Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dbać o higienę w kociej kuwecie?

2019-08-02
Jak dbać o higienę w kociej kuwecie?

Różne rodzaje kuwet

Obecnie do dyspozycji mamy przynajmniej dwa podstawowe rodzaje kuwet dla kotów. Otwarte modele są najpopularniejsze i zwykle najtańsze. Jest to po prostu pojemnik, który wypełnia się żwirkiem. Czasem wyposażony jest on w ramkę, która zapobiega wynoszeniu żwirku albo przypadkowemu pozostawieniu przez kota moczu poza kuwetą. Alternatywą są coraz bardziej rozbudowane modele kryte. Kuwety dla kotów kryte zbudowane są z części dolnej oraz górnej i mają formę zabudowanego domku. Zazwyczaj część z nich ma dodatkowe funkcjonalności, na przykład sitko przydatne w przypadku żwirku niezbrylającego albo filtry powietrza.

Z czego wykonane są kuwety?

Z uwagi na funkcjonalność kuwety dla kotów wykonane są zazwyczaj z tworzywa sztucznego o dużej wytrzymałości. Jest ono odporne na działanie moczu i innych substancji zawartych w kocich odchodach, co ma zwiększać jego trwałość przy intensywnym użytkowaniu. Taki materiał nie przesiąka nieprzyjemną wonią, a regularnie czyszczony jest też wolny od drobnoustrojów. Można myć go w gorącej wodzie, dodatkowo stosując preparaty odkażające, co podnosi poziom czystości i sprzyja zdrowiu kota.

Co ile myć kuwetę dla kota?

To zależy, jak duża jest kuweta, jak często kot z niej korzysta oraz ile kotów ze stada upodobało sobie konkretna toaletę. W przypadku jednego kota należy przynajmniej dwa razy dziennie usuwać odchody – kał oraz żwirek z moczem, który będzie się zwyczajnie zbrylał. Jeśli mamy kuwetę z sitkiem, lepiej wybrać żwirek drewniany, który pod wpływem kontaktu z wilgocią rozpada się – będzie wówczas opadał na dno, co ułatwi sprzątanie. Każdą ilość wybranego żwirku należy uzupełnić czystym.

Warto pamiętać, że wiele kotów nie załatwi się do zabrudzonej kuwety, dlatego szczególnie należy dbać o ten aspekt. W przeciwnym razie zwierzę będzie załatwiało się w innych miejscach w domu, co długofalowo jest nieprzyjemne dla człowieka, ale również bardzo stresujące i frustrujące dla samego mruczka.

Przy jednym kocie optymalnie co tydzień należy wykonać gruntowne czyszczenie kuwety. W tym czasie wymieniamy wkład żwirkowy na nowy. Samą kuwetę należy umyć specjalnym środkiem albo gorącą wodą z płynem do naczyń. Dobrze jest też stosować preparaty odkażające. W przypadku kotów o intensywnym zapachu moczu, na przykład dorosłych, niekastrowanych kocurów można dodatkowo używać proszków, które neutralizują wonie z kuwety. Modele kryte wymagają wymiany filtrów powietrza co kilka tygodni albo miesięcy, zależnie od wybranego sprzętu.

Jak jeszcze można dbać o kuwetę i komfort kota oraz otoczenia?

Na pewno wskazane jest stosowanie żwirku, który kot zaakceptuje. W przypadku ras długowłosych warto wybierać te rodzaje, które nie będą wplątywać się w długą okrywę. Z kolei żwirek zbrylający powinien być stosowany w grubszej warstwie, bo to umożliwia tworzenie się bryłek pod wpływem kontaktu z moczem.

Do czyszczenia kuwety można używać specjalnych preparatów bezpiecznych dla zwierząt, a zabijających drobnoustroje i usuwających nieprzyjemny zapach. Mogą mieć one formę płynów do mycia, jak również sprayów, którymi spryskuje się kuwetę już po umyciu. Ich zadaniem jest usuwanie zapachu moczu, dłuższe utrzymywanie wrażenia świeżości w kuwecie. Do żwirku dosypać można też proszek, który poradzi sobie nawet z uciążliwymi zapachami. Pamiętaj jednak, aby nie stosować go w kuwetach kociąt, które mogą mieć zapędy do zjadania żwirku.

Kuwety kryte należy czyścić również wewnątrz – są one zwykle rozkładane w wygodny sposób na dwie części. Zazwyczaj problem wynoszenia z nich żwirku czy wyciekania moczu nie istnieje, w przeciwieństwie do kuwet otwartych. W nich warto zamontować specjalne ramki, które pomogą utrzymać czystość wokół kociej toalety. Przed kuwetą można ułożyć wycieraczkę z wypustkami, które usuną resztki żwirku z kocich łap – to przydatne zwłaszcza w przypadku kotów długowłosych.

Codzienne usuwanie odchodów warto wykonywać z pomocą łopatki, wyrzucając zużyty żwirek i odchody w sposób zgodny z instrukcją producenta. Do gruntownego czyszczenia kuwety dobrze jest używać jednorazowych rękawiczek. W obu przypadkach ręce warto umyć środkiem odkażającym. To szczególnie ważne w przypadku kobiet ciężarnych.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4722 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-24
polecam!!!!
2024-06-20
Super!
pixel