Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak przygotować kota do wakacji?

2017-06-06
Jak przygotować kota do wakacji?Przede wszystkim istotne jest to, że musimy kota przygotować nie tylko na ewentualny wyjazd – z nim albo bez niego – ale również na nowe, panujące na zewnątrz warunki. Przygotowania te w każdym przypadku będą inne, dlatego warto je dopasować indywidualnie do potrzeb danego mruczka i jego właścicieli.  

Wyjazd właścicieli – co z kotem?

Najrozsądniejszym rozwiązaniem w przypadku większości kotów, zwłaszcza tych niewychodzących, jest zapewnienie pupilowi odpowiedniego opiekuna dochodzącego do naszego domu. Może to być ktoś z rodziny, komu ufamy i kto na pewno zajmie się dobrze zarówno pielęgnacją kota, jak i jego żywieniem czy zabawą, jak i petsitter. Ta druga opcja jest płatna, jednak często pozostaje wygodną alternatywą dla osób, które chcą mieć pewność, że kotem zajmuje się specjalista, który szybko odkryje np. zmiany w zachowaniu pupila i skontaktuje się z lekarzem weterynarii. Opcjonalnie dla kotów otwartych na rewolucje w życiu możemy wybrać hotel, gdzie pupil spędzi czas, kiedy my będziemy na wakacjach. Zabranie ze sobą kota wchodzi w grę głównie w sytuacji, gdy jedziemy do rodziny czy w miejsce stworzone pod kątem opiekunów mruczków.  

Jak zniwelować koci stres?

Jednym z podstawowych problemów, niezależnie od tego, czy kot wyjedzie z nami, znajdzie się w hotelu czy też będzie w domu, doglądany przez osobę dochodzącą, jest stres. W przypadku kotów ma on zwykle bardziej zgubne skutki aniżeli w przypadku psów. Może skończyć się nie tylko zaburzeniami w załatwianiu potrzeb, ale również odmową jedzenia, wzrostem temperatury czy nawet nawrotem poważnej choroby przewlekłej. Z tego powodu warto wcześniej, w porozumieniu z lekarzem weterynarii, zacząć podawać kotu preparaty uspokajające. Jeśli na tę opcję zdecydujemy się z wyprzedzeniem, to będziemy mogli podawać preparaty ziołowe – ich stosowanie jest dłuższe, ale działają one delikatniej i są bezpieczniejsze dla zdrowia kota. Preparaty takie mają formę pasty, tabletek, ale również i żelu, który możemy wycisnąć np. na kocią łapkę, aby zachęcić pupila do jego zlizania.  

Spacery, ogródki

Jeśli na czas wakacji chcemy umożliwić kotu spacerowanie na dworze, a przy okazji chcemy mieć gwarancję, że jest on bezpieczny, opcji jest kilka. Osoby dysponujące ogrodem mogą zapewnić pupilowi wolierę albo zabezpieczenia płotu, dzięki którym mruczek nie wyjdzie poza obręb wyznaczonego terenu. W przypadku kotów miejskich wybiera się zwykle opcję spacerowania z kotem na szelkach i smyczy. Niezależnie od formy, którą preferujemy, musimy pamiętać o tym, aby regularnie stosować preparaty na pchły, kleszcze i pasożyty. Część z tych stworzeń jest dla kota groźna z uwagi na przenoszone choroby, a każdy mruczek może złapać pasażera na gapę tak podczas penetrowania trawnika, jak i w trakcie kontaktu z innym zwierzakiem.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4701 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-19
Błyskawiczna dostawa, polecam!
2024-04-12
Jestem bardzo zadowolona z obsługi.
pixel