Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak przygotować psa na Sylwestra?

2016-12-21
Jak przygotować psa na Sylwestra?
Nowy rok zbliża się wielkimi krokami! Przed nami wyczekiwany Sylwester, czyli najbardziej imprezowa noc w roku. Niestety, nie dla wszystkich 31 stycznia to synonim dobrej zabawy. Nasi ukochani czworonożni przyjaciele (a przynajmniej spora grupa z nich) przeżywają ten wieczór z ogromnym trudem i strachem, nie mogąc oswoić się z hałasem petard i fajerwerków. Jak przygotować psa na ten dzień?


Przed huczną nocą

Już kilka dni przed Sylwestrem zwracaj uwagę na wybór odpowiedniego miejsca do wspólnych przechadzek. Zaciszny lasek czy park będą idealnym wyborem. Tam ryzyko spotkania fanów fajerwerków, którzy już trzy dni przez Sylwestrem odpalają sztuczne ognie, będzie znacznie mniejsze niż w chętniej uczęszczanych (szczególnie przez młode osoby) miejscach.

Tabletki uspokajające dla psów z melisą
Specjalistyczne środki uspokajające dla psów należy podawać
na kilka dni przed czekającym je stresującym wydarzeniem


W dniu zabawy

W samego Sylwestra na najdłuższy spacer wybierz się z psiakiem rano. Wtedy huki wystrzałów nie będą jeszcze tak częste i nasilone. Postaraj się o intensywny trening, pobiegaj z nim i zmęcz maksymalnie. Tego dnia możesz też odpuścić czworonogowi ścisłą dietę. Jeśli zje więcej niż zwykle, poczuje się trochę ociężały i będzie smacznie, słodko spać.
Wybierając się na spacer 31 grudnia, absolutnie nie spuszczaj pupila ze smyczy. Głośny huk, na który czworonóg jest znacznie bardziej wyczulony niż człowiek (naszemu psiakowi dźwięk wybuchającej petardy może nawet przysporzyć fizycznego bólu!), sprawi, że zwierzak przestraszy się i w panice zacznie uciekać. Z psem na smyczy wykluczymy ryzyko ewentualnych gonitw i poszukiwań.
Pod żadnym pozorem nie zabieraj pupila na huczną zabawę sylwestrową. Odpadają oczywiście starówki mniejszych i większych miast, gdzie oprócz hałasu sztucznych ogni oraz petard jest masa ludzi pod wpływem alkoholu. Ci, chcąc nie chcąc, mogą zrobić zwierzakowi krzywdę albo najzwyczajniej w świecie — wystraszyć go.


Sam w domu

Przygotuj dla psiaka w miarę możliwości komfortowe warunki. Bezpieczne miejsce, wyposażone w ulubione zabawki, ciepłe koce i ręczniki, które dobrze mu się kojarzą, na pewno pomogą przetrwać horror sylwestrowej nocy. Legowisko ułóż w miejscu, w którym nie ma okien, a tym samym — świateł fajerwerków (może być to np. łazienka), a — jeśli nie ma takiej szansy — dokładnie zasłoń wszystkie okna. Zapalone światła sprawią, że błyski nie będą tak widoczne. Włączone radio czy telewizor uśpi trochę czujność pupila i może chociaż w niewielkim stopniu zagłuszy sylwestrowe huki.

Obroża uspokajająca dla psa z feromonami
Obroża uspokajająca dla psa z feromonami


Psiakom, które są wyjątkowo strachliwe i które źle znoszą sytuacje stresowe, warto podać preparaty uspokajające. Wybór jest szeroki — możemy sięgnąć po specjalną obrożę, uwalniającą środki o działaniu relaksującym (np. walerianę czy lawendę) albo tabletki uspokajające (oczywiście przeznaczone dla psów!), które wyrównują kondycję nerwową i wzmacniają odporność na stres. Pamiętaj, że takie preparaty nie działają od razu. Należy je podawać co najmniej kilka dni przed stresującą sytuacją, żeby mogły całkowicie spełnić swoją funkcję.

Nade wszystko staraj się zachować pełen spokój. Gdy pies wyczuje, że jego pan się stresuje, będzie tylko gorzej. Jeśli uda nam się opanować emocje, również jego nerwy miną. Choć to bardzo trudne, nie pocieszaj, przytulaj i uspokajaj na siłę psiaka. W ten sposób dasz mu do zrozumienia, że nie ma powodu do strachu. Im więcej ciepła i troski okazujemy psiakowi w stresowej sytuacji, tym bardziej narażamy go na rosnące objawy paniki. W skrajnych przypadkach może to prowadzić nawet do niedotlenienia czy palpitacji serca.

Najważniejsze to zatem zachować zdrowy rozsądek i w pełni postarać się o bezpieczeństwo psiaka!
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2016
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4704 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-12
Jak zwykle ok.
2024-04-22
Zamówienie jak zwykle na wysokim poziomie
pixel