Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak pies z kotem - adaptacja

2018-01-16
Jak pies z kotem - adaptacja

Dobrze dobrać towarzystwo

W wielu przypadkach podstawową sprawą jest dobranie takiego towarzystwa, w którym zwierzęta poczują się pewnie. O wiele lepiej sprawdza się wprowadzenie szczenięcia do domu, w którym mieszkają koty – szczenię bowiem od małego nauczy się z nimi kontaktu; nie oznacza to jednak, że dorosły pies zaznajomiony wcześniej z kotami również sobie dobrze nie poradzi. Jeśli chcemy wprowadzić kota do domu z psem, to powinien on być przede wszystkim zaznajomiony z towarzystwem czworonogów. Pies z kolei musi mieć łagodny temperament oraz wysoki poziom posłuszeństwa. Co istotne, rasy myśliwskie raczej kiepsko sprawdzą się w takim zestawieniu, jeśli z kotami nie miały kontaktu od szczenięctwa – mogą je bowiem uznać za ofiarę, zwłaszcza gdy kot zdecyduje się na ucieczkę w sytuacji potencjalnego zagrożenia. 

Opanować stres

Największym wrogiem zarówno w przypadku psów, jak i kotów jest oczywiście stres. Choć psy z zasady trudno znoszą zmiany otoczenia, to jednak jest im łatwiej przystosować się do nowych warunków, zwłaszcza że koty z zasady nie stanowią dla nich większego zagrożenia. Aby całkowicie wyeliminować nerwowe reakcje ze strony psa, możemy zdecydować się na środki na uspokojenie i stres w postaci wygodnych obroży albo preparatów zakrapianych na skórę. Z kolei koty często mają większy problem z adaptacją, co wynika zarówno z ich charakteru, jak również tego, że z psami miewają często o wiele gorsze doświadczenia. Z tego powodu o komfort tego zwierzaka warto zadbać, wybierając środki na stres i uspokojenie dla kota w formie np. sprayów czy specjalnych preparatów dodawanych do karmy. Jeśli chcemy ogólnie obniżyć poziom stresu, świetnie sprawdzą się adaptery podłączane do źródła prądu, rozpylające uspokajające mgiełki z ziół. 

Zapewnić zapach

Podstawą do adaptacji zwierząt jest to, aby poznały wzajemnie swój zapach. Niekiedy jednak może on znacznie przytłaczać zwierzę, a nawet powodować, że będzie ono na tyle pobudzone, że niezdolne do spokojnego zaznajomienia z towarzyszem. Dotyczy to zwłaszcza psów o skłonnościach do pobudliwych zachowań. W takiej sytuacji warto zastosować środki usuwające zapachy zwierząt, zwłaszcza z pomieszczenia, w którym zwierzę ma najpierw się zadomowić. Następnym krokiem może być zamontowanie drzwiczek albo bramki, przez które zwierzęta nie mają bezpośredniego kontaktu, ale się widzą i przyzwyczajają do swojego towarzystwa. Z czasem możemy np. kotu zanieść zabawki psa, aby mógł poznać zapach i do niego przywyknąć, zaś psu zapewnić posłanie, na którym kot zazwyczaj sypia – w tym samym celu.

Cały proces adaptacji powinien przebiegać pod czujnym okiem właściciela. Jeśli nie ma on doświadczenia i obawia się o bezpieczeństwo zwierząt, dobrym wyborem może być zainwestowanie w behawiorystę, który po obserwacji przyszłych towarzyszy powie, jak należy przeprowadzić cały proces.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Nie mam czasu
2024-04-24
POLECAM
pixel