Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czym karmić papugi, jaką wybrać karmę dla papug?

2016-08-29
Czym karmić papugi, jaką wybrać karmę dla papug?
Papugi, choć są ptakami egzotycznymi, coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Niestety, wiedza o ich żywieniu nadal nie jest za dobrze rozwinięta, co w przypadku tych wrażliwych stworzeń prowadzi do rozmaitych problemów ze zdrowiem. Chociaż w sprzedaży dostępnych jest wiele gotowych mieszanek żywieniowych, to często zdarza się, że papugi cierpią z powodu nieprawidłowego doboru pokarmu. Sprawdźmy, czego unikać w diecie tych papug oraz jak dbać o ich prawidłowe żywienie.

Podstawowe zasady żywienia

Przede wszystkim, wybierając pokarmy gotowe, dobrze jest celować w te sypkie, złożone głównie z ziaren, nasion oraz owoców i warzyw w formie suszonej. Dobrze, gdy wybierany pokarm dla ptaków jest bezpośrednio dostosowany do potrzeb danego gatunku. Dieta papugi różni się w zależności od jej gatunku, np. papużki faliste są wrażliwe na składniki tłuszczowe i często miewają nadwagę, dlatego należy ograniczyć podaż orzechów czy ziaren słonecznika. Pokarm sypki zawsze musi być szczelnie przechowywany, podawany zgodnie z terminem ważności oraz w regularnych odstępach czasowych, co dobrze wpływa również na psychikę papugi. Dawkowanie należy ustalić zgodnie choćby z tym, ile papuga ma ruchu.

Witaminy i minerały

Częstym błędem jest podawanie wielu pokarmów dodatkowych, które sprawiają, że dieta papugi staje się mało zbilansowana i jest zbyt obfita. Zarówno nadmiar, jak i niedobór składników odżywczych jest problemem, dlatego najlepiej jest dbać o podawanie dobrze zbilansowanej karmy bytowej. W przeciwnym wypadku warto sięgnąć po dodatki mineralno-witaminowe albo uzupełniać ewentualne braki z pomocą przysmaków. Krople witaminowe łatwo można dodawać do wody, należy tylko pamiętać o jej regularnej wymianie.

Przysmaki dla papugi

Wielu hodowców i właścicieli decyduje się na podawanie ptakom również rozmaitych przysmaków dla ptaków. Warto jednak dobrze je wybierać, aby nie były zbyt słodkie oraz za tłuste. Powinny stanowić również raczej rzadkie urozmaicenie niż codzienność w klatce. Dieta papug powinna wykluczać pokarmy typowo ludzkie, zwłaszcza przyprawiane; zamiast nich warto dawać w formie przekąski świeże warzywa i owoce czy np. mieszanki jajeczne.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2016

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Bardzo dobrze.
2024-05-30
Bardzo szybko zrealizowano zamówienie. Jak zwykle wszystko ok.
pixel