Darmowa dostawa od 50,00 zł

Higiena jamy ustnej psa – zadbaj o codzienne rytuały dla zdrowia pupila

2021-09-14

Zdrowie, kondycja i dobre samopoczucie psa w dużej mierze zależy od naszych decyzji. Na co zatem zwracać szczególną uwagę w opiece nad psem? Między innymi na dbałość o higienę jamy ustnej pupila. Tam zwykle zaczynają się problemy, które niedługo potem dotyczą całego organizm. Zadbaj o higienę jamy ustnej psa już teraz!

 

Gdy podajemy psu kolejną porcję ulubionej karmy lub smakowicie wyglądający smakołyk, ilu z nas realnie myśli wówczas o tym, by chwilę później dokładnie oczyścić zęby pupila z resztek spożytego pokarmu? Kto z nas – ten niech pierwszy uniesie w górę rękę – naprawdę biega po domu za czworonogiem ze szczoteczką i pastą, by po każdym jedzeniu dokładnie umyć mu dziąsła i wyszczotkować zęby? Zakładamy, że jednak niewielu. Nie wynika to jednak z ignorancji zdrowia psa, ale z braku dostatecznej wiedzy o tym, jak ważna w życiu pupila jest prawidłowa i regularna higiena jamy ustnej. Zwykle o jej istotnym znaczeniu dowiadujemy się wówczas, gdy na uratowanie zębów pupila pozostały niewielkie szanse, a nawet jeśli zostały i uzębienie jeszcze jako tako się trzyma, to jest to stan przejściowy.

Co robić, by zawczasu ustrzec psa przed negatywnymi zmianami w obrębie jamy ustnej? Czy jesteśmy w stanie, w domowym zaciszu, sięgać po naprawdę bezpieczne środki profilaktyki chorób przyzębia, które rzeczywiście pozwolą uchronić psa przed pogorszeniem jakości życia, związanym bezpośrednio, jak i pośrednio ze złym stanem zębów i dziąseł? Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że tak. O ile tylko wiemy, od czego zacząć i które sposoby, dla naszego psa, będą po prostu o niebo od innych lepsze.

Higiena pyska psa – co należy wiedzieć

Regularna, właściwie przeprowadzana pielęgnacja i higiena jamy ustnej psa to obok zbilansowanego, prawidłowego żywienia jedne z najważniejszych aspektów wielkiego wyzwania, jakim jest dbałość o dobrostan psa na każdym etapie życia, szczególnie zaś w obliczu zbliżającego się wieku senioralnego. Na tym etapie, gdy pies wyraźnie starzeje się, a my, jak powszechnie wiadomo nie mamy na to zbyt dużego wpływu, warto zastanowić się nad tym, czego rzeczywiście potrzebuje pies i w jaki sposób zadbać o jego zdrowie i higienę jamy ustnej w sposób wygodny i bezpieczny dla wszystkich. A przede wszystkim skuteczny.

Podstawą, wiadomo, jest dieta. Ale nie byle jaka – dieta starszego psa oraz każdego innego psa z tendencjami do nawracających problemów z chorobami przyzębia musi zawierać najlepsze składniki jakości premium, o sprawdzonym i zdrowym pochodzeniu, w tym wysoce wartościowe białko i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Ważny w diecie mającej na celu zapewnienie psu zdrowia jamy ustnej jest też optymalny dodatek włókna pokarmowego. Warto również zwrócić uwagę, czy wybrana dla psa karma pełnoporcjowa, szczególnie ta sucha, o lepszej dla psa strukturze, zawiera dodatek zielonej herbaty, najlepiej znajdujący się w zewnętrznej części struktury granulki. Dobrze jest sprawdzić, czy karma zawiera optymalną ilość cynku, witaminy A, witamin z grupy B oraz C i D. Niedobór wybranych witamin może przyczynić się do częstego występowania stanów zapalnych w obrębie dziąseł. Brak kwasu foliowego, pantotenowego, ryboflawiny oraz niacyny może korelować z pojawianiem się u psa zapalenia dziąseł. Niebezpieczny dla psa jest również niedobór witaminy C w diecie, która jest przecież niezbędna w syntezie kolagenu.

Dlatego też na pierwszym miejscu na liście przygotowań do walki z chorobami przyzębia u psa musi znaleźć się odpowiednio zbalansowana do potrzeb dieta. Na pierwszym, ale nie na ostatnim. Bo zaraz po doskonale dobranej diecie, a właściwie tuż obok niej znajduje się mechaniczne usuwanie pozostałości pokarmu spomiędzy zębów i dziąseł, czyli po prostu umiejętne, wytrwałe i regularne szczotkowanie zębów psa.

Płyn do jamy ustnej dla psa – alternatywa dla pasty i szczotkowania?

Zarówno w większych, jak i w tych wyraźnie mniejszych sklepach zoologicznych pojawiają się też alternatywne propozycje dla szczotkowania zębów u psa, takie jak płyny dodawane do wody, stosowane bezpośrednio do pyska, preparaty w formie smakowitych past, nakładane na zęby bez konieczności rozcierania lub szczotkowania. Podstawą zapobiegania rozwojowi schorzeń zębów i dziąseł oraz jego hamowania jest aktywne zwalczanie płytki nazębnej, będącej tak naprawdę niczym innym, jak bezpośrednim efektem pozostawania resztek pokarmu w obrębie szczelin jamy ustnej. Aktywnie nie oznacza jednak jedynie szczotkowania.

Na rynku zoologicznym, w lepszych sklepach bez trudu dostaniemy najrozmaitsze płyny do jamy ustnej dla psa – dodawane do wody lub stosowane bezpośrednio w obrębie pyska. Ich smak, oprócz oczywiście wszelkich wielkich właściwości prozdrowotnych, jakie posiadają, wpływa na aktywną pracę narządów w obrębie jamy ustnej, a więc również języka. Czy warto zatem sięgać po płynne preparaty do higieny pyszczka? Oczywiście, że tak, szczególnie wtedy, gdy do czynienia mamy z nietykalskim czworonogiem, który nie dopuszcza nas do siebie na tyle, ani tym bardziej nie dopuszcza do siebie żadnych dziwnych narzędzi. Szczotkowanie odpada? Wówczas dobry płyn do jamy ustnej dla psa to najlepsze rozwiązanie.

Pasta do zębów dla psa bez szczotkowania

A co z innymi propozycjami, dostępnymi na sklepowych półkach? Co na przykład z pastą smakową do zębów dla psa bez szczotkowania? Okazuje się, że u psów szczególnie wrażliwych, które nie dopuszczają do siebie nawet samej myśli o szczotkowaniu zębów i dziąseł może ona naprawdę spełnić swoją rolę. Pasta podawana bezpośrednio na zęby nie wymaga przygotowania, jak w przypadku życia płynu do wody, wody i miski. Pastę można mieć zawsze przy sobie, jest łatwa w aplikacji, a zwykle mięsny smak zachęca psa do współpracy. Ważne bowiem, by była ona owocna. Czy zatem lepiej sięgnąć po sprawdzony płyn dodawany do wody lub wtryskiwany bezpośrednio do pyska psa, czy może wybrać smakowitą pastę, która łączy w sobie przyjemne z pożytecznym? Czy brak szczotkowania w ogóle ma uzasadnienie? Przecież to właśnie rozcieranie pasty na powierzchni zębów i dziąseł sprawia, że zostają one mechanicznie oczyszczone.

Jeśli mamy możliwość regularnego szczotkowania psu zębów, nawet wybierając specjalny, według producenta niewymagający dalszych interakcji preparat czyszczący, powinniśmy wykorzystywać pełen mechanizm działania, łącząc w sobie dwie jakże ważne kwestie – aktywne czyszczenie mechaniczne i odpowiednią formułę oraz strukturę podawanego pokarmu. Aby zachowana została higiena jamy ustnej należy pamiętać, że wybierając jako uzupełnienie diety preparaty myjące bez szczotkowania, musimy zapewnić psu inny rodzaj stymulacji palpacyjnej w obrębie zębów i dziąseł. Wówczas skutecznie sprawdza się karma o elastycznej strukturze i niskiej podatności na kruszenie lub dokładnie takie gryzaki, najlepiej naturalne. Psi ząb zatapiając się w granulce lub przysmaku, który nie pęka i nie kruszy się, zyskuje możliwość samoczyszczenia podczas przyjmowania codziennych posiłków i dokarmiania. Dla zabieganych opiekunów, którzy zapominają o szczotkowaniu lub tych, których psy ani myślą współpracować przy aktywnym czyszczeniu zębów, połączenie dobrego preparaty do zębów w formie pasty oraz dopasowanej strukturą do potrzeb karmy to najlepsze możliwe rozwiązanie.

Codzienny rytuał czyszczenia zębów i dziąseł psa dla zdrowia i bezpieczeństwa pupila

Co ciekawe, okazuje się jednak, że lepszy wpływ na stan jamy ustnej psa może wywrzeć regularne, powtarzalne nawet do 2 razy dziennie szczotkowanie „na sucho”, czyli bez żadnego aktywnego środka, niż stosowanie samych past lub płynów bez szczotkowania. I tu pojawia się kwestia dokonywania właściwych wyborów. O ile nie mając wyboru, z uwagi na charakter i nietykalskość psa, po prostu sięgamy po jedyne logiczne i możliwe rozwiązania, o tyle w przypadku dbania o higienę psa chętnie współpracującego, już samo szczotkowanie liczy się podwójnie. Jakie jednak narzędzia do aktywnego oczyszczania wybierać, aby rzeczywiście miało ono sens? Najważniejszy jest wybór twardości szczoteczki i struktury jej włosów, dopasowanie rozmiarem zarówno szczoteczki, jak i alternatywnych narzędzi, takich jak nakładki na palce do mycia i masażu, do rozmiaru jamy ustnej psa. Następnie pozostaje już tylko pamiętać, by zabieg szczotkowania powtarzać regularne, czyli minimum raz dziennie, a najlepiej dwa. Wówczas nawet jeśli zdarzy nam się, z różnych przyczyn, że zapomnimy o szczotkowaniu, zawsze ten jeden raz pies będzie miał umyte zęby.

Warto chronić pupila przed bólem i dyskomfortem związanym ze schorzeniami jamy ustnej aktywnie. Najpierw jednak trzeba się postarać, by sam zabieg kojarzył się psu jak najbardziej pozytywnie, to sprawi bowiem, że zachowanie jego regularności nie będzie aż takim wyzwaniem. Dostępność najlepszych preparatów, past, płynów oraz szczoteczek, nakładek i innych ciekawych rozwiązań do ręcznego czyszczenia psich zębów jest naprawdę szeroka, jednak żaden z tych przedmiotów nie przyda się, gdy pies chora się już na samo słowo „higiena zębów”. Odpowiednie wyposażenie domowej apteczki to szczególnie ważny aspekt na drodze do zapewnienia psu odpowiedniej opieki i zachowania zdrowia, jednak nie najważniejszy. Najważniejsze i najbardziej podstawowe jest przyzwyczajenie pupila do zabiegu – bez współpracy nie będzie bowiem żadnego efektu.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4736 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-08-13
Super
2024-07-24
Szybko,sprawnie, bardzo dobra komunikacja z klientem.
pixel