Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?
2016-11-10
Młody kociak w domu to ogromna przyjemność, ale też nie lada wyzwanie! Nowemu mieszkańcowi trzeba zrobić małą lekcję i nauczyć go korzystania z kuwety. Na szczęście, większość mruczków, które z natury są czyściochami, szybko opanowują podstawowe zasady korzystania z toalety. Ale po kolei - jak ich do tego przyzwyczaić?
Nauczanie początkowe, czyli najważniejsze sprawy
Zwykle małe uczą się korzystać z kuwety, naśladując swoją matkę. Jeśli jednak są pozbawione takiej możliwości, wszystko leży w rękach właściciela. Malucha, który nie ma możliwości zaobserwowania swojej mamy w trakcie czynności toaletowych, musimy nauczyć korzystania z kuwety samodzielnie. Zacznijmy od regularnego wkładania pupila do kuwety - zaraz po przebudzeniu i chwilę po zjedzeniu. Także, gdy zauważymy, że kociak rozgląda się za miejscem, w którym mógłby się w spokoju załatwić. W początkowej fazie nagradzajmy kociaka za małe dokonania - przysmak albo pieszczoty w zamian za skorzystanie z kuwety. Wstawiając mruczka do niej, pogrzebmy trochę palcem w żwirku tak, by zaobserwował tę czynność. Obudzi to naturalne dla każdego kota zachowanie - zakopywania odchodów. Co ważne - nigdy nie karmmy mruczka w kuwecie - straci chęć do załatwiania się w niej. Wykażmy się zrozumieniem i cierpliwością - jeśli pupil załatwi swoje potrzeby poza kuwetą, nie wymierzajmy żadnych kar. W takiej sytuacji najlepiej zebrać odchody i włożyć je do kuwety. Dzięki temu z czasem kociak zrozumie, do czego jest przeznaczona. W związku z tym, że koty lubią czystość, nie zapominamy o utrzymywaniu kuwety w takim stanie. Z niechlujnej łazienki żaden mruczek nie będzie chciał skorzystać.
Kuweta dla kota |
Rozmiar ma znaczenie
Wymiary kociej toalety muszą być dostosowane do wielkości zwierzaka. Standardowe wymiary to 35 × 45 cm. Jeśli mały kotek miałby problem z dostaniem się do tej wielkości kuwety, warto zamontować tymczasowy mostek albo schodki. Niech na początku kuweta będzie otwarta, z niskimi ściankami - będzie z niej łatwiej korzystać. Gdy pupil już się tego nauczy, można śmiało zmienić kuwetę na głębszą albo zamkniętą z wahadłowymi drzwiczkami. Ta ostatnia ograniczy rozsypywanie się żwirku i tym samym oszczędzi nieustannego sprzątania. Jest ona dobrym rozwiązaniem dla mruczków, które lubią chowanie się w pudełkach, kartonach i tym podobnych rzeczach.
Gdzie postawić kuwetę dla kota?
Nie bez znaczenia jest samo usytuowanie kuwety. Powinna znajdować się ona w spokojnym i cichym miejscu. Odpadają więc rejony często uczęszczane przez domowników i inne zwierzęta (jak np. kuchnia) i bezpośrednie sąsiedztwo głośnych urządzeń (chociażby pralki). Żeby się do niej nie zrazić, miejsce, w którym znajduje się kuweta, nie może wywoływać u zwierzaka żadnych negatywnych skojarzeń. Warto pamiętać, że lepiej, by było ono też z dala od miski z jedzeniem i wodą. Niezbyt dobrym rozwiązaniem będzie też postawienie kuwety w ciemnej i wilgotnej piwnicy. Łatwo dostępny, ale odosobniony kąt na pewno ułatwi kociakowi przyzwyczajenie się do korzystania z toalety.
Wycieraczka pod kuwetę dla kota |
Pokaż więcej wpisów z
Listopad 2016