Darmowa dostawa od 50,00 zł

Czy pies może jeść resztki?

2019-06-22
Czy pies może jeść resztki?

Dlaczego dajesz psu resztki?

Najpewniej dlatego, że uważasz dokładnie tak, jak zostało opisane wyżej. Niektóre osoby są zdania, że ich smaczny obiad jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny dla psa niż sucha karma. Prawdopodobnie jest to zgodne ze stanem faktycznym. Co więcej, uważają również, że użycie zdrowych produktów sprawia, że i dla psa posiłek będzie odpowiedni. To już niestety prawdą nie jest, a takim myśleniem możesz poważnie zaszkodzić swojemu pupilowi.

Czasem zdarza się – zwłaszcza u osób wychowanych w skromniejszych warunkach czy należących do starszych pokoleń – że przekonanie o tym, aby nie marnować jedzenia, jest bardzo silne. W takiej sytuacji opiekun jest skłonny oddać resztki psu zamiast je wyrzucić, bo w jego opinii nie będą zmarnowane. To nic innego jak traktowanie psa jak śmietnika.

Niektórzy ludzie są zdania, że resztki z obiadu czy innego dania to dla psa smakołyk. Jest to poniekąd prawda, ale nie oznacza to, że należy je psu podawać. Nawet jeśli chętnie je zjada.

Dlaczego pies chętnie zjada resztki?

Przede wszystkim dlatego, że są dość mocno przyprawione. Sól i cukier działają również na psie podniebienia, a przy tym są bardzo uzależniające. Szacuje się, że pies uzależnia się od rozmaitych substancji do dziesięciu razy szybciej niż człowiek. Oznacza to, że regularne podawanie nawet niewielkich ilości resztek będzie sprawiało, iż pies zrezygnuje ze swoim posiłków i będzie intensywnie domagał się podawania dań z Twojego talerza.

Dodatkowo część psów jest zwyczajnie łakoma. Zje wszystko, co tylko będzie miała okazję, dlatego nie przepuści również resztkom – zwłaszcza, gdy podaje je sam właściciel.

Pies zjada resztki – efekty

W resztkach, skrawkach wędlin czy wysoko przetworzonych potrawach jest sporo rzeczy, które szkodzą na dłuższą metę człowiekowi, nie mówiąc już o psie. Przede wszystkim sól, której Polacy nadużywają od lat, jest wszechobecna w posiłkach. Dla psa jest właściwie zabójcza, bo podawana regularnie będzie wpływać na pracę nerek, powodując ich niewydolność.

Nie inaczej jest z cukrem. Cukier jest bardzo niezdrowy również dla ludzi, ale u psów działa o wiele szybciej. Powoduje szybkie przybieranie na wadze, a przez to problemy z poruszaniem się, pracą serca czy oddychaniem. Może prowadzić do poważnych zmian grzybiczych w układzie pokarmowym – sprawią one, że pies będzie cierpiał podczas długiego leczenia. Powoduje też rozregulowanie pracy trzustki, co w efekcie prowadzi do cukrzycy.

Kolejnym negatywnym skutkiem jest wybrzydzanie, uzależnienie i gwałtowne domaganie się przez psa resztek. Pies, który regularnie zjada resztki z talerza z czasem przestanie chcieć jeść swoją karmę. To sprawi, że nie będzie miał dostarczanych wszystkich substancji odżywczych niezbędnych do rozwoju i życia, co w efekcie doprowadzi do niedoborów. Co więcej, stanie się wybredny i będzie chciał spożywać tylko przyprawione potrawy, które są dla niego dodatkowo niezdrowe. Z czasem jego uzależnienie od takich smaków może spowodować obronę zasobów, wyrywanie jedzenia z rąk człowieka czy nawet markowanie ataków.

W końcu psu grozi po prostu nadwaga. Ludzkie jedzenie jest pełne wypełniaczy, a niewiele w nim mięsa czy warzyw, z których pies jest w stanie czerpać składniki odżywcze. Duży pobór węglowodanów prowadzi do gromadzenia tkanki tłuszczowej, a niski poziom białka kiepskiej jakości negatywnie wpływa na zdrowie psa i prowadzi do powolnego wyniszczenia jego organizmu.

Co zamiast resztek?

Najlepsza jest sucha karma dla psa, która stanowi zbilansowane źródło wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zadbaj tylko o to, aby była odpowiedniej jakości. Jako dodatek może być wprowadzona do diety mokra karma dla psa. Jest ona atrakcyjnym uzupełnieniem zwłaszcza dla psów bardzo aktywnych, które mają większe potrzeby związane z poborem kalorii albo dla psów starszych, mających problemy z gryzieniem pokarmu.

Jeśli jednak nie chcesz podawać psu gotowych produktów, możesz serwować mu gotowane jedzenie. Pamiętaj, aby odpowiednio bilansować w takim przypadku posiłki. Powinny one zawierać dobrej jakości źródło białka zwierzęcego: najlepiej chude mięso z dodatkiem podrobów. Dodatkowo gotowany wypełniacz w formie ryżu lub batatów. Unikaj kasz, bo nie wszystkie nadają się dla psów. Do posiłku możesz dorzucić warzywa – również gotowane albo surowe. Sprawdź jednak, które możesz podać psu, bo część z nich jest toksyczna i spowoduje zatrucie. Najlepiej do posiłku dolej nieco oleju (najkorzystniejszy będzie ten z łososia) oraz suplementy diety, dzięki którym wyrównasz poziom wszystkich składników odżywczych niezbędnych w psim organizmie.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4745 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-03
wszystko w porządku, zamowienie ok
2024-10-01
Jak zwykle doskonale, przesyłka o czasie, dobrze zabezpieczona. Dziękuję i pozdrawiam
pixel