Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dopasować dawkę karmy do potrzeb psa?

2019-07-20
Jak dopasować dawkę karmy do potrzeb psa?

Sucha karma – popularne rozwiązanie

Jeśli zdecydowałeś, że Twój czworonóg będzie jadł karmę suchą, musisz pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. Najważniejszą jest wybór producenta, a następnie konkretnej serii karmy. Wybieraj tylko produkty z dużą ilością mięsa, a małą ilością zbóż, które dodawane są często jako „zapychacze”. Im więcej tym drugich, tym gorsza jakościowo jest karma. Ważnym krokiem jest sprawdzenie, ile białka znajduje się w stu gramach produktu – to bowiem świadczy o energetyczności karmy. W praktyce, im więcej białka, tym mniejsza będzie dawka dzienna karmy dla Twojego psa.

Dawkowanie określisz na podstawie wskazań producenta, który zobowiązany jest do poinformowania na opakowaniu, ile karmy powinien jeść pies o określonej wadze. Często dawka podawana jest w pewnych przedziałach, ponieważ więcej powinien zjeść pies aktywny, a mniej typowy kanapowiec.

Sucha karma dla psów powinna być tak skomponowana, żeby dostarczyć Twojemu psu wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Powinna mieć pozytywny wpływ na jego kości i sierść, a także trawienie. Jeśli zatem Twój podopieczny jest dodatkowo karmiony – na przykład dostaje mokrą karmę lub kupne przysmaki dla psów, powinieneś proporcjonalnie zmniejszyć dawkę dzienną suchej karmy. Jeśli tego nie zrobisz, może przybierać na wadze.

Mokra karma coraz popularniejsza

Ponieważ na rynku karm mokrych jest coraz większa konkurencja, wiele osób wybiera ten sposób codziennego karmienia swojego czworonoga. Taka karma jest na pewno atrakcyjniejsza dla psa, ponieważ zapewnia więcej walorów smakowych, dlatego lepiej sprawdzi się u niejadków. Dodatkowo może mieć naprawdę dobry skład, co będzie wpływało pozytywnie na funkcjonowanie naszego psa.

Nie oznacza to jednak, że każda puszka z psią karmą dostępna w sklepie będzie dobrym wyborem. Zacznij od analizy składu i zwracaj uwagę na zawartość mięsa. Również tutaj mogą pojawić się „wypełniacze”, które nie są w żadnym wypadku potrzebne psu do prawidłowego funkcjonowania. Nie zdziw się ponadto, jeśli wskazania producenta dotyczące prawidłowej dawki dla Twojego psa będą dużo większe, niż w wypadku suchej karmy. Ta pierwsza ma w sobie znacznie więcej wody, dlatego potrzeba znacznie większej jej objętości, żeby zawarła wszystkie niezbędne dla psa składniki.

Mokra karma dla psa jest dobrym wyborem, ale tylko pod warunkiem, że postawisz na wysoką jakość. Podczas jej podawania obserwuj swojego czworonoga i kontroluj jego wagę –na tej podstawie koryguj dzienną dawkę karmy. Producent przedstawia wartości uśrednione, dlatego Twoim zadaniem jest indywidualne dopasowanie ilości jedzonej przez psa karmy.

Gotowane lub surowe – alternatywa nie dla wszystkich

Jeśli zdecydujesz się samodzielnie przygotowywać posiłki swojemu psu, musisz pamiętać, że będzie to wymagało znacznie więcej czasu i uwagi. Możliwości masz dwie – gotowanie lub dieta BARF, czyli oparta na produktach surowych.

Pierwsza z możliwości opiera się na samodzielnym dobieraniu produktów, czyli wypełnienia, warzyw i mięsa, oraz ich obróbce. Możesz korzystać z produktów, których używasz na przykład podczas przygotowywania codziennych posiłków. Musisz pamiętać, żeby dieta była odpowiednio zbilansowana – bogata w białko, minerały i witaminy. Często te są tracone podczas gotowania produktów, o czym nie możesz zapominać. Jeśli zdecydowałeś się samodzielnie przygotowywać posiłki, musisz kontrolować zachowanie i zmiany, które mogą zachodzić w organizmie psa. Przede wszystkim zwracaj uwagę na jego wagę, żeby gwałtownie nie rosła lub nie spadała. Powinieneś ponadto wykonywać regularne badania krwi, które pozwolą określić, czy pies faktycznie otrzymuje odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych. Jeśli masz wątpliwości, korzystaj z porad psiego dietetyka.

Ostatnio niezwykle popularna jest dieta BARF, której założeniem jest karmienie psa wyłącznie produktami surowymi. Faktycznie, wiele badań potwierdziło, że odpowiednio zbilansowana i rozpisana dieta może mieć pozytywny wpływ na zwierzęta. Będą żyły dłużej w zdrowiu, ale tylko pod warunkiem, że dieta będzie ułożona fachowo. Podczas jej rozpisywania koniecznie konsultuj się z dietetykiem, a także zwracaj uwagę na jakość kupowanych produktów. Zbilansowanie diety BARF jest procesem złożonym, często opierającym się na metodzie prób i błędów, dlatego musisz wykazać się cierpliwością. Niektóre psy, na przykład z powodu alergii, w ogóle nie mogą być karmione zgodnie z filozofią i założeniami opisywanej diety.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-30
Bardzo szybko zrealizowano zamówienie. Jak zwykle wszystko ok.
2024-05-19
Nie mam czasu
pixel