Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak nie stracić psa - czyli jak zabezpieczyć pupila przed zgubieniem się?

2016-05-27
Jak nie stracić psa - czyli jak zabezpieczyć pupila przed zgubieniem się?

Każdy właściciel psa dba o to, aby jego podopieczny żył w zdrowiu i dobrej kondycji. Niestety, często zdarza się tak, że pamiętamy o dbaniu o potrzeby psychiczne czy fizyczne psa, a zapominamy o jego właściwym zabezpieczeniu przed zagubieniem.

To sprawia, że każdego roku ginie kilkanaście tysięcy psów, które nie były prawidłowo zabezpieczone oraz uciekły, czy to z powodu swojego charakteru, niedopilnowania, pogoni za zwierzyną czy w wyniku zdarzeń, które je przestraszyły. Sprawdźmy, jak poprawnie zabezpieczyć psa przed spacerem na wypadek zaginięcia.

Zachipuj i wpisz do bazy

Obecnie chipowanie psów jest coraz powszechniejsze ? niestety, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że samo w sobie w żaden sposób nie zabezpiecza ono psa. Wszczepienia chipu dokonuje weterynarz za pomocą specjalnej, jednorazowej strzykawki z niewielkim urządzeniem wewnątrz. Wbrew obiegowej opinii nie pozwala ono na namierzenie psa satelitarnie. Chip może być odczytany jako mikroprocesor specjalnym, stworzonym do tego celu urządzeniem ? takimi dysponują zazwyczaj schroniska, weterynarze czy policja i strażnicy miejscy. Aby odczytanie chipa cokolwiek dało, należy wprowadzić go po wszczepieniu pod psią skórę do specjalnej bazy. W Polsce obecnie jest kilka rodzajów baz, w tym część z nich działa również międzynarodowo; niektóre są płatne, do innych zaś zapis jest darmowy. Po odczytaniu chipa zarejestrowanego w bazie znalazca psa ma możliwość skontaktowania się z jego właścicielem ? a to przyspiesza powrót psa do domu.

Adresówka przy obroży

Sam chip jednak nie wystarcza, bo nie wszędzie jest tak samo rozpowszechnione jego sprawdzanie. Warto więc dodatkowo wyposażyć psa w adresówkę. Może mieć ona różne formy: rozkręcanej, niewielkiej tuby z metalu bądź plastiku, zawieszki z miejscem do wypisania danych, zamykanego, skórzanego futerału z miejscem na dane czy specjalnego, wodoodpornego rzepa przytwierdzonego do obroży. Na adresówce zapisujemy zwykle numer kontaktowy, pod który osoba znajdująca psa może zadzwonić. W ten sposób znacznie skracamy czas jego powrotu do domu, zwłaszcza jeśli pies jest otwarty na kontakt z obcymi ludźmi.

Zobacz identyfikatory i adresówki dla psów w naszym sklepie.

Smycze, szelki lub zawieszki odblaskowe

Bardzo ważnym elementem jest również minimalizowanie zaginięcia psa w nocy na spacerze. W tym celu dobrze, aby nasz pies miał na sobie jakieś elementy odblaskowe bądź takie które wydzielają światło widziane z większej odległości. Pozwoli nam to często zauważyć naszą oddalającą się pociechę z większej odległości i podążyć w jej kierunku zanim się zagubi na dobre. Często takie elementy ratują nam sytuację np. w momencie gdy nasz pies przestraszy się czegoś bądź po prostu poczuje innego psa i ruszy mu na spotkanie.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2016

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4707 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-24
POLECAM
2024-04-22
Zamówienie jak zwykle na wysokim poziomie
pixel