Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy sucha karma jest dobra i zdrowa dla psa

2021-06-04
Czy sucha karma jest dobra i zdrowa dla psa

Zastanawiając się nad wyborem najlepszej diety dla psa, analizując wszystkie wady i zalety powszechnie dostępnych metod żywienia, najczęściej decydujemy się na karmę suchą ufając, że jest ona zdrowa i bezpieczna. Jednak czy na pewno? Czy karma sucha dla psa to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie?

Zastanawiając się nad wyborem najlepszej metody żywienia dla psa, rozważamy często różne dostępne opcje. Karma sucha, mokra, półwilgotna, jedzenie domowe czy BARF – każdy z tych rodzajów pokarmu może i powinien gwarantować psu właściwe odżywienie, zaspokojenie potrzeb energetycznych oraz dodatkowe wsparcie naturalnych funkcji jego organizmu. Jednak niezmiennie, najczęściej wybieraną metodą żywienia jest karma sucha. Analizując wszystkie wady i zalety, decydujemy się właśnie na nią ponieważ ufamy, że jest najzdrowsza i najbezpieczniejsza dla psa żyjącego w domu.

Czy pies może jeść tylko suchą karmę

Zadajemy sobie to pytanie wielokrotnie, wciąż słysząc wiele kontrowersyjnych opinii na temat wyboru odpowiedniej metody żywienia psa, ewentualnych skutków tzw. monodiety oraz braku urozmaicenia, związanego z podawaniem posiłków o wciąż tej samej teksturze – czy pies naprawdę może jeść tylko suchą karmę? Czy ograniczając się do gotowych produktów suchych nie robimy mu krzywdy? Czy na pewno w codziennej porcji żywieniowej dostaje on to, czego naprawdę potrzebuje? I jak ma się wybór suchej karmy dla psa do jego silnego instynktu łowieckiego i potrzeby zaspokajania naturalnych potrzeb żywieniowych?

Pełnowartościowa karma sucha dla psa dostosowana do potrzeb rasowych i indywidualnych to nie przypadkowy zbiór składników pokarmowych. To ściśle zaplanowany schemat wzajemnego oddziaływania substancji, których odżywcze i prozdrowotne właściwości zapewniają zaspokojenie wszystkich potrzeb czworonoga, zarówno tych ukształtowanych w procesach udomowienia, jak i tych, których siła drzemie głęboko w sercu psa.

Czy sucha karma dla psa jest zdrowa

W przypadku najlepszych karm suchych łatwo jest ocenić czy produkt jest dobry i zdrowy dla naszego psa. Jakość diety jest bowiem namacalna – dowodzi jej kondycja okrywy włosowej psa, zapach i wygląd skóry (równy koloryt, elastyczność), zapach z jamy ustnej, wygląd oczu i nosa czworonoga, jego nastrój i ogólna kondycja. O tym, czy podawana karma jest zdrowa świadczy również osiągnięty w wyniku jej spożywania poziom odporności psa, jego budowa, a także tak przyziemna kwestia, jak wygląd odchodów.

Gotowe karmy suche są w pewnym stopniu unikalne, na skalę zdrowych produktów dostępnych na sklepowych półkach. Przemawia za tym ich precyzja prozdrowotnego oddziaływania (przykładem są produkty dedykowane konkretnym stanom fizjologicznym np. karma sucha dla psa sterylizowanego), stały skład eliminujący ryzyko występowania zaburzeń trawienia, dokładność dawkowania oraz koncentracja określonych składników, pozwalających na indywidualne podejście do diety u psów wymagających ukierunkowanego wsparcia dietetycznego. Dodatkowo łatwość jej przechowywania powala na utrzymanie świeżości oraz prozdrowotnego działania na dłużej, bez zbędnych utrudnień.

Czy sucha karma dla psa wystarczy Twojemu pupilowi

Pełnoporcjowa karma sucha dla psa, z racji swojej formy, receptury oraz synergii działania poszczególnych substancji w niej zawartych, jest w pełni wystarczająca dla pokrycia dziennego zapotrzebowania zarówno na energię metaboliczną, jak i określone składniki. Badania dowodzą również, że długotrwałe podawanie karmy suchej, jako jedynej diety dla psa na określonym etapie życia pozwala na zaspokojenie wszystkich jego potrzeb żywieniowych, wynikających zarówno z cech gatunkowych, jak i osobniczych. Ważne, by została ona dopasowana do konkretnego psa, po uwzględnieniu jego indywidualnych wymagań, związanych chociażby ze stanem fizjologicznym oraz celem, jaki podając karmę suchą psu pragniemy osiągnąć.

Najlepsza karma sucha nie tylko pokrywa zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, budulcowe oraz energię, ale inicjuje prawidłowe procesy regulacji przemian chemicznych w organizmie. Jej wysoka strawność, przekraczająca w idealnym założeniu 80% gwarantuje, że pies zaczerpnie z niej wszystko to, co niezbędne. To swoista układanka, w której sumiennie dobierane surowce i ich składniki oddziałują na siebie tak, by zapewnić psu zdrowie w pełnym tego słowa znaczeniu.

Mieszanie karmy suchej i mokrej

Karma sucha posiada wiele zalet, jednak pierwsze miejsce na ich liście zajmuje zbilansowanie. Pojęcie to oznacza, że produkt żywieniowy jest kompletny dla określonego odbiorcy i może, a wręcz powinien stanowić podstawę jego codziennej diety. Zachowując odpowiednie dawkowanie, regularność podawania i pilnując wszelkich zmiennych, które mogłyby wpłynąć na modyfikację racji pokarmowej, karma sucha dla psa jest w stanie spełnić wszystkie jego potrzeby, nie wymagając uzupełniania. To obecnie najwygodniejsza, najłatwiejsza w przechowywaniu i gwarantująca największą różnorodność form podawania propozycja zdrowej diety dla psa.

Stworzona po to, by dostarczać psu odpowiednie ilości składników pokarmowych (niezbędnych aminokwasów, kwasów tłuszczowych, witamin i składników mineralnych) w ściśle określonych proporcjach, formuła ta chroni zwierzę przed wystąpieniem niedoborów, a także nadmiarów żywieniowych, dbając o zachowanie jego najlepszej kondycji ma dłużej. Wystarczy, że zostanie odpowiednia dobrana do rzeczywistych potrzeb czworonoga. Mieszanie karmy suchej z karmą mokrą jest oczywiście możliwe, a dla wielu psów z różnych przyczyn wręcz wskazane. Jednak jeśli nie ma takiej konieczności i zdrowotnego uzasadnienia lepiej, bezpieczniej i bardziej zrównoważenie dla przewodu pokarmowego będzie trzymać się jednej, jasno określonej formy żywienia.

Najlepsza sucha karma dla psa

Aby mieć pewność, że wybrana przez nas karma sucha dla psa jest dla niego najlepsza należy przeanalizować, czy pod względem receptury, smakowitości, formy i tekstury, a przede wszystkim zawartości niezbędnych składników odżywczych i dodatków funkcjonalnych o ukierunkowanym działaniu odpowiada ona potrzebom tego konkretnego czworonoga.

Najlepsze karmy dla psów tworzą specjaliści, ich receptura zawsze jest zgodna z wytycznymi AFFCO i NRC, dobór surowców, a tym samym jakość, ilość i proporcje składników są ściśle kontrolowane, a ich efekt prozdrowotny dogłębnie zbadany. Najlepsza karma sucha dla psa dodatkowo stanowi odpowiedź na potrzebę dostosowania formy żywienia do zmian, jakie zaszły w środowisku życia psa w wieloletnich, złożonych procesach udomawiania. Wisienką na torcie jest z kolei krokiet. Nie, to nie żart – parametry krokieta potrafią sprawić, że pies polubi lub przeciwnie, odmówi przyjęcia określonej karmy. Krokiety w suchej karmie dla psa muszą być dostosowane do możliwości fizycznych zwierzęcia, jego wieku i stanu fizjologicznego, powinny poprawiać komfort jedzenia, regulować jego tempo, minimalizować ryzyko negatywnych reakcji pokarmowych oraz poprawiać smakowitość.

Okazuje się zatem, że najlepsza karma dla psa to układanka wielu elementów, które – aby spełniły swoją rolę w żywieniu czworonoga – muszą do siebie pasować i to idealnie. Karma sucha, stworzona od A do Z w zgodzie z potrzebami zwierzęcia to bezsprzecznie dobre rozwiązanie, niezależnie od tego, czy trafia do miski energicznego maluszka czy wymagającego szczególnej troski poczciwego seniora.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4684 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-12
Jestem bardzo zadowolona z obsługi.
2024-03-28
Wszystko ok
pixel