Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak oduczyć kota drapania mebli?

2019-03-18
Jak oduczyć kota drapania mebli?

Geneza drapania

W skrócie: wszystkie kotowate drapią. To zachowanie instynktowne, swoisty atawizm. Z jednej strony w ten sposób mogą oznaczyć swoje terytorium, w połączeniu ze śladami zapachowymi. Z drugiej w ten sposób pozbywają się z pazurów specyficznej łuski – łupiny, która nie pozwala pazurom rosnąć. Jej zrzucenie jest niezbędne, aby kocie łapy działały tak, jak powinny, czyli umożliwiały zwierzęciu na przykład wspinaczkę czy skoki i złapanie się niepewnych powierzchni. Co więcej, wiele kotów w ten sposób odpręża się i może zaspokoić potrzeby związane z imitacją polowania czy zachowania pozostałe jeszcze u kotów dzikich. W końcu drapanie często jest elementem gimnastyki – rozciągania kręgosłupa, kiedy kot w specyficzny sposób wygina się. Jak widzisz, powodów, dlaczego kot drapie meble, jest całkiem sporo.

Zadbaj o pazury

Na początek, jeśli kot intensywnie drapie, możesz spróbować rzeczy podstawowych: pielęgnacji pazurów. Pamiętaj jednak, że jest to możliwe tylko u kotów niewychodzących, które nie przebywają na wolności. Przycięcie czy stępienie pazurów kotom wychodzącym może spowodować poważne kłopoty, gdy zwierzę nie obroni się przed atakującym je psem lub innym kotem albo nie będzie w stanie podczas ucieczki wspiąć się na drzewo.

Sprawdź jednak, czy kocie pazury są w dobrej kondycji. Czasami intensywne drapanie wynika z faktu, że pazur może się rozdwajać i powodować dyskomfort podczas chowania go w łapie. W takiej sytuacji warto przeprowadzić podstawową pielęgnację albo zacząć podawać kotu suplementy na wzmocnienie kondycji pazurów.

Stosowanie nakładek na pazury jest niehumanitarne i często nasila problem. Usuwanie pazurów jest nielegalne.

Zapewnij drapak

Jeśli zastanawiasz się, jak oduczyć kota drapania mebli, zapewnij mu po prostu inne miejsce, które może drapać. Tutaj sprawdzają się tradycyjne kocie drapaki, czyli specjalne meble stworzone z wytrzymałych materiałów, pozwalające na wspinaczkę, ukrycie się albo zabawę. Są one zwykle pokryte jutą, sizalem albo sznurem konopnym, które koty bardzo lubią drapać. Istnieje możliwość, że Twój mruczek, zachęcony nieco do zapoznania z nową zabawką, szybko przerzuci się z mebli na drapak.

Pamiętaj tylko, że drapaki różnią się między sobą i nie każdy będzie odpowiedni dla danego kota. Przede wszystkim wybierz mebel, którego kot nie będzie w stanie przewrócić. Drapak dla kilku mruczków powinien być rozbudowany i posiadać kilka schronień. Niektóre koty preferują drapaki przyczepiane na ścianę – to dobry pomysł, jeśli Twój kot zamiast mebli upatrzył sobie właśnie kawałek ściany do drapania.

Odstrasz i… zachęć

Niekiedy samo kupienie drapaka nie wystarcza – trzeba kota do niego jeszcze przekonać. Tutaj działać możesz dwutorowo. Z jednej strony zaopatrz się w specjalny odstraszacz w sprayu. Jest on bezpieczny dla kota, ale ma nieprzyjemny zapach, dlatego spryskaj nim miejsce, które kot dotychczas drapał. Z kolei drapak możesz posmarować albo popsikać kocimiętką (dostępne są w tabletkach, proszku, sprayu) – większość kotów od razu poczuje się zachęcona do korzystania z takiego miejsca.

A może… się pobaw?

Czasami koty drapią, bo wyładowują w ten sposób frustrację. Tak może być i w przypadku, gdy Twój kot drapie meble. Co robić? Zapewnić mruczkowi zabawę! Kup wędkę z piórkami albo małą myszką na końcu, a następnie zachęć kota do skradania się do niej, a potem gonienia i złapania. W ten sposób wiele kotów rozładowuje negatywne emocje. Dodatkowo taka zabawa rewelacyjnie wpływa na więź między kotem a człowiekiem.

To nie wystarcza, a Twój kot ma więcej objawów stresowych? Dostępne są specjalne preparaty zarówno w formie suplementów diety, jak również sprayów czy dyfuzorów. Ich zadaniem jest zapewnienie poczucia rozluźnienia i zmniejszenie fizycznych objawów stresu.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4723 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-19
POLECAM
2024-07-12
Jak zwykle ok.
pixel