Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dbać o akwarium?

2017-09-06
Jak dbać o akwarium?Co to jednak oznacza? Przede wszystkim samo założenie akwarium powinno przebiegać według konkretnego schematu, który pozwala stworzyć w jego wnętrzu właściwy klimat. Dodatkowo istotne jest też, aby zadbać o regularne zabiegi i takie ustawienie zbiornika, które zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń negatywnie wpływających na zdrowie roślin czy zwierząt akwariowych.

Zakładaj powoli

Podstawową sprawą jest zaplanowanie tego, jak zbiornik ma się prezentować. Na początek trzeba wybrać jego wielkość adekwatnie do gatunku oraz ilości ryb, które planujemy w nim umieścić. Warto wziąć też pod uwagę inne zwierzęta, które ewentualnie chcemy w akwarium oglądać. Następnie wybieramy zbiornik dostosowany rozmiarem i dokupujemy do niego dodatkowe wyposażenie – zawsze filtr, a czasem również dodatkowe oświetlenie czy grzałkę, jeśli ryby tego potrzebują. Najpierw warto umieścić w zbiorniku część żwirku z wodą, a potem stopniowo wprowadzać rośliny. Dopiero po nawet 2 tygodniach mikroklimat akwarium jest gotowy na przyjęcie zwierzęcych lokatorów.

Sprawdzaj wodę

Do tego przyda się przede wszystkim termometr  - różne gatunki roślin i ryb potrzebują rozmaitych temperatur. Dodatkowo warto sprawdzić również wskaźniki na papierkach lakmusowych – powiedzą nam, czy w wodzie panuje równowaga, jeśli chodzi o minerały i inne składniki. To często pozwala zapobiegać rozmaitym chorobom roślin oraz ryb, a jednocześnie wspierać je w jak najlepszym rozwoju. Warto też pamiętać, że odpowiednia temperatura jest niezbędna, aby część gatunków ryb czy żab była w stanie się w ogóle rozmnażać.

Zadbaj o ustawienie

Istotne jest ustawienie akwarium względem innych punktów w mieszkaniu. W przypadku szczególnie dużych, a co za tym idzie – ciężkich zbiorników, które niejednokrotnie mają spore wyposażenie dodatkowe, warto zadbać o stabilne, dodatkowe podłoże, np. specjalnie stworzoną szafkę. Pozwoli ona schować cały dodatkowy sprzęt i stabilnie utrzyma zbiornik wypełniony wodą. Ważne, by akwarium nie stało blisko naturalnych źródeł światła, bo może to utrudnić zarówno wprowadzenie okresów dziennych i nocnych, jak również spowodować nadmierny rozwój glonów niektórych gatunków, np. sinic.

Miej pomoc w pogotowiu

Mimo najlepszego dbania o zbiornik zdarzają się w nim różne choroby. Mogą być spowodowane awarią sprzętu, inkubacją choroby po kupieniu zainfekowanych roślin czy zwierząt albo wieloma innymi czynnikami. Z tego powodu dobrze jest mieć w pogotowiu m.in. preparaty wkrapiane do wody, które pozwalają jej odzyskać prawidłowe pH, neutralizują działanie glonów czy bakterii albo służą usuwaniu niektórych schorzeń u ryb przebywających na kwarantannie.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4710 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Bardzo dobrze.
2024-05-30
Bardzo szybko zrealizowano zamówienie. Jak zwykle wszystko ok.
pixel