Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dlaczego mój pies wyje?

2019-03-30
Dlaczego mój pies wyje?

Dlaczego pies wyje?

Najprościej rzecz ujmując: dlatego, że się w ten sposób komunikuje. Oczywiście, to znaczne uproszczenie, ale mniej więcej tak właśnie wygląda przyczyna większości przypadków wycia. Pies może odpowiadać wyciem na szczekanie, ujadanie i wycie innego psa. Wiele ras tego nie robi, ale są takie psy – zwłaszcza na przykład przedstawiciele ras północnych – które właśnie zamiast szczekania preferują wycie. U nich wycie w nocy również bywa instynktowne, dlatego zanim weźmiesz takiego psa, dobrze to przemyśl.

Bardzo często chodzi tutaj także o komunikację… ze "stadem", czyli z ludźmi. Niektóre psy nawołują w ten sposób swojego nieobecnego właściciela czy próbują zakomunikować, że mają mu coś do przekazania. Może to być komunikat o głodzie, chęci zabawy czy dyskomforcie.

Jak oduczyć psa wycia?

Nie ma prostej metody. Wszystko zależy od tego, z jakiego powodu nasz pies urządza koncerty, o jakiej porze się to zdarza czy co poprzedza wycie. Dlatego obserwuj swojego psa, a jeśli wyje pod Twoją nieobecność – zainwestuj w kamerę. W ten sposób obejrzysz dokładnie zachowanie czworonoga i być może znajdziesz w jego zachowaniu albo otoczeniu bodziec, który stymuluje go do wycia.

Skoro wiesz już, czemu pies wyje, musisz jeszcze wiedzieć, czego stanowczo w oduczaniu wycia unikać. Przede wszystkim – krępowania pyska, zwłaszcza gdy pies ma zostać na dłużej sam. W ten sposób nie tylko uniemożliwiasz mu picie wody, ale również znacznie utrudniasz termoregulację, co może prowadzić do udaru. Niektóre psy wpadają w takiej sytuacji w panikę i mogą się poważnie zranić.

Lęk separacyjny

Jeżeli Twój pies wyje tylko pod Twoją nieobecność bądź w sytuacji, gdy zostaje w domu zupełnie sam, prawdopodobnie masz do czynienia z lękiem separacyjnym. Ten zespół zachowań nie jest dla psa niczym przyjemnym. Czworonóg jest przywiązany do swojego opiekuna i nie został nauczony spokojnego zostawania w domu. Po wyjściu człowieka pies odczuwa silny stres, który próbuje samodzielnie rozładować. Może chcieć wtedy wydostać się z pokoju czy mieszkania (również gryząc drzwi), gryźć różne przedmioty (żucie odstresowuje psy), załatwiać się niekontrolowanie w pomieszczeniach albo właśnie wyć i szczekać.

Terapia lęku separacyjnego trwa zwykle dość długo i jest zależna od jego zaawansowania, charakteru psa i chęci do pracy opiekuna. Z tego powodu najlepiej jest zatrudnić specjalistę, który po obserwacji psa wskaże drogę do pracy nad jego zachowaniem. Będzie to ulga dla Ciebie, sąsiadów i samego czworonoga.

Nuda i frustracja

Znasz to uczucie, gdy siedzisz w domu albo w pracy i nudzisz się tak, że aż… wyć się chce? Coś podobnego może odczuwać Twój pies! Z tego powodu spróbuj zapewnić mu ciekawe zajęcie. Jeśli należy do czworonogów, których całych świat krąży wokół człowieka, to zaangażuj go w ciekawe szkolenie, naukę posłuszeństwa albo choćby powtarzanie sztuczek. Jeśli raczej preferuje spędzać czas bardzo aktywnie, wybierz się z nim na długi spacer, nad jezioro, gdzie popływa, albo na wycieczkę rowerową. Sprawdź, czy po takiej aktywności pies przypadkiem nie uspokoi się, bo będzie po prostu… zmęczony i szczęśliwy.

Nieprawidłowe wychowanie

Jeśli Twój pies wyje, a Ty głaszczesz go, mówisz do niego uspokajającym tonem czy próbujesz wcisnąć mu przysmak, żeby przestał – wiedz, że w ten sposób go nagradzasz. Z tego powodu dla psa jest oczywiste, że musi wyć jeszcze bardziej, bo wtedy dostaje nagrodę albo jego pan jest zadowolony. O wiele lepiej będzie zachowanie zignorować albo psa upomnieć, a gdy umilknie – wtedy go nagrodzić.

Ból i choroba

Niekiedy to, że pies wyje, oznacza, że cierpi fizycznie albo psychicznie. Jak zostało wspomniane wyżej, to stres może powodować tego rodzaju zachowania. Co więcej, ból fizyczny – zwłaszcza w przypadku chorób, których właściciel nie jest w stanie szybko zauważyć – może często objawiać się właśnie wyciem. Jeśli Twój zaczął nagle wyć, zabierz go do lekarza weterynarii.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4710 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-30
Bardzo szybko zrealizowano zamówienie. Jak zwykle wszystko ok.
2024-05-19
Nie mam czasu
pixel