Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dbać o koty perskie?

2017-05-29
Jak dbać o koty perskie? Zdecydowanie koty perskie należą do najbardziej charakterystycznych, ale również i narażonych na szereg rozmaitych dolegliwości ras. W wielu przypadkach nieprawidłowa troska o ich zdrowie, dobry wygląd i kondycję kończy się nieprzyjemnymi zabiegami w gabinecie weterynaryjnym. Sprawdźmy zatem, jak prawidłowo dbać o zdrowie i ładną prezencję kotów perskich.

Sierść – punkt szczególny

Koty perskie posiadają długą sierść, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Choć kąpiele kotów nie są zbyt częste, to w przypadku rasy perskiej niekiedy mogą być konieczne, zwłaszcza jeśli sierść była dotychczas w kiepskiej kondycji przez zaniedbanie regularnej pielęgnacji. W przeciwnym wypadku podstawową czynnością powinno być czesanie. Warto przyzwyczajać do niego już kocięta, aby nie przypominało walki mruczka z człowiekiem. W codziennej pielęgnacji przydaje się zarówno zgrzebło do wyczesywania martwej sierści, jak również grzebień do jej rozczesywania czy szczotkę, dzięki której sierść będzie wyglądała po prostu korzystnie. Dla zachowania dobrej jakości sierści i zapobiegania tworzeniu się kołtunów, zwłaszcza w okolicach pachwin, brzucha czy uszu, poleca się stosować puder, dzięki któremu nie dochodzi do tworzenia się tak dużych filców.

Oczy pod nadzorem

Szczególnym nadzorem dobrze jest objąć kocie oczy. W przypadku kotów perskich bardzo często występuje problem dotyczący zatykających się kanalików łzowych. Niekiedy wymagają one operacyjnego przetkania w gabinecie weterynaryjnym. Jeśli jednak sytuacja nie jest tak poważna i wady nie występują, to wystarczy odpowiednia troska i higiena. Pielęgnacja oczu w przypadku kotów perskich polega przede wszystkim na regularnym ich przemywaniu, zarówno czystą wodą – dla usuwania bieżących zanieczyszczeń – jak również specjalnymi środkami. Będą one niwelować ilość bakterii, ale również usuwać brązowe, charakterystyczne zabarwienie wydzieliny, która pozostaje pod oczami. Przy okazji tego etapu dbania o zdrowie oczu dobrze jest również usuwać sierść, która może podrażniać spojówki.

Żywienie i suplementy

W zasadzie kota perskiego możemy żywić dowolnym rodzajem karmy, bo każda będzie odpowiednia. Jednakże na pewno na długą sierść lepiej wpłynie karma, która będzie zawierała właściwe dodatki żywieniowe. Możemy wybrać również karmę przeznaczoną dla kotów konkretnej rasy, oferowaną m.in. w ramach linii Royal Canin. Będzie ona dodatkowo miała odpowiedni kształt, istotny w przypadku kotów perskich, które są rasą brachycefaliczną – czyli mają cofnięty nos i płaski pysk. Co więcej, z uwagi na długość sierści oraz naturalną higienę, którą zachowują koty, problematyczne mogą być również kule włosowe tworzące się w przewodzie pokarmowym i jelitach. W takim przypadku warto stosować suplementy diety i witaminy, które zmniejszą ten problem, wspomagając trawienie sierści oraz usuwanie jej z układu pokarmowego.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4693 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-22
Zamówienie jak zwykle na wysokim poziomie
2024-04-21
Rewelacja
pixel