Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dbać o zwierzęta?

2017-10-04
Jak dbać o zwierzęta?W teorii i praktyce istnieje ogromna przepaść między opieką nad psem czy królikiem. Faktem jest jednak, że w obu tych przypadkach musimy pamiętać o podstawach opieki nad zwierzakami. Oto kilka z nich.

Poznaj gatunek

Każde zwierzę ma inne potrzeby, co wynika z prostej przyczyny – przynależności do danego gatunku. Z tego powodu kotami będziemy zajmować się inaczej niż psami, zaś szczurami inaczej aniżeli myszami, choć generalnie zwierzęta te są ustawiane na jednym poziomie na drabinie zwierząt domowych. Znajomość gatunku jest podstawą, aby móc zwierzę odpowiednio żywić, dbać o nie na wizytach profilaktycznych u lekarza weterynarii czy wychwycić pierwsze objawy chorób. Niektóre zachowania zwierząt są naturalne, podczas gdy inne będą zwiastować początek schorzeń; nie zawsze jednak te same objawy mają taką samą kontynuację nawet w przypadku podobnych gatunków. Z tego powodu, zanim do swojego domu zaprosimy jakieś zwierzę, poznajmy jego ogólne, naturalne potrzeby.

Pozbądź się mitów

Wokół zwierząt domowych narosło wiele mitów, które mogą być szkodliwe dla nich samych, jeśli opiekunowie w nie uwierzą. Chcesz adoptować psa, ale nie widzi Ci się posiadanie szczeniaka? Nie obawiaj się, wbrew powszechnemu powiedzeniu nawet starszego psa nauczysz wielu sztuczek. Kotu nie podawaj mleka krowiego, bo wbrew ludowym prawdom może się to skończyć kiepsko dla jego układu pokarmowego. Chomiki nie powinny biegać w specjalnych kulach, bo źle działa to na ich układ ruchu oraz psychikę. Jeśli będziesz na temat danego gatunku zwierzaka znał same prawdy, a nie mity – na pewno obu stronom wyjdzie to na dobre.

Dbaj o podstawy

Pewne podstawowe rzeczy są niezbędne w przypadku zwierząt większości gatunków. Przykładowo, wszystkim zwierzętom powinniśmy zapewnić dostęp do świeżej, codziennie zmienianej wody. Nawet zwierząt hodowanych zwyczajowo w klatkach nie należy trzymać w nich przez cały czas – niezbędne jest zorganizowanie im wybiegów oraz rozrywek, aby mogły zaspokajać naturalne instynkty oraz potrzebę ruchu. Pies, o ile mieszka na zewnątrz, powinien mieć zapewnione właściwe warunki i nie może być trzymany na uwięzi. Każde zwierzę musi mieć zagwarantowane miejsce do schronienia się, w którym będzie sucho i ciepło.

Pozytywnie nawiąż kontakt

Choć wydaje się to oczywiste, wielu opiekunów nie pamięta o tym, aby – nawiązując kontakt ze zwierzęciem – zadbać o pozytywne ramy tego przedsięwzięcia. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim przyzwyczajanie do siebie zwierzaka, zwłaszcza w przypadku małych zwierząt hodowanych w klatkach, z pomocą smakołyków, a nie po prostu na siłę biorąc je na ręce. Nawiązanie pozytywnej więzi ze zwierzęciem, które mamy pod opieką, pozwala nie tylko miło spędzić wspólny czas, ale również znacznie ułatwia profilaktykę, pielęgnację czy wizyty u specjalistów.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-07
zadowolona
2024-04-23
Polecam
pixel