Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dbać o małe zwierzęta w upały?

2017-08-11
Jak dbać o małe zwierzęta w upały?Tymczasem, aby zatroszczyć się o odpowiednią kondycję małego zwierzęcia w trakcie upałów, wcale nie musimy wydawać dużych pieniędzy czy poświęcać swojego wolnego czasu. Na pewno jednak dobrze jest zaplanować wszystkie działania, aby w trakcie gorących dni zwierzęta czuły się komfortowo.

Odpowiednia wentylacja na co dzień

Podstawową sprawą jest zadbanie o prawidłową wentylacją po prostu na co dzień. Jak to możliwe? Warto przede wszystkim odłożyć na później rozmaite podróże albo odbywać je wczesnym rankiem czy wieczorami, kiedy temperatury są nieco bardziej znośne – transportery dla małych zwierząt są zwykle bowiem dość zabudowane, a to sprawia, że wentylacja w ich wnętrzu pozostawia wiele do życzenia. Jeśli pozostajemy w domu, klatka musi być odpowiednio przygotowana. Warto plastikową klatkę na ten czas zastąpić tą klasyczną z prętami, która gwarantuje lepszą wymianę powietrza. Klatkę ustawiamy w miejscu zacienionym, ale nie w przeciągu, bo wiele małych zwierząt – w tym m.in. chomiki czy myszy – wrażliwych jest na przewianie i może zachorować.

Aktywność kontrolowana

Wszystkie małe zwierzęta potrzebują odpowiednich spacerów oraz wyjść, na których mają możliwość eksplorowania otoczenia poza klatką i zaspokojenia naturalnych instynktów. Warto tę aktywność w upalne dni dostosować do potrzeb zwierzaka i tego, co pokazuje nam jego zachowanie. Jeśli zwierzę jest ospałe w trakcie dnia, to lepiej nawet rozstawienie wybiegu w domu zaplanować na godziny, gdy będzie aktywniejsze i chętniejsze do poruszania się poza klatką. W przypadku spacerów dobrze jest wybierać zwłaszcza poranki – wówczas zakładamy zwierzakowi szelki i wychodzimy w miejsca bezpieczne, a przy tym osłonięte od bezpośredniego słońca. Czasami alternatywą dla spacerów będzie po prostu zapewnienie aktywności w zaciszu domowym i np. zagwarantowanie zacisznego kącika na relaks. Takim kącikiem może być kąpiel piaskowa dla szynszyli.

Czystość jest istotna

Bardzo istotna, zwłaszcza w upałach, jest czystość w klatce naszego pupila. Małe zwierzęta w klatce spędzają większość dnia, z tego powodu ważne jest, aby ją regularnie dezynfekować – dzięki temu mamy gwarancję, że usuniemy bakterie, które o wiele szybciej mnożą się w upale. Jeśli nasz zwierzak posiada osobną toaletę, to podkłady i żwirki w niej i jej otoczeniu wymieniamy przynajmniej dwa razy dziennie, by usunąć zapach amoniaku z moczu oraz zapobiegać rozwojowi bakterii. Niezbędne jest zapewnienie zwierzakowi czystej, świeżej wody, wymienianej najlepiej nawet kilka razy dziennie w misce i dwa razy dziennie w pojniku. Warto zainwestować w przekąski z dodatkiem wody – np. owoce, warzywa – dzięki którym zapobiegniemy odwodnieniu zwierzaka. Ważne jest, aby po kilku godzinach usunąć niezjedzone resztki z klatki.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4707 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-24
POLECAM
2024-04-22
Zamówienie jak zwykle na wysokim poziomie
pixel