Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak przygotować klatkę dla szczurów?

2017-04-04
Jak przygotować klatkę dla szczurów?Na początku warto zapamiętać, że – choć klatka dla szczurów jest zwykle podstawową przestrzenią życia – to są to stworzenia bardzo inteligentne oraz wysoce socjalne. Przyzwyczajone od małego do człowieka będą chętnie z nim przebywały poza swoim schronieniem i warto zadbać o jak najwięcej rozrywek dla nich.

Szczur to zwierzę stadne

Przede wszystkim dobrze jest brać pod uwagę, że większość szczurów lepiej czuje się w stadzie – a stado stworzyć mogą już dwie samice. Nie poleca się trzymania razem niewykastrowanych osobników obu płci, bo jedna para może mieć nawet do 50 potomstwa w ciągu roku! Najlepiej jest więc trzymać albo dwie samiczki, albo dwa samce, bądź parę mieszaną, w której przynajmniej jeden osobnik przeszedł zabieg kastracji. Rzadko zdarza się, że dany szczur musi zamieszkać sam – zwykle dotyczy to osobników przewlekle chorych czy starszych.

Rozmiary klatki

Idealna klatka dla dwóch dorosłych szczurów ma wymiary podstawy przynajmniej 60x40 cm, przy czym jest wyższa aniżeli dłuższa. Sprawdzi się więc taka o wysokości minimalnej 60 cm, dzięki czemu szczurom urządzimy kilka pięter i ciekawy tor przeszkód, w którym będą mogły spędzać czas. Przy takich wymiarach dobrze jest zadbać o to, aby klatka i kuweta były rozbierane w kilku częściach oraz miały przynajmniej dwoje drzwiczek na różnych wysokościach. Mniejsze klatki sprawdzą się jako tymczasowa kwarantanna np. na czas choroby, dochodzenia do siebie po zabiegu. Niewielkie, plastikowe klatki będą dobre jako transportery, np. na wizyty do weterynarza czy podczas dalszych podróży. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby klatka była jeszcze większa aniżeli wskazują podane wymiary albo była konstrukcją łączoną z kilku różnych pomieszczeń.

Istotne cechy klatki

Przede wszystkim klatka powinna mieć dno wykonane z grubej, plastikowej kuwety, aby szczur nie mógł się przez nią przegryźć. Klatki plastikowe, nawet stosowane tymczasowo, powinny mieć dużą ilość wywietrzników, by nie doszło do zatrucia amoniakiem. W przypadku klasycznych klatek metalowych warto zwrócić uwagę na odległość między prętami – maksymalnie powinna wynosić 2,5 cm, a więc mniej niż w przypadku królików, ale więcej aniżeli w przypadku myszy. Dobrze jest jednak wiedzieć, że młode albo niewielkie szczury mogą przecisnąć się już przez otwór o średnicy 1,3 mm, więc lepsze będą gęstsze kratki. Korzystnym rozwiązaniem będzie inwestycja w rozmaite pietra i rozbudowanie klatki w pionie, zwłaszcza z użyciem ciekawych zabawek dla gryzoni.

Podłoże – co wybrać?

Mocz szczurów, zwłaszcza niekastrowanych, ma dość mocny zapach, dlatego odradzane są niektóre rodzaje podłoża, np. siano. Lepiej sprawdzi się klasyczny, biodegradowalny żwirek drewniany albo ściółka konopna, którą szczury chętnie wypełniają również swoje gniazda. Trociny szybko wylądują poza klatką, a przez pylenie mogą powodować reakcje alergiczne u szczura i niesamowity chaos w otoczeniu klatki.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4722 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-23
Wszystko (bardzo) w porządku
2024-07-19
POLECAM
pixel