Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ile razy dziennie należy karmić psa?

2019-08-06
Ile razy dziennie należy karmić psa?

Czego nie robić, karmiąc psa?

Przede wszystkim nie należy stale pozostawiać pełnej miski do dyspozycji psa. Prowadzi to nie tylko do problemów takich jak nadwaga czy otyłość, ale również frustracji związanej ze stałym dostępem do pokarmu. W efekcie pies nie pożąda tak mocno czegoś, co jest stale dostępne, a z czasem staje się wybredny. To sprawia również, że jedzenie przestaje być zasobem, którym możesz go na przykład nagrodzić podczas szkolenia.

Niezalecane jest podawanie podczas jednego posiłku pokarmów w różnej formie oraz o różnej egzystencji. Dotyczy to zarówno mieszania suchej i mokrej karmy, jak też surowego mięsa i suchych granulek. Zasada ta wynika przede wszystkim z faktu, że te różne rodzaje pożywienia trawią się przez różny okres, co może prowadzić do problemów żołądkowych u psa.

Woda a żywienie psa

Niezależnie od tego, jak często karmimy psa, do jego dyspozycji powinniśmy zostawiać zawsze świeżą wodę. Dotyczy to żywienia mokrą i suchą karmą, jak również surowym jedzeniem. W upał dobrze jest wodę wymieniać kilka razy dziennie. Jeśli pies mieszka na dworze, miska powinna być zabezpieczona przed przypadkowym przewróceniem, ale również zanieczyszczeniem oraz nagrzaniem w słońcu. W upały albo w sytuacji, gdy pies jest bardzo aktywny – na przykład zabieramy go na długi spacer lub wędrówkę – do wody można dodać nieco specjalnego proszku izotonicznego, który wzmocni psa.

Karmienie psa a spacer i aktywność

Należy pamiętać, że karmienie psa – niezależnie od tego, co jest mu podawane – nie powinno następować bezpośrednio przed ani bezpośrednio po aktywności. W ten sposób unikasz problemów związanych z zaburzeniami trawienia, ale i groźniejszymi schorzeniami, na przykład skrętem żołądka. Bardzo istotne jest, aby pies nie dostawał jedzenia przynajmniej godzinę przed i po intensywnej sesji aktywności fizycznej.

Karmienie psa podczas treningu

Często jedzenie wykorzystywane jest podczas rozmaitych treningów w formie nagrody, wzmocnienia pożądanego zachowania albo rozładowania emocji. W przypadku treningów, które dla psa stanowią wyzwanie, warto wybierać miękkie, łatwe do pogryzienia i połknięcia smakołyki dla psów, które nie stwarzają ryzyka zadławienia. Jako nagrodę można wybierać naturalne gryzaki. W rozładowaniu emocji pomogą zabawki wypełniane pastami i suchą karmą, które pies po lekkim zmrożeniu może wylizywać i wyjadać.

Wszystkie te elementy żywienia powinny być odjęte od codziennej porcji karmy. To ważne, bo zapobiega nadwadze u psa.

Ile posiłków dziennie dla psa?

Szczenię powinno dostawać od dwóch do trzech posiłków dziennie, zależnie od swoich potrzeb i możliwości. Dorosłe psy mogą teoretycznie bazować na jednym posiłku, zwłaszcza w przypadku, gdy prowadzone są na diecie RAW. W przypadku psów karmionych suchą karmą zaleca się stosowanie dwóch posiłków dziennie, bo pokarm jest skondensowany, ale w małej objętościowo dawce, co może powodować u psów uczucie głodu. Niektóre psy wymiotują śliną, zwłaszcza jeśli są karmione rano – wtedy wymioty występują nad ranem. Oznacza to zwykle głód. Wystarczy dodać albo przesunąć wieczorną dawkę tak, aby żywienie wypadało co dwanaście godzin.

Karmienie psa a ryzyko skrętu żołądka

W przypadku ras dużych i olbrzymich jednym z potencjalnych problemów jest wysokie ryzyko pojawienia się skrętu żołądka. Aby mu zapobiegać, warto stosować odpowiednie zasady karmienia. Karma powinna być dostępna o stałych godzinach i podawana częściej, ale w mniejszych dawkach. Jeśli pies je zachłannie, warto wykorzystywać miski spowalniające jedzenie, co zmniejszy ilość połykanego powietrza. Nie należy takich psów karmić na dwie godziny przed i po aktywności.

Jak dopasować dawkę karmy?

Przede wszystkim warto jako punkt wyjściowy potraktować zalecenia producenta dostępne na  opakowaniu produktu. W przypadku psów o nadwadze porcję należy zmniejszyć o ok. 15% i obserwować, czy nie następuje przybieranie na masie. Jeśli tak, należy  dokonać kolejnej redukcji. Dobrze sprawdzają się tutaj karmy o obniżonej kaloryczności, które jednak gwarantują psu poczucie sytości. Jeśli pies chudnie, dawkę należy zwiększyć.

Bardzo istotne jest to, że jeżeli pies dostaje inne formy jedzenia (smakołyki, uzupełniającą mokrą karmę dla psów albo przysmaki do gryzienia), należy ich ilość odliczyć od codziennej dawki pożywienia. W ten sposób pies nie będzie otrzymywał zbyt dużej dawki kalorii.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4701 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-24
POLECAM
2024-04-19
Błyskawiczna dostawa, polecam!
pixel