Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak oduczyć psa niszczenia ogrodu?

2019-03-01
Jak oduczyć psa niszczenia ogrodu?

Ustal, dlaczego pies niszczy

Na pewno musisz ocenić, dlaczego pies niszczy ogród. Być może po prostu ma za mało ruchu i w ten sposób zapewnia sobie zajęcie? Wiele czworonogów puszczonych luzem po ogrodzie zwyczajnie się w nim nudzi – dokładnie tak jak w domu, za którego przedłużenie psy uznają właśnie ogrodzoną posesję. Niekiedy większa ilość aktywności albo regularne, codzienne spacery znacznie zminimalizują straty.
Czasem chodzi o zapachy – jeśli w ziemi kopią krety, pies może zrobić wiele, aby się do nich dostać. Najpierw trzeba więc pozbyć się tych intruzów, pamiętając, że są pod ochroną, a dopiero potem sprawdzić, czy zachowanie psa nie uległo zmianie.
Bardzo często zniszczenia wynikają z naturalnego, psiego instynktu. Zarówno psy, jak i suki mogą mieć potrzebę znaczenia terytorium. W takim przypadku będą załatwiały się czy tylko oddawały mocz na przykład w okolicach drzewek, rabat – wszędzie tam, gdzie czują obce zapachy. Jeśli chcesz tego uniknąć, pamiętaj, że podziała przede wszystkim kastracja.

Zagospodaruj swój ogród

Zamiast ograniczać psu miejsce, co często robić jeszcze więcej frustracji i niepożądanych zachowań, postaraj się odpowiednio zagospodarować ogród. Pies do ogrodu może mieć wstęp zawsze albo tylko w określonych okolicznościach. Możesz ograniczyć dostęp na przykład do części z ogródkiem warzywnym albo rabatami – często wystarczy płotek dla psa. Jeśli chcesz tymczasowo ograniczyć psu dostęp do jakiegoś miejsca w ogrodzie, ale nie chcesz stawiać kojca, zainwestuj w akcesoria do ogrodu, dzięki którym będzie to prostsze. Mogą to być między innymi specjalne, powlekane, długie linki stalowe z amortyzatorami, które zaczepia się do wkrętu do palowania. Wkręt umieścisz w dowolnym miejscu, w ziemi, a pies tym samym będzie miał dostęp do ograniczonej przestrzeni. To jednak rozwiązanie tymczasowe.

Zabezpiecz ważne miejsca

Kolejnym dobrym krokiem jest zabezpieczenie takich miejsc, do których pies może mieć dostęp, ale których nie powinien niszczyć. Jeśli denerwuje Cię oddawanie moczu na młode sadzonki drzew owocowych, które potem marnieją, zabezpiecz je dookoła specjalną siatką. Pies nie będzie miał do nich bezpośredniego dostępu. To też dobra ochrona na przykład przed wizytami zajęcy czy saren, jeśli mogą one w jakiś sposób gościć w Twoim ogrodzie.
Jeżeli zastanawiasz się, co odstrasza psy od sikania w konkretne miejsca, to odpowiedź jest jedna: nieprzyjemny zapach. Dowiedz się, jakich zapachów nie lubią psy, a następnie przetestuj, jak sprawy mają się w przypadku Twojego czworonoga. W ten sposób naturalnymi sposobami możesz zniechęcić psa do zapuszczania się w konkretne obszary ogrodu i oddawania tam moczu. Zazwyczaj dobrze sprawdza się ocet, który dla psów jest nieszkodliwy – ale może być nieprzyjemny też dla opiekuna. Z tego powodu właściciele psów często wybierają mieszanki olejków cytrusowych. W odpowiednim stężeniu nie tylko zniechęcą do wizyt psa, ale też komary czy kleszcze.

Gotowe środki

Wiesz już, jak chronić drzewa przed psem czy jak zniechęcić go do oddawania moczu w konkretnych miejscach ogrodu. Co jednak w przypadku, gdy nie chcesz samodzielnie przygotowywać mieszanek zapachowych, a zależy Ci na tym, aby pies przestał demolować ogród? Dobrze sprawdzi się gotowy odstraszacz psów. Może mieć on kilka form. Specjalne granulki rozsypiesz na ziemi, tym samym zniechęcając psa do odwiedzin w konkretnych miejscach ogrodu. Z kolei spray z powodzeniem ochroni meble ogrodowe. Pamiętaj tylko, aby przetestować go w niewidocznym miejscu – w połączeniu z promieniami słonecznymi niektóre preparaty mogą odbarwiać meble z konkretnych materiałów.


Jeśli jednak zastanawiasz się, jak oduczyć psa gryzienia różnych przedmiotów w ogrodzie, to rozwiązanie nie leży w odstraszaczach. Czworonoga trzeba po prostu nauczyć tego, aby nie niszczył. Często wystarczy zapewnić mu gryzaki, które skupią jego uwagę, albo przeczekać okres szczenięcej wymiany zębów, chowając większość rzeczy, które pies może naruszyć.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4684 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-05
Jak zawsze wszystko na najwyższym poziomie
2024-04-03
pełen profesjonalizm
pixel