Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ekologiczny drapak tekturowy - czy warto?

2018-04-09

Drugie życie tektury

W zasadzie… dlaczego tektura? Na to pytanie można dość łatwo odpowiedzieć. Przede wszystkim tektura jest materiałem łatwym w pozyskaniu i niedrogim, co przekłada się również na cenę drapaków. Po drugie, choć mało wytrzymała w jednej warstwie, po sklejeniu kilku ze sobą staje się bardzo trwała i zapewni kotu świetną rozrywkę na dłuższy czas, nie załamując się pod ciężarem nawet większego mruczka. Po trzecie, jest całkowicie ekologiczna i biodegradowalna, dlatego nie ma problemu z zanieczyszczaniem środowiska, gdy zbliża się konieczność wymiany drapaka na nowy. Co jednak najważniejsze, każdy właściciel kota zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo zwierzęta te uwielbiają wszelkie pudełka kartonowe. Wystarczy przynieść jedno do domu, aby zapewnić kotu rozrywkę na długie godziny! Drapak tekturowy dla kota poniekąd zapewnia właśnie ten relaks, gwarantując przyjemne dźwięki przy drapaniu i możliwość rozluźnienia się po nawet najbardziej stresujących zdarzeniach całego dnia.


Nietypowe wersje

No dobrze, spójrzmy prawdzie w oczy – gdy słyszysz o drapakach wykonanych z tektury, to prawdopodobnie masz przed oczami coś mało skomplikowanego i, niestety, mało estetycznego. Nie jest to jednak prawda! Drapaki wykonane z klejonych warstw kartonowych mogą przyjmować najróżniejsze kształty, a ich zaletą jest to, że w każdym przypadku wykonywane są ręcznie, dlatego dopracowane i nie ma w nich miejsca na jakiekolwiek błędy mechaniczne, wynikające np. z przypadkowej zmiany ustawień na linii produkcyjnej. Dopracowanie to jednak nie wszystkie – nietypowe wersje tych drapaków są jeszcze ciekawsze. Znajdziemy zarówno drapaki klasyczne połączone z półeczką czy legowiskiem, jak również wersje niestandardowe łączone np. z domkami, w których samodzielnie możemy wybrać ściankę służącą kociemu ostrzeniu pazurów. Dobrym rozwiązaniem przy niewielkich wnętrzach czy kocie, który niszczy ścianę za pomocą pazurów, będzie wykorzystanie drapaków mocowanych na płaskiej powierzchni. Taki drapak na ścianę czy narożnik mebli tapicerowanych uratuje ich wygląd i zapewni kotu rozrywkę.

Dla kociego komfortu

A co z kocim komfortem? Tektura, jakby nie było, nie jest materiałem miękkim, a raczej sztywnym i posiadającym ostre krawędzie. To, co jest przyjemne dla kota – np. dźwięk drapania kartonu – będzie jednocześnie mało wygodne w przypadku, gdy drapak ma służyć również jako kocie miejsce do relaksu. Z tego powodu większość drapaków tekturowych jest wyposażona w powierzchnię ulepszoną, przeznaczoną wyłącznie do kociego odpoczynku. Taka warstwa posiada miękkie, naturalne obicie, które kot również może drapać, a które jest odporne na zniszczenie, np. wykonane ze zmiękczonego sizalu albo kodury. Dzięki temu jest również proste w czyszczeniu z sierści czy resztek błota, jeśli nasz kot czasami wybiera się z nami na spacery. Co więcej, legowiska tego rodzaju są profilowane. To sprawia, że cały drapak ma nietypowy kształt, zaś miejsce do odpoczynku znajduje się na jego górze albo np. w wydrążonym wnętrzu. Wszystko po to, aby kotu było możliwie jak najwygodniej.


Korzystne rozwiązanie

Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na drapak tekturowy dla kota? Powód ten jest istotny i przez wielu właścicieli rozpatrywany na samym początku. Mianowie, trudno jest kupić drapak dla kota tanio, tymczasem ten wykonany z tektury posiada właśnie tę właściwość. Z uwagi na niską cenę materiałów oraz łatwość ich pozyskiwania drapak dla kota wykonany z kartonu czy tektury jest po prostu niedrogi. Trzeba jednak pamiętać, że z uwagi na szybsze niszczenie materiału wymaga również regularnej wymiany. Termin tej wymiany jest w dużej mierze zależny od tego, jak nasz kot podchodzi do tematu drapania. Bardzo zaangażowane w tę czynność koty mogą zniszczyć drapak tekturowy już w pół roku, podczas gdy przy tych, które drapanie traktują raczej jako metodę na relaks, wytrzyma on nawet rok. Jest lekki, dlatego nie zapłacimy dodatkowo dużo za wysyłkę, co zdecydowanie jest plusem, jeśli zdecydujemy się na zakup w sklepie internetowym z uwagi na niższą cenę, np. podczas trwającej promocji.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4701 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-12
Jak zwykle ok.
2024-04-12
Ekspresowa wysyłka, wszystko świetnie jak zwykle
pixel