Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak bezpiecznie podróżować z psem własnym autem?

2017-04-27
Jak bezpiecznie podróżować z psem własnym autem? Przepisy w zakresie przewożenia psów w Polsce są bardzo skąpe. Jedyne, co nakazują, to to, aby pies nie był pozostawiony luzem w pojeździe – musimy więc uniemożliwić mu swobodne poruszanie się po aucie. W przeciwnym wypadku grozi nam nawet mandat! Jak jednak sprawić, aby podróż była również bezpieczna?

Najlepiej – transporter

W celu ocenienia, jaki sposób podróżowania z psem własnym samochodem jest najbezpieczniejszy, wykonuje się specjalne crash testy – takie same jak np. dla fotelików dziecięcych czy po prostu nowych modeli samochodów. Te zaś jasno wskazują, że zwierzę jest najbezpieczniejsze, gdy jedzie w bagażniku, w specjalnie przystosowanej do tego celu klatce kennelowej. Jeśli nie mamy dużego bagażnika czy po prostu nie wyobrażamy sobie zagospodarowania go tylko dla psa, alternatywę stanowią transportery dla psów przypięte pasami na tylnym siedzeniu. To rozwiązanie teoretycznie sprawdzi się u psów wszystkich rozmiarów, w praktyce jednak wybierane jest, z uwagi na zajmowaną przestrzeń, głównie przez właścicieli małych psów. W razie nagłego hamowania bezpieczne jest jednak w dobrej jakości transporterze zarówno zwierzę, jak i reszta pasażerów w samochodzie.

Szelki, pasy…

Alternatywą, która jest naprawdę minimalną wersją zabezpieczenia psa, pozostaje nadal przypięcie go pasami. Jak to jednak zrobić? Przede wszystkim warto wyposażyć się w specjalną końcówkę, którą z jednej strony przypinamy karabińczykiem do psa, z drugiej zaś wpinamy w zapięcie pasów, w które wyposażony jest samochód. Istotną kwestią jest dobranie odpowiednich szelek – pies nie powinien jeździć tak zapięty w obroży, bo w razie hamowania może dojść do uszkodzenia kręgosłupa. Im bardziej bezpieczne szelki wybierzemy, tym lepiej zabezpieczony będzie pies.

Maty – bezpieczeństwo i wygoda

W przypadku osób, które wybrały dla psa to ostatnie rozwiązanie, doskonale sprawdzą się rozmaite akcesoria samochodowe zabezpieczające niejako zarówno psa, jak i wnętrze auta – przed pobrudzeniem, zamoczeniem czy po prostu zniszczeniem. Rozmaite maty możemy dobrać dowolnie, zależnie od miejsca, na którym podróżuje pies. Znajdziemy wśród nich maty do bagażnika, zabezpieczające całą tylną kanapę i przestrzeń za przednimi siedzeniami bądź tylko pół tej kanapy, dodatkowo ze stojącą osłoną ograniczającą miejsce do przemieszczania się psa.

Komfort psa

Na koniec pozostają nam te akcesoria samochodowe, które gwarantują psu przede wszystkim komfort podróżowania. Na pierwszy ogień idą rozmaite suplementy diety, które sprawdzą się u psów wymagających podróży (np. adoptowanych z drugiego końca kraju), a nieprzyzwyczajonych do jazdy. Oparte na naturalnych składnikach suplementy do podróży w formie obroży czy tabletek będą świetnie koiły psie nerwy i zminimalizują ryzyko występowania choroby lokomocyjnej. Prócz tego warto zainwestować również w inne, wzmagające komfort psa i bezpieczeństwo podróży dodatki. Są nimi m.in. specjalna siatka oddzielająca tylną kanapę od przedniej, dodatkowo asekurująca psa w razie wypadku, czy przegroda do wstawienia w otwarte okno – aby pies nie miał okazji wystawić głowy, a miał cyrkulację powietrza. Dla starszych psów dobrym rozwiązaniem będą specjalne rampy ułatwiające wyjście z bagażnika bez bólu stawów.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4702 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-12
Ekspresowa wysyłka, wszystko świetnie jak zwykle
2024-04-12
Jestem bardzo zadowolona z obsługi.
pixel