Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dbać o królika?

2018-01-11
Jak dbać o królika?

Klatka – jaką wybrać?

Najważniejszym i podstawowym wyborem jest oczywiście klatka. Z uwagi na fakt, że króliki nie korzystają z rozmaitych pięter i innych udogodnień tego rodzaju, istotna jest powierzchnia jej dna – im większa, tym lepsza. Warto brać pod uwagę, że króliki są ruchliwe, a dodatkowo podczas nieobecności domowników prawdopodobnie będą zamknięte, z tego powodu klatka powinna dawać możliwość poruszania się i wydzielenia miejsca zarówno do spania, jak też jedzenia. W przypadku królików większych rozmiarów klatka powinna mieć około metra długości – najlepiej. Wysokość klatki musi pozwalać królikowi zrobić stójkę, która jest dla niego naturalnym zachowaniem obronnym. Klatka powinna być ustawiona na bezpiecznym, stabilnym podłożu, z dala od przeciągów, źródeł ciepła w zimie. Co istotne, warto zapewnić królikowi cichy i bezpieczny kąt z dala od domowego rumoru. Z uwagi na wzmożoną wilgotność nie należy ustawiać klatki w łazience czy kuchni. 

Ściółka i wyposażenie klatki

Jedną z bardziej problemowych rzeczy może być to, jak dobrać podłoże i trociny do króliczej klatki. Wiele królików choruje z powodu pyłu zawartego w nieoczyszczonych trocinach czy sianie, dlatego takiego wypełnienia warto raczej unikać; dodatkowo siano może wplątywać się w królicze łapy i powodować urazy. Najbezpieczniejszym i najbardziej naturalnym wyborem jest ekologiczne, drewniane podłoże granulowane. W sklepach zoologicznych bez problemu można dostać granulaty o mniejszej średnicy, doskonałe dla małych łapek królików.

W klatce prócz ściółki powinniśmy umieścić niezbędne akcesoria codzienne. Nie ma potrzeby chowania tam zabawek – królik prawdopodobnie i tak nie będzie się nimi bawił; czas rozrywki lepiej zarezerwować wówczas, gdy królik jest poza klatką, pod naszą opieką. Podstawowym wyposażeniem są miski, paśnik i poidła. Dobrym wyborem będą miski ceramiczne – wytrzymałe, nie do przewrócenia przez zwierzę, a przy tym higieniczne. Paśnik może być wykonany z powleczonego metalu, odpornego na pogryzienie. Poidło umieszczamy poza klatką, z ustnikiem skierowanym do jej wnętrza. zarówno wodę, jak i pożywienie należy codziennie uzupełniać i wymieniać, aby zachować zwierzę w zdrowiu i dobrej kondycji. Prócz tego do klatki warto wstawić domek, w którym królik się schowa. Najlepszym wyborem będą domki drewniane; trzeba je regularnie wymieniać, jednak w razie pogryzienia nie zaszkodzą pupilowi. 

Jak żywić królika?

Podstawą żywienia królika jest oczywiście właściwa karma. Przy wyborze karmy dla królika warto sprawdzić jej skład; powinna być wolna od soli, cukru, sztucznych barwników i konserwantów. Najlepiej sprawdzają się granulaty dobrej jakości ze sporą ilością błonnika. Uzupełnieniem tego żywienia jest siano, które powinno znajdować się w paśniku i być codziennie wymieniane; jeśli będzie leżało na dnie klatki, to szybko stanie się mokre i zacznie gnić, co spowoduje niebezpieczeństwo dla króliczego zdrowia. To oczywiście nie wszystko, bo dieta królika powinna być urozmaicona. Dobrym wyborem są gotowe suszone gałązki, zioła czy trawy. Można podawać również warzywa i owoce w formie suszonej albo świeżej, przy czym należy pamiętać, że świeże produkty usuwamy z klatki w ciągu kilku godzin, jeśli zwierzę ich nie zje; zapobiegnie to namnażaniu bakterii, które są szkodliwe dla wrażliwego układu pokarmowego królików.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4702 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-24
POLECAM
2024-04-19
Błyskawiczna dostawa, polecam!
pixel