Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Higiena w ptasiej klatce

2017-09-30
Higiena w ptasiej klatceZ tego powodu tak istotne jest zadbanie o to, aby ptaki miały klatki nie tylko regularnie sprzątane z odchodów, ale przede wszystkim czyszczone właściwymi preparatami. Niemniej istotna jest wymiana wszystkich produktów, które znajdują się w klatce. Sprawdźmy zatem, dlaczego czyszczenie ptasiej klatki jest istotne i jak to zrobić.

Codzienne obowiązki

Część prac musimy wykonywać praktycznie codziennie, ponieważ tego wymaga utrzymanie podstawowej czystości i uniknięcie rozwoju zbędnych dla zdrowia papug bakterii. Z tego powodu konieczne jest codzienne, wykonywane przynajmniej raz na dobę, ogólne sprzątanie klatki przede wszystkim z rozrzuconych resztek jedzenia czy odchodów. Szczególnie istotne jest sprzątnięcie wszystkich miękkich pokarmów, np. owoców. Jest to zazwyczaj proste, ponieważ klatki i woliery posiadają wysuwane dno w formie kuwety – wystarczy ją wyjąć i posprzątać, a następnie wsunąć z powrotem. Codziennie należy również wymieniać wodę i podawać odpowiedni pokarm, przy czym świeże owoce musimy wyjmować po kilku godzinach, aby nie zaczęły się psuć i nie były siedliskiem bakterii.

Porządki raz na tydzień

Raz w tygodniu dobrze jest poświęcić czas na generalne porządki w ptasiej klatce. W ich ramach musimy przede wszystkim wyczyścić całą klatkę i przemyć ją gorącą wodą z dodatkiem łagodnego mydła czy płynu do naczyń. W tym samym czasie papuga może przebywać w pomieszczeniu zastępczym albo luzem w mieszkaniu, pod opieką innej osoby. Klatkę najlepiej jest myć w wannie czy pod prysznicem, czyszcząc wszystkie jej elementy. Karmniki dla ptaków po umyciu detergentem musimy dokładnie wypłukać i dodatkowo wyparzyć, podobnie jak i poidła. Żerdzie, zabawki czy inne elementy warto wyczyścić twardą szczotką z zalegających na nich ptasich odchodów. Po umyciu klatki wymieniamy podłoże w niej, a także nasypujemy świeżego pokarmu i dolewamy świeżej wody.

Dezynfekcja jest wskazana

Przynajmniej raz na miesiąc generalne porządki, o których mowa wyżej, warto połączyć z dezynfekcją klatki. Warto w tym celu wybierać preparaty czyszczące przystosowane specjalnie dla zwierząt, a więc nietoksyczne i bezpieczne w stosowaniu. Nawet w takim przypadku ważne jest jednak dokładne wypłukanie klatki, a w razie potrzeby – jej wyparzenie wrzątkiem albo parą wodną. Warto pamiętać, że drewniane akcesoria i zabawki raczej warto po prostu wymienić albo przetrzeć wilgotną ściereczką; niewskazane jest stosowanie chemii, bo nie da się jej dobrze usunąć z powierzchni przedmiotów. Dezynfekcję w odpowiednich, zaleconych przez weterynarza środkach wykonujemy prawie codziennie, jeśli u ptaka stwierdzone zostały pasożyty.

A co z podkładem?

Na dobrą sprawę zazwyczaj w klatkach ptasich stosuje się piasek dla ptaków. Zwierzęta te lubią się dodatkowo w nim czyścić i kąpać, dlatego istotne jest, aby regularnie wybierać z niego odchody, a przy tej okazji również dosypywać nową warstwę piasku. Całość wygładzamy np. kawałkiem plastiku albo przeczesujemy rzadkim grzebieniem, który stosujemy tylko do tego celu. Cały podkład wymieniamy raz na tydzień przy generalnych porządkach.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Zamówienie zrealizowane na wysokim poziomie
2024-05-15
Polecam
pixel