Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak nauczyć kota załatwiać się do kuwety?

2019-03-07
Jak nauczyć kota załatwiać się do kuwety?

Poznanie kuwety

Większość kotów, gdy trafia do nowego domu, ma opanowane załatwianie się do kuwety w poprzednim miejscu zamieszkania. Wyjątki dotyczą przede wszystkim kotów dzikich albo bardzo młodych kociąt, które z jakiegoś powodu nie mogły dłużej wychowywać się z matką. W takim przypadku jednak często pozostawienie kotu jednej czy dwóch kuwet w bezpiecznym miejscu sprawia, że szybko odnajduje on swoją toaletę.

Generalnie koty są bardzo czystymi stworzeniami, które cenią sobie higieniczny styl życia. Nie bez powodu tyle czasu poświęcają na pielęgnację swojego futra i oczyszczanie go z ewentualnych zabrudzeń. Jeśli kot sika poza kuwetą, to trzeba znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy.

Zła kuweta dla kota lub żwirek

Nie każdy kot lubi załatwiać się do takiej samej kuwety. Niektóre osobniki nie chcą nawet wejść do kuwety krytej, którą postawił im właściciel, i preferują tylko tradycyjne, odkryte rozwiązania. Jeśli mamy stado mruczków i tylko jeden kot sika w domu, powinniśmy zastanowić się, czy kuwet nie jest zbyt mało. W takiej sytuacji sprawdza się wstawienie jednej kuwety więcej aniżeli wskazuje na to liczba mruczków. Co więcej, dla kotów dużych lepsza będzie kuweta nie tylko większa rozmiarowo, ale również wysoka – inaczej kot zupełnie przypadkowo może załatwiać się poza nią.

To nie wszystko – nieprawidłowy może być również żwirek dla kotów. Do wyboru mamy klasyczne, bentonitowe żwirki, a także piasek, żwirek drewniany, silikonowy i wiele innych. Warto kupić nieduże opakowania i sprawdzić, które podłoże najbardziej pasuje kotu oraz ile go wysypać, aby czuł on komfort podczas zakopywania odchodów w podłożu.

Nieznajomość kuwety

Jak już zostało wspomniane, jeśli kot sika poza kuwetą, to być może dlatego, że tak jest nauczony. W takiej sytuacji warto postawić mu kuwetę blisko miejsca, w którym się zwykle załatwia. To zazwyczaj sprawia, że kot wybierze miejsce, w którym może nieco pogrzebać łapką i wykopać odpowiedni dołek.

Jeśli kot uparcie wraca do miejsca, w którym załatwiał się wcześniej, warto zastosować specjalne repelenty. Są one bezpieczne i nietoksyczne dla samych kotów, ale mają nieprzyjemny, odstraszający zapach. Istnieją również specjalne spraye, które pozwalają kotu łatwiej zapoznać się z kuwetą. Jeśli kot sika na dywan, to takie rozwiązanie będzie pomocne.

Często koty załatwiają się do kwiatków, które stoją na podłodze i mają odpowiednio dużą doniczkę. W takiej sytuacji dobrze jest wziąć nieco ziemi z odchodami i wsypać do kuwety. Kwiatka w tym czasie można przestawić bądź zabezpieczyć np. siatką i kamykami.

Problemy zdrowotne i stres

Jeśli zastanawiasz się, jak oduczyć kota sikania na łóżko, zwłaszcza jeśli problem pojawił się w krótkim czasie – zabierz go do lekarza weterynarii. Nagłe sikanie poza kuwetą bardzo często jest oznaką poważnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza związanych z układem moczowym, ale nie tylko. Czasami ból powoduje, że zwierzę oddaje mocz w miejscu, w którym wcześniej tego nie robiło. Jest to sygnał do zwrócenia uwagi na jego stan zdrowia. Zrób badanie moczu i krwi, aby sprawdzić, czy kot jest zdrowy.

Jeśli kot sika w domu poza kuwetą, choć wcześniej nie miał problemu z higieną, zastanów się, czy nie zmieniłeś jego sposobu żywienia. Niekiedy związane jest to na przykład ze zmianą rodzaju karmy – kot może pić po gorszych rodzajach suchej karmy bardzo dużo wody, a przez to odczuwa ciągłe parcie na mocz. Nieprawidłowe żywienie może wywoływać biegunki.

Co więcej, koty często oddawaniem moczu poza kuwetą sygnalizują, że w ich życiu zaszły zmiany, z którymi sobie nie radzą. Mogą to być narodziny nowego członka rodziny, poświęcanie kotu drastycznie mniejszej ilości uwagi i czasu, a także pojawienie się nowego kota. W takich sytuacjach warto zainwestować w preparaty antystresowe i zapewnić kotu bezpieczny, spokojny kąt.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4707 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-24
POLECAM
2024-04-23
Polecam
pixel