Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak przechowywać suchą i mokrą karmę?

2017-11-07
Jak przechowywać suchą i mokrą karmę?Tymczasem nieprawidłowe przechowywanie karmy może prowadzić w najmniej inwazyjnym przypadku po prostu do utraty części jej wartości, zaś w przypadkach cięższych – nawet do problemów z układem pokarmowym u zwierzaka. Sprawdźmy zatem, jak przechowywać suchą i mokrą karmę dla kotów i psów i dlaczego to istotne.

Efekty złego przechowywania suchej karmy

Na początek warto podkreślić, dlaczego nieprawidłowe przechowywanie suchej i mokrej karmy ma zawsze negatywne skutki. Zacznijmy od pokarmu w formie suchej. Tego rodzaju karma ma zazwyczaj dość długi okres ważności, nie oznacza to jednak, że wszystkie swoje właściwości zachowuje przez cały ten czas. Data ważności obowiązuje bowiem jedynie wówczas, gdy suchy pokarm przechowywany jest w zacienionym, chłodnym i suchym miejscu, dodatkowo w izolacji od czynników zewnętrznych, w tym też… powietrza. W innym przypadku pokarm będzie pęczniał, a zbyt wilgotny może zwyczajnie spleśnieć. Co więcej, wietrzenie suchych granulek prowadzi do utraty zapachu i smaku przez jedzenie, a także usunięcie większości właściwości prozdrowotnych – pokarm staje się niepełnowartościowy.

Mokra karma a złe przechowywanie

O wiele łatwiej jest sobie wyobrazić efekty nieprawidłowego przechowywania mokrej karmy. O ile jest zamknięta, to wystarczy, że nie będzie wystawiona na uszkodzenia mechaniczne oraz obszar nasłoneczniony czy z dużymi wahaniami temperatur. Otwarte pożywienie warto traktować jak inne rzeczy w puszkach przeznaczone dla ludzi, np. konserwy – często jest on nawet mniej przetworzony, dlatego warto go trzymać w lodówce maksymalnie przez dobę od otwarcia, a przed podaniem – podgrzewać. W temperaturze pokojowej rozwiną się w niczym szybko szkodliwe drobnoustroje, zaś zbyt długo przetrzymywany w lodówce będzie pleśniał.

Jak przechowywać karmę?

Przechowywanie mokrej karmy jest dość ograniczone w swojej formie. Jak zostało wspomniane, pokarm mokry dobrze jest wybierać w adekwatnym do potrzeb opakowaniu, np. saszetce albo tacce – w takim przypadku problem przechowywania odpadnie. Większe puszki dzielone np. na dwie porcje dzienne przechowujemy w lodówce.

Z kolei sucha karma może być przechowywana na kilka sposobów. Jeśli kupujemy duży worek, ale nie zużyjemy go bardzo szybko, dobrym rozwiązaniem będzie zamknięcie większości w szczelnym opakowaniu (np. plastikowym), zaś w mniejszym pudełku trzymanie porcji na kilkanaście najbliższych dni. W czasie podróży możemy zabrać dzienne porcje w wygodnych woreczkach strunowych – odpadnie nam dodatkowo odmierzanie ilości pokarmu na dany posiłek. Wielkość opakowania możemy dobrać dogodnie do potrzeb, np. mniejsze pojemniki dla kotów.. W przypadku dużych pojemników ciekawymi dodatkami są np. kółka, które ułatwiają przemieszczenie pojemnika bez jego podnoszenia, a także klapka do nabierania dziennych porcji pokarmu.

Jak przechowywać karmę w podróży?

Podróż jest jednym z tych wydarzeń, kiedy niezbędne są nam: sucha karma dla psa (albo dodatkowo karma mokra, która będzie dostarczać dodatkowych kalorii), dobrze dopasowane, niewielkie, najlepiej składane miski dla psa oraz wszystkie akcesoria potrzebne w miejscu docelowym. Jak jednak przewozić karmę w taki sposób, aby nadawała się potem do podania psu? Przede wszystkim warto zainwestować w pojemniki podróżne, np. miękkie pojemniki na karmę z odsuwaną na zamek pokrywką, która w podróży może służyć również za miskę. Dobrym pomysłem jest też podzielenie karmy na dzienne porcje i schowanie np. w woreczki strunowe; potem będzie je o wiele łatwiej podać psu czy zabrać ze sobą np. na dłuższą wycieczkę. W takiej sytuacji sprawdzą się w zestawie specjalne miski silikonowe, które są składane i możemy je łatwo wyczyścić, umyć i wysuszyć.

Przewożenie karmy – o czym pamiętać?

Warto mieć na uwadze, że im bardziej wartościowa karma, tym prawdopodobnie ma mniej konserwantów, a to sprawia, że będzie podatniejsza na zepsucie. Przykładowo, karmy marketowe będą o wiele trwalsze aniżeli karma dla psów Acana czy Orijen, ale jednocześnie będą też mniej wartościowe, a pies będzie musiał zjeść o wiele większą ich porcję. Przewożąc karmę, powinniśmy zamknąć ją w szczelnym opakowaniu czy pojemniku zabezpieczonym dodatkowo np. workiem. Dodatkowo, warto trzymać ją – zarówno suchą, jak i mokrą karmę dla psa – z daleka od źródeł ciepła, np. ogrzewania. O wiele lepiej będzie przewozić karmę w bagażniku aniżeli kabinie pasażerskiej, bo tam zwykle temperatura jest niższa. W upalne dni warto rozważyć wykorzystanie opakowania izolującego od temperatury.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4707 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-07
zadowolona
2024-04-23
Polecam
pixel