Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak odchudzić psa?

2019-02-16
Jak odchudzić psa?

Nadwaga u psa jest groźna

O tym, że zarówno dla psów, jak i ludzi nadwaga jest niezdrowa, a niekiedy i groźna, nikogo nie trzeba przekonywać. Nadmierne kilogramy negatywnie wpływają na cały organizm. Serce i układ krążenia, a także układ oddechowy są nadmiernie eksploatowane, co jest niebezpieczne zwłaszcza u starszych czworonogów. Również stawy są obciążone zbyt dużą masą ciała, przez co mogą pojawiać się problemy z ruchem, kontuzje czy nawet zwyrodnienia. Wiele psów z nadwagą cierpi z powodu cukrzycy, zaburzeń pracy trzustki czy wątroby. Regularnie pojawiają się kłopoty z sierścią czy regularną, prawidłową pracą układu trawiennego.

Jaka waga jest prawidłowa?

To określić trzeba konkretnie dla danego osobnika. W przypadku psów rasowych mamy do czynienia z pewnym zakresem wagowym – jego trzeba się trzymać, ale też dopasować go do sylwetki danego psa. Przykładowo, psy będą zwykle większe od suczek tej samej rasy, co trzeba wziąć pod uwagę. Najważniejsze jest to, aby widoczne było wcięcie w talii u psa – zarówno patrząc od góry, jak też z boku. Żebra powinny być łatwo wyczuwalne pod skórą, ale nie powinny mocno się zarysowywać, chyba że taka jest budowa psiego ciała (co występuje np. u chartów). Tkanka mięśniowa powinna być wyczuwalna i zauważalna. Wtedy możemy mówić o psie z prawidłową wagą oraz we właściwej kondycji.

Jak odchudzić psa?

Trzeba przede wszystkim połączyć kwestie odpowiedniego żywienia oraz ruchu. W przypadku niewielkiej nadwagi oraz zdrowego psa możemy sami dopasować taki plan, który pozwoli czworonogowi zrzucić nadmiar wagi. Jeśli jednak pies jest znacznie otyły, konieczna będzie wizyta u weterynarza w celu zbadania go, a następnie opracowanie systemu powrotu do prawidłowej wagi. W przypadku czworonogów na specjalistycznej diecie czy przyjmujących leki również konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii prowadzącym leczenie.

Jak odchudzić psa w domu?

Na początek warto pamiętać, że pies z nadwagą znacznie obciąża swoje stawy, serce i układ oddechowy. Nagłe zwiększenie dawki ruchu może spowodować przemęczenie, a nawet groźne dolegliwości. Z tego powodu na początek warto zmniejszyć dawkę jedzenia. Nie trzeba od razu zmieniać karmy. Na początek warto zrezygnować z dokarmiania psa przysmakami, czy to psimi, czy ludzkimi. Następnie obciąć dawkę jedzenia o ok. 10-15% względem dotychczas jedzonej, aż dojdziemy do prawidłowej dawki dla psa w danym wieku. Pamiętajmy – zbyt duże ograniczenie jedzenia może spowodować, że metabolizm „oszaleje”, a wtedy psi organizm będzie gromadził dawkę żywieniową, bo poczuje się zagrożony z powodu odczuwanego głodu i niedożywienia. Dlatego istotne jest, aby dawkę jedzenia obcinać stopniowo.

Ruch jest wskazany, aby odchudzić psa

Gdy waga powoli zacznie spadać, możemy zaczynać wprowadzać intensywniejszy ruch. Na początek warto wydłużyć standardowe spacery o kilkanaście do kilkudziesięciu minut, zależnie od kondycji psa. Najlepiej na budowanie tkanki mięśniowej wpływa pływanie, które obciąża też stawy, serca i pozwala spalać tkankę tłuszczową. Jeśli nasz pies ma warunki i lubi pływać, nie zabraniajmy mu tego. Alternatywnie można praktykować z psem szybkie marsze, a z czasem – marszobiegi. Pamiętajmy, aby najpierw pozwolić czworonogowi zaspokoić potrzebę obwąchania otoczenia oraz załatwienia potrzeb fizjologicznych. Wszelkie aktywności angażujące ruch wymuszony (np. bieganie przy rowerze), ruch po twardym podłożu (bieganie po chodniku) czy ruch nienaturalny (skoki przez przeszkody) należy wprowadzać dopiero, gdy pies już straci na wadze i zbuduje lepszą kondycję.

Karma dla psa z nadwagą

Jeśli mamy problem z odmierzeniem prawidłowej dawki karmy albo nasz pies ma skłonność do tycia, a zmniejszona dawka nie zaspokaja jego poczucia głodu, karma dla psa z nadwagą może być dobrym wyborem. Zazwyczaj zapewnia ona poczucie sytości, a jednocześnie ma obniżoną kaloryczność oraz poziom węglowodanów. To sprawia, że pies na niej nie tyje (a czasem i chudnie), ale jednocześnie nie czuje się głodny. Takie karmy przydadzą się też dla psów starszych, u których aktywność z czasem nie może być zwiększana. Karmy dla psów z otyłością i nadwagą znajdziesz w naszym sklepie zoologicznym.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4710 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Zamówienie zrealizowane na wysokim poziomie
2024-05-12
Jak zwykle ok.
pixel