzu), to opiekun się nad nimi ulituje i da im coś… lepszego. W przypadku kotów, które były przyzwyczajone do picia mleka – to jest główny powód, dla którego nie chcą pić wody.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy kot nie chce pić wody, ale chętnie pije mleko, a my nie chcemy mu go podawać z uwagi na kwestie zdrowotne? Na początek dobrze jest wybrać mleko dla kotów. Taki produkt istnieje – jest wolny od laktozy i łatwiejszy w trawieniu, a często ma też obniżoną kaloryczność. Następnie takie mleko, dobrze akceptowane z uwagi na smak przez koty, należy mieszać z wodą, stopniowo zmniejszając proporcje mleka, aż kot zacznie pić wodę zamiast niego.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4722 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-24
Szybko,sprawnie, bardzo dobra komunikacja z klientem.
2024-06-20
Super!
pixel