Darmowa dostawa od 50,00 zł

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

2016-11-10
Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?
Młody kociak w domu to ogromna przyjemność, ale też nie lada wyzwanie! Nowemu mieszkańcowi trzeba zrobić małą lekcję i nauczyć go korzystania z kuwety. Na szczęście, większość mruczków, które z natury są czyściochami, szybko opanowują podstawowe zasady korzystania z toalety. Ale po kolei - jak ich do tego przyzwyczaić?

Nauczanie początkowe, czyli najważniejsze sprawy

Zwykle małe uczą się korzystać z kuwety, naśladując swoją matkę. Jeśli jednak są pozbawione takiej możliwości, wszystko leży w rękach właściciela. Malucha, który nie ma możliwości zaobserwowania swojej mamy w trakcie czynności toaletowych, musimy nauczyć korzystania z kuwety samodzielnie. Zacznijmy od regularnego wkładania pupila do kuwety - zaraz po przebudzeniu i chwilę po zjedzeniu. Także, gdy zauważymy, że kociak rozgląda się za miejscem, w którym mógłby się w spokoju załatwić. W początkowej fazie nagradzajmy kociaka za małe dokonania - przysmak albo pieszczoty w zamian za skorzystanie z kuwety. Wstawiając mruczka do niej, pogrzebmy trochę palcem w żwirku tak, by zaobserwował tę czynność. Obudzi to naturalne dla każdego kota zachowanie - zakopywania odchodów. Co ważne - nigdy nie karmmy mruczka w kuwecie - straci chęć do załatwiania się w niej. Wykażmy się zrozumieniem i cierpliwością - jeśli pupil załatwi swoje potrzeby poza kuwetą, nie wymierzajmy żadnych kar. W takiej sytuacji najlepiej zebrać odchody i włożyć je do kuwety. Dzięki temu z czasem kociak zrozumie, do czego jest przeznaczona. W związku z tym, że koty lubią czystość, nie zapominamy o utrzymywaniu kuwety w takim stanie. Z niechlujnej łazienki żaden mruczek nie będzie chciał skorzystać.

Kuweta dla kota Trixie
Kuweta dla kota


Rozmiar ma znaczenie

Wymiary kociej toalety muszą być dostosowane do wielkości zwierzaka. Standardowe wymiary to 35 × 45 cm. Jeśli mały kotek miałby problem z dostaniem się do tej wielkości kuwety, warto zamontować tymczasowy mostek albo schodki. Niech na początku kuweta będzie otwarta, z niskimi ściankami - będzie z niej łatwiej korzystać. Gdy pupil już się tego nauczy, można śmiało zmienić kuwetę na głębszą albo zamkniętą z wahadłowymi drzwiczkami. Ta ostatnia ograniczy rozsypywanie się żwirku i tym samym oszczędzi nieustannego sprzątania. Jest ona dobrym rozwiązaniem dla mruczków, które lubią chowanie się w pudełkach, kartonach i tym podobnych rzeczach.


Gdzie postawić kuwetę dla kota?

Nie bez znaczenia jest samo usytuowanie kuwety. Powinna znajdować się ona w spokojnym i cichym miejscu. Odpadają więc rejony często uczęszczane przez domowników i inne zwierzęta (jak np. kuchnia) i bezpośrednie sąsiedztwo głośnych urządzeń (chociażby pralki). Żeby się do niej nie zrazić, miejsce, w którym znajduje się kuweta, nie może wywoływać u zwierzaka żadnych negatywnych skojarzeń. Warto pamiętać, że lepiej, by było ono też z dala od miski z jedzeniem i wodą. Niezbyt dobrym rozwiązaniem będzie też postawienie kuwety w ciemnej i wilgotnej piwnicy. Łatwo dostępny, ale odosobniony kąt na pewno ułatwi kociakowi przyzwyczajenie się do korzystania z toalety.

SportPet Wycieraczka pod kuwetę dla kota
Wycieraczka pod kuwetę dla kota
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2016
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4736 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-05
WSZYSTKO W NAJLEPSZYM PORZĄDKU
2024-07-31
Szybko sprawnie polecam
pixel