Darmowa dostawa od 50,00 zł

Czy mój kot jest gruby?

2019-06-18
Czy mój kot jest gruby?

Idealna kocia waga

Coś takiego istnieje tylko w przypadku kotów hodowlanych, które mają pewien wzorzec rasy i muszą się zamykać w jego ramach. Zazwyczaj minimalna i maksymalna waga określone są w stosunku do rozmiarów kota i jego budowy. To sprawia, że przedstawiciele dwóch ras o tych samych rozmiarach i masie ciała niekoniecznie muszą prezentować się tak samo – jeden może wydawać się szczupły, a drugi przy kości. Nie można też określić idealnej kociej wagi dla mieszańców i kotów europejskich. Na czym więc bazować?

Test palpacyjny

Z uwagi na długą sierść najlepiej oceniać sylwetkę kota po jego… zmoczeniu. Wiadomo jednak, że większość kotów nie przepada za kąpielami, a już zwłaszcza w gabinecie weterynaryjnym, gdzie pracuje specjalista, który mógłby ocenić fachowym okiem gabaryty kota. Z tego powodu przeprowadza się test palpacyjny polegający na badaniu poprzez dotyk. Koty o prawidłowej wadze nie mają nadmiernej tkanki tłuszczowej na żebrach oraz w okolicach kości biodrowych, dlatego poprzez dotyk zazwyczaj da się wyczuć te elementy szkieletu całkiem dobrze. W dalszej diagnostyce może być wykonane między innymi badanie ultrasonograficzne, które wskaże stopień otłuszczenia narządów wewnętrznych i będzie dodatkowym wskaźnikiem w określeniu, czy kot jest gruby.

Czy kot po sterylizacji ma nadwagę?

Nadwaga jest stanem, w którym kot ma zbyt wysoką masę ciała. Wielu opiekunów wiąże to ze sterylizacją. Owszem, może mieć ona wpływ na metabolizm, jednak nie sprawia, że kot staje się bardziej leniwy czy niechętny do poruszania się i zabawy. Jeśli kot utrzymuje dotychczasową aktywność i ma odpowiednią karmę, nie ma mowy o przytyciu z powietrza. Zadbaj o zdrowy tryb życia swojego kota i podawaj mu pożywienie, które odpowiada jego potrzebom.

Nadwaga u kota – jaka karma?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że przy niewielkiej nadwadze niekoniecznie niezbędna jest zmiana karmy. Czasami zbędne kilogramy wynikają z tego, że dokarmiasz kota i udostępniasz mu miskę z jedzeniem na stałe. Zacznij podawaj jedzenie tylko w określonych godzinach i starannie dobieraj dawkę dzienną. Wyeliminuj smakołyki, zwłaszcza te o kiepskim składzie.

Kwestia składu dotyczy również samej karmy. Kot będzie tył na karmach zbożowych, które w składzie mają bardzo dużo roślinnych źródeł węglowodanów. Zamiast takiego pokarmu podawaj kotu pożywienie o zbilansowanym składzie, w którym najwięcej jest mięsa i podrobów. Kot, jako bezwzględny mięsożerca, potrzebuje przede wszystkim białka pochodzenia zwierzęcego.

A może to… primordial pouch?

Wiele kotów, pomimo stosunkowo dobrej kondycji fizycznej, ma obwisły brzuch. Właściciele – po raz kolejny – obarczają winą sterylizację, jednak ta fałda dotyczy również kotów, które nie przeszły zabiegu i nigdy nie miały młodych. Według naukowców primordial pouch, bo tak nazywa się ta przypadłość, jest rzeczą… naturalną. Występuje zarówno u samic, jak i u samców kotów domowych, a także gatunków żyjących dziko. Nie do końca wiadomo, jaka jest rola fałdy. Według niektórych specjalistów miała być miejscem, w którym może być magazynowana tkanka tłuszczowa na „chude lata”. Z drugiej strony wskazuje się na jej charakter ochronny podczas walk między osobnikami – luźna skóra jest mniej niż napięta podatna na głębokie rany szarpane i cięte. Amortyzuje również narządy wewnętrzne. Choć rola jest nieznana, wiadomo jedno: primordial pouch  nie ma nic wspólnego z nadwagą.

Dlaczego i jak dbać o dobrą formę u kota?

Nadwaga u kotów jest tak samo groźna jak ta u ludzi. Prowadzi do otłuszczenia narządów wewnętrznych, a w efekcie gorszej pracy układu krążenia czy oddechowego. Z jej występowaniem często związana jest cukrzyca, która znacznie pogarsza stan kota. Dodatkowymi przypadłościami są niewydolność wątroby, trzustki czy nerek. Kot mający nadprogramowe kilogramy porusza się mniej sprawnie, przez co – jeśli jest wychodzący – ma mniejsze szanse przetrwania. Dodatkowo nadmierna waga obciąża stawy, co skutkuje problemami z układem ruchu. W końcu, nadwaga po prostu skraca kocie życie – nawet o kilkanaście miesięcy.

Nadwadze najłatwiej jest zapobiegać. Dopasuj dawkę karmy i podawaj pożywienie o stałych porach. Zadbaj, aby sucha karma dla kota miała dobry skład. Zamiast dokarmiać kota resztkami, sprawdź, jaka mokra karma byłaby dla niego odpowiednia. Zachęcaj kota do zabawy z Tobą, na przykład za pomocą wędki, oraz aktywności drapaku. Jeśli mimo to tyje albo występują u niego inne, niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4760 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-11
Zgodny z opisem i na czas
2024-10-07
polecam
pixel