Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Fakty i mity o alergii na kurczaka u psów: czy mięso kurczaka jest przyczyną alergii u psa?

2021-11-09

Kurczak nadal zajmuje wysokie miejsce na liście popularnych alergenów w psiej diecie, choć powszechnie wiadomo, że jest wartościowy i polecany dla psów w każdym wieku. Poznaj fakty i mity o alergii na kurczaka u psów i karm czworonoga świadomie najlepszą dietą dla psa. Nie bez przyczyny w karmach hipoalergicznych Caniwild przebadanych weterynaryjnie znalazł się właśnie kurczak. 

 

Pies nietolerujący wybranych składników diety mierzy się z licznymi niedogodnościami, a jego komfort funkcjonowania jest stosunkowo niski w porównaniu do innych czworonogów. Alergia pokarmowa, której przypadki występują u psów domowych dość często to nieprawidłowa odpowiedź układu odpornościowego czworonoga na określone alergeny, przyjmująca zwykle formę ostrej reakcji zapalnej. Charakterystyczne dla niej jest to, że nie pojawia się jednorazowo, ale nawraca przy każdym, najmniejszym nawet kontakcie z alergenem, może wystąpić na każdym etapie życia, nie da się jej przewidzieć i w większości przypadków pozostaje z psem już na zawsze.

Walka z alergią pokarmową skupia się zwykle na wyborze diety, która nie stanowi dla organizmu psa zagrożenia, a więc nie zawiera w składzie żadnego z nietolerowanych przez niego alergenów, który mógłby odpowiadać za pojawienie się dotkliwych, utrudniających funkcjonowanie objawów klinicznych. To choroba, którą wywołać może wiele substancji wprowadzanych do organizmu czworonoga wraz z dietą, jednak najczęściej odpowiadają za jej wystąpienie określone glikoproteiny. Wśród najpopularniejszych alergenów znalazły się wołowina, mleko krowie, kurczak, jaja, pszenica, soja oraz ryby. Jednak spośród wszystkich wymienionych składników diety to właśnie kurczak będzie naszym tematem numer 1. Czy rzeczywiście kurczak należy do grupy surowców najczęściej wywołujących alergię? Poznaj całą prawdę o kurczaku – dziś specjalnie dla Ciebie i Twojego psa obalamy utrwalane latami mity. Najwyższy czas, by skutecznie odczarować surowiec, który na zagranicznych rynkach zoologicznych cieszy się należnym mu uznaniem, a który w polskich konsumentach wciąż budzi nieuzasadniony postrach.

Trudna przypadłość – alergia pokarmowa u psa

Zwykle wrodzona skłonność do alergii ujawnia się jeszcze przed ukończeniem przez czworonoga pierwszego roku życia. Co nie oznacza jednak, że dorosły lub starszy czworonogów nie może pewnego dnia zacząć się drapać, gryźć i wylizywać charakterystycznych miejsc na skórze, w odpowiedzi na dotkliwy świąd i głęboki stan zapalny wywołany właśnie alergią. Fakt, jak bardzo popularną przypadłością stała się alergia u psa w ciągu ostatnich kilkunastu lat nieustannie rodzi pytania – czy możemy uchronić psa przed reakcją alergiczną na podawany pokarm? Jaka dobra dieta dla psa da nam pewność, że nie uczuli czworonoga ani teraz, ani w ogóle? Czy jesteśmy w stanie jakkolwiek przechytrzyć alergię? Dlaczego pewne składniki uczulają częściej od innych i jak wybierać mądrze podstawę psiej diety?

Kurczak i wołowina przez lata stanowiły najczęściej wybierany składnik do produkcji karmy dla psa, stanowiący bazę białkową diety czworonogów w różnym wieku. Znajdowały się one w karmach puppy, junior, adult i senior w formie mączek, suszonego, aż wreszcie świeżego mięsa. Z uwagi na fakt, że występowały w karmach najczęściej stały jest również popularnie stwierdzanym alergenem. Masowy odwrót od karm zawierających kurczaka sprawił, że na rynku zoologicznym pojawiać zaczęły się produkty oparte na innych, alternatywnych źródłach białka, kurczak zaś trafił na dalszy plan, strasząc teoriami o wysokiej alergenności. Jak się z czasem okazało, zupełnie niesłusznie, bowiem wraz ze spadkiem w tabeli najczęściej wykorzystywanych źródeł białka w karmach dla psów, kurczak zaczął zajmować coraz niższe miejsce na liście powszechnie stwierdzanych alergenów. Co więcej, olbrzymi rozwój na rynku zoologicznych i pojawienie się dziesiątek nowych propozycji surowców zapewniających psom podaż potencjalnie zdrowego i wysoce wartościowego białka dowiódł, że winowajcą alergii pokarmowych u czworonogów tak naprawdę może okazać się większość dostępnych składników.

Produkty uboczne, a kurczak human grade – ważna zmiana w karmach dla psa

Duży potencjał wywoływania reakcji uczuleniowych można oprzeć na dość prostej zasadzie – uczulić może to, co jest często zjadane, niezależnie od tego, jakie teorie krążą wokół danego składnika. Pod tym względem kurczak nie różni się zbytnio od innych surowców. Nie jest silnym alergenem, a jego jedyną, rzeczywistą wadą w kwestii wzbudzania reakcji uczuleniowych u psów jest fakt, że przez wiele lat był najbardziej popularnym składnikiem pochodzenia zwierzęcego i źródłem białka w pełnowartościowej diecie psów domowych. A i to nie wszystko – przez całe lata receptury karm niższej jakości, najczęściej wybieranych z uwagi na korzystne warunki cenowe, opierały się nie na mięsie jako takim, ale niskiej jakości składnikach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mączki, powstałe na bazie produktów ubocznych przemysłu rolno-spożywczego. Liczne składniki, które w ogóle nie powinny znaleźć się pełnowartościowej karmie stanowiły jej podstawę, obniżając jakość gotowego produktu, jego strawność i bezpieczeństwo żywieniowe. Obecnie, dobre suche karmy dla psa z kurczakiem na pierwszym miejscu w składzie oparte są w całości na surowcach human grade, które zanim trafią do produkcji karmy przechodzą liczne testy i kontrole.

Caniwild Grain-Free Responsibly Sourced – linia najlepszych surowców i najwyższych wartości

Tak jest w przypadku karm Caniwild Grain-Free Responsibly Sourced – pozyskiwane od zaufanych dostawców mięso z kurczaka to surowiec najwyższej klasy, który spełniając wymogi produktów spożywczych dla ludzi podlega rygorystycznym normom i jasno określonym prawom, krajowym i międzynarodowym. Tworzone wyłącznie na bazie surowców przeznaczonych dla ludzi karmy suche Caniwild z kurczakiem gwarantują autentyczną świeżość mięsa, jego bezpieczeństwo hodowlane i produkcyjne oraz najwyższą biodostępność składników aktywnych, zachowaną w drodze wolnego gotowania. Dodatkowe, sumiennie przemyślane zabiegi, takie jak wykonany w początkowym procesie produkcji wstępny rozkład białek na małe peptydy, wzorowany na naturalnych procesach trawiennych czworonoga tylko zwiększają jego strawność i redukują do minimum potencjał alergenny. Uzyskany przez linię karm Caniwild Responsibly Sourced certyfikat Veterinary Approved potwierdza hipoalergiczną wartość produktów - przebadana weterynaryjnie pod kątem braku jakichkolwiek alergenów nie niesie z sobą zagrożenia wystąpienia alergii pokarmowej u zdrowego czworonoga. Jasne i klarowne dowody rzeczywistych wartości prozdrowotnych, czystości składu oraz zrównoważenia metod produkcji to ważny kierunek, w którym coraz wyraźniej podąża branża pet food z markami premium na czele.

Czy kurczak jest zdrowy dla psa? Fakty o kurczaku w psiej diecie

Ostateczna jakość i poziom strawności mięsa z kurczaka zależy od wielu, komplementarnych czynników, głównie związanych z metodami hodowli, a następnie produkcji pokarmu. Kurczak, który trafia do pełnowartościowych karm premium to jeden z wysoce wartościowych składników o prozdrowotnym charakterze. Mięso pozyskiwane ze sprawdzonych i ściśle kontrolowanych hodowli, przetwarzane jest w sposób innowacyjny i naprawdę bezpieczny zarówno dla substancji biologicznie czynnych w nim zawartych, jak i dla przewodu pokarmowego zwierzęcia, dla którego stanowi podstawę gotowej diety. Pozyskiwane w jakości human grade, a więc dostępnej do wykorzystania w produktach spożywczych dla ludzi stanowi odżywczy składnik, przewyższający pod wieloma względami mięso wieprzowe czy wołowe. Kurczak zawiera bowiem więcej wartościowego białka i mniej tkanki łącznej, a proporcje zawartych w nim kwasów tłuszczowych SFA do PUFA i MUFA są znacznie bardziej korzystne dla zdrowia czworonoga, niż w innych popularnych w karmach dla psów rodzajach mięsa, z wieprzowiną i wołowiną na czele. To dzięki właściwym proporcjom kwasów nienasyconych do nasyconych o wyraźnie niższym potencjalne, kurczak może stanowić podstawę diety o znaczeniu profilaktycznym i terapeutycznym wybranych przypadłości występujących w obrębie układu pokarmowego.

Wartościowe mięso z kurczaka w dietach Caniwild premium

Wysoka strawność mięsa z kurczaka oraz dobry skład aminokwasów, z uwzględnieniem tych egzogennych stawia go na wysokiej pozycji wśród zdrowych surowców, których wykorzystanie w diecie ma szerokie znaczenie i wyraźne uzasadnienie. Delikatna tekstura, atrakcyjny smak i stosunkowo niewielka zawartość tłuszczu sprawia, że kurczak sprawdza się w diecie psów w każdym wieku, szczególnie tych cierpiących z powodu schorzeń układu pokarmowego, w dietoterapii chorób wątroby oraz przypadłości metabolicznych, jak cukrzyca czy otyłość. Wysoka zawartość tauryny w składzie mięsa z kurczaka sprawia, że w pewnych okolicznościach dieta oparta na kurczaku staje się już nie jedną z propozycji dostępnych na rynku, ale ściśle określonym, rekomendowanym przez specjalistów rozwiązaniem – jak choćby w żywieniu suk w okresie reprodukcji, intensywnie rozwijających się szczeniąt oraz psów dorosłych i seniorów, w których stwierdza się zaburzenia pracy serca, wynikające z niedoboru wartościowego białka (aminokwasów) lub wyraźnych zaburzeń wchłaniania tauryny. Skąd więc tak wiele wątpliwości z nim związanych? Dlaczego tak usilnie wciąż bronimy się przed kurczakiem w diecie naszych psów?

W efekcie dynamicznego rozrostu rynku karm dla psów na świecie, bezpieczne i wartościowe mięso kurczaka wyraźnie ucierpiało, a łatka najczęstszego alergenu przylgnęła do niego na długo. Na szczęście coraz wyższa świadomość rzeczywistej jakości, poziomu bezpieczeństwa hodowli i innowacyjnych metod produkcyjnych mięsa kurczaka sprawia, że powraca ono na półki w karmach super premium, wolne od nieuzasadnionych zastrzeżeń żywieniowych. Nie trzeba się go bać ani tym bardziej na siłę wykluczać z diety czworonoga, szczególnie teraz, gdy możemy zaoferować mu karmę najwyższych wartości – wysoko przyswajalną, lekkostrawną, urozmaiconą i autentycznie hipoalergiczną, w której nie ma miejsca na surowce niskiej jakości oraz związane z nimi złe skojarzenia. Czas przyjąć za fakt, że kurczak human grade naprawdę zasługuje na miejsce w codziennej diecie psa i gwarantuje mu najwyższe bezpieczeństwo, wbrew wciąż powtarzanym błędnym przekonaniom.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4701 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-12
Jak zwykle ok.
2024-04-21
Rewelacja
pixel