Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak przyzwyczaić chomika do kuwety?

2017-05-19
Jak przyzwyczaić chomika do kuwety? Chomiki są na tyle inteligentne, że bez trudu uczą się zarówno podstawowych zasad funkcjonowania w swoim otoczeniu, jak i rozmaitych sztuczek. Bez trudu można również, bazując na ich naturalnej potrzebie zagospodarowania terenu klatki, nauczyć ich załatwiania się w określonym miejscu. Potrzebujemy do tego tylko odrobiny akcesoriów, cierpliwości i właściwych środków czyszczących.

Wybór i ustawienie kuwety

Na dobrą sprawę za kuwetę służyć może nawet… spory słoik. O wiele łatwiej i przyjemniej będzie jednak wybrać produkt stworzony z myślą o kąciku toaletowym dla niewielkiego zwierzaka. Dobrze sprawdzą się tutaj kuwety narożne, które są dodatkowo mocowane do prętów klatki. Czasami klatki i kuwety można kupić w gotowym zestawie; jeśli tylko zaspokajają potrzeby zwierzęcia pod względem wielkości, to jest to świetne rozwiązanie, często pozwalające zaoszczędzić nieco funduszy. Kuwetę po odpowiednim przygotowaniu – o czym za chwilę – należy postawić w miejscu, w którym chomik dotychczas się załatwiał. Jeśli takie miejsce nie jest jeszcze wybrane, możemy je dobrać dowolnie, biorąc jedynie pod uwagę, że być może konieczne będzie przestawienie kącika w inne miejsce. Ważne jest to, aby kuweta nie stała bezpośrednio przy misce z jedzeniem czy wodą oraz przy domku, w którym chomik śpi.

Czym wypełnić kuwetę?

W zasadzie do wyboru mamy tutaj kilka różnych rozwiązań, w których zawiera się podłoże i trociny – wszystkie wykonane z różnych materiałów. Teoretycznie można zainwestować w dokładnie taki sam podkład, jaki zwierzę posiada w całej klatce, jednakże ryzykujemy wówczas, że nie odróżni ono do końca miejsca, w którym zaczyna się kuweta. Najczęściej za wypełnienie kuwety służą po prostu trociny, które wybrać można w wersjach zapachowych (lekko usuwających zapach moczu) oraz bez zapachu, a także – bez pyłu, na który część zwierząt jest uczulona. Alternatywą jest drobny żwirek drewniany, o ile zwierzę go zaakceptuje.

Nauka załatwiania i czyszczenie

W przypadku zwierząt, które przyzwyczajone były do załatwiania w określonym miejscu klatki – a zwykle chomiki preferują jeden kąt na załatwianie swoich potrzeb – sprawa przyzwyczajenia jest dość prosta. Ustawiamy kuwetę dokładnie w miejscu, w którym zwierzę się załatwiało i wypełniamy nieco nasiąkniętym moczem podłożem. W innym przypadku obserwujemy zwierzę i ustawiamy kuwetę tam, gdzie załatwia się najchętniej. Czasem – choć rzadko – zdarza się, że chomik nie chce zaakceptować kuwety i zaczyna załatwiać się gdzie indziej. Możemy ją wówczas spróbować przestawić albo zainwestować w inny rodzaj kuwety – może ten nie odpowiada zwierzakowi?
Pozostaje jeszcze kwestia czyszczenia. Tuż po kupieniu dobrze jest kuwetę przelać wrzątkiem, a potem ustawić w klatce – usunie to zapachy, ale i bakterie. Kuwetę czyścimy codziennie, w razie potrzeby częściej, usuwając część podłoża (na etapie nauki) albo całe (gdy zwierzę zaakceptowało kuwetę). Dobrą praktyką jest też regularne czyszczenie kuwety, w której rozwijają się bakterię. W tym temacie przydatne będą środki do dezynfekcji, które zabiją wszystkie drobnoustroje i uczynią kuwetę higieniczną.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4707 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Zamówienie zrealizowane na wysokim poziomie
2024-06-12
Bardzo dobrze.
pixel