Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy trzeba sprzątać po psie?

2020-09-04
Czy trzeba sprzątać po psie?

Sprzątanie odchodów po swoim psie nie jest związane tylko z kulturą osobistą, ale stało obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Pozostawienie nieczystości spowoduje nie tylko niezadowolenie sąsiadów, ale również może wiązać się z mandatem. Każdy posiadacz czworonoga powinien mieć świadomość, że psie kupy na terenach takich jak np. trawniki to nie tylko problem estetyczny, ale również poważne zagrożenie dla zdrowia. Pozostawienie przez pupila odchodów na placach zabaw może doprowadzić do zachorowania bawiących się tam dzieci na różne choroby. Dlaczego? W psiej kupie znajdują się pasożyty i bakterie a bezpośredni kontakt dziecka z nimi może być przyczyną różnych chorób jak toksokaroza i toksoplazmoza.

Przepisy prawne dotyczące sprzątania po psie

Na właściciela psa nałożone są pewne prawnie obowiązki. Należy do nich konieczność sprzątania po swoim przyjacielu w miejscu publicznym. Ten problem jest uregulowany ustawą z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Artykuł 4 stanowi, że rada gminy na podstawie konsultacji z sanepidem podejmuje decyzję o uchwaleniu odpowiedniego regulaminu. Jego treść określa obowiązki, jakie ciążą na osobach posiadających zwierzęta domowe. Celem ustawy jest ochrona innych ludzi przed uciążliwością albo zagrożeniem, jakie wynika z zanieczyszczenia obszarów, które są przeznaczone do wspólnego użytku. Jednak taki regulamin należy do aktów prawa miejscowego, oznacza to, że wysokość kary za niesprzątanie po psie jest różna i jest zależna od gminy. Jednak każdy obciążony taką karą jest zobowiązany do jej uiszczenia, ponieważ wynika z mocy lokalnego prawa. Zebrane psie kupy trzeba umieszczać w specjalnie oznakowanych pojemnikach na odpady zmieszane.

Kary za niesprzątanie po psie

Od jakiegoś czasu prowadzona jest kampania edukacyjna, która motywuje właścicieli czworonogów do sprzątania po nich odchodów, jednak duża ich część nie chce przestrzegać tego prawnego obowiązku. Nie dostosowanie się do wymogów ustawy nakłada na posiadaczy psów kary w postaci mandatu, który może wynosić nawet 500 złotych. Nie w każdym polskim mieście czy miasteczku wysokość kary jest taka sama i najczęściej waha się od 100 do 500 zł. Zdarza się, że, funkcjonariusze odstępują od wypisywania mandatu i sprawa kończy się na pouczeniu. Zgodnie z przepisami ustawy o obowiązku sprzątania po psie nie mają takiego obowiązku osoby niepełnosprawne i opiekunowie psów będących w służbie policji. Sprzątanie po psie, jest czynnością prostą, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria na przykład woreczki na psie odchody, które można nabyć w sklepie zoologicznym keko.pl. Jest wiele praktycznych i pomocnych rzeczy, które ułatwiają sprzątanie a ich zakup nie wymaga nawet wychodzenia z domu.  

Akcesoria wspomagające sprzątanie po psie

Najprostszym sposobem na uprzątnięcie odchodów po swoim psie jest wyposażenie się w przydatne akcesoria takie jak: woreczki, torebki na psie odchody, które mogą być zarówno czarne jak i kolorowe woreczki na kupy. W sklepie zoologicznym keko.pl dostępne są foliowe i ekologiczne torebki do sprzątania po psie, a także biodegradowalne, wybór należy do właściciela pupila. Posiadanie takich produktów pozwala zachować prawidłowy poziom higieny, zużyty woreczek można wyrzucić do kosza na śmieci, jeżeli na danym terenie nie ma oddzielnych koszy na odpady fizjologiczne.

Warto zaopatrzyć się również w takich pomocników jak: pojemnik z workami na odchody dla psa czy urządzenie do zbierania psich odchodów wraz z odpowiednimi woreczkami, jest to 100% poziomu higieny. Natomiast dzięki takim produktom jak pokrowiec na torebki na psie odchody można je wygodnie przechowywać i przenosić. Wszystkie omawiane akcesoria do sprzątania po psie można zamówić w sklepie zoologicznym keko.pl.

Posiadając wygodny pokrowiec na worki do zbierania kup, pojemnik przyczepiony do ubrania karabińczykiem nie będzie on przeszkadzał podczas spaceru i zabaw z pupilem a woreczki na odchody będą zawsze w zasięgu ręki. Praktycznym rozwiązaniem okazało się specjalne urządzenie tzw. chwytak z folią, dzięki czemu nie trzeba mieć bezpośredniego kontaktu z odchodami. W sklepie zoologicznym dostępne są także zestawy ekologiczne składające się z dyspensera i woreczków.

Trzeba pamiętać, że każdy, kto sprząta po swoim psie dba o dobrostan swojego pupila oraz o zdrowie okolicznych mieszkańców. Każdego dnia można kontrolować zdrowie swojego przyjaciela, jeżeli zostanie zauważona krew w kupie lub pasożyty będzie to sygnał, że trzeba natychmiast udać się do weterynarza. Zagrożenie dla wszystkich wynikające z nieprzestrzegania zapisów ustawy to przenikanie nieczystości (fekaliów) do wód gruntowych i narażenie na choroby pasożytnicze np. glistnica i tasiemczyca. Nie tylko kary w postaci mandatu powinny mobilizować właścicieli psów do sprzątania ich odchodów, ale również troska o zdrowie własne i zwierzęcia, które przecież jest kochane. Ponadto sprzątający dają przykład innym, informując, że oczyszczenie wspólnego terenu z odchodów swojego psa nie jest dziwaczną czynnością, ale normalnym nawykiem świadomego zagrożeń człowieka.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Zamówienie zrealizowane na wysokim poziomie
2024-04-23
Polecam
pixel