Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak przyzwyczaić kota do legowiska?

2019-12-06
Jak przyzwyczaić kota do legowiska?

Wybierz dobre legowisko

Na początek priorytetem jest to, aby legowisko dla kota spełniało pewne kryteria. Poobserwuj swoje zwierzę i oceń, gdzie najchętniej kładzie się obecnie. Może to parapet, bo jest tam słońce? Albo woli układać się bliżej źródła ciepła, na przykład kominka lub kaloryfera? Czy lubi się ukrywać, czy raczej pozostaje na widoku, aby mieć szansę obserwowania otoczenia? Preferuje leżenie na wysokości czy niższe rejony?

Jeśli odpowiesz sobie na te pytania, wybór będzie o wiele łatwiejszy. Dla kotów, które cenią wspinaczkę i leżenie w dobrym punkcie obserwacyjnym wybierz legowisko połączone z drapakiem, które zapewni im rozrywkę i wygodne miejsce do odpoczynku. Na parapecie połóż cienką matę albo przyczep do okna specjalne legowisko wiszące. Jest ono też dobrym rozwiązaniem dla kotów, które lubią wygrzewać się przy grzejniku. Dla zwierząt ceniących kryjówki lepsze będą rozmaite domki i norki. Z kolei dla mruczących fanów komfortu wybierz miękkie legowiska Primal Instinct.

Znajdź odpowiednie miejsce

Jeśli masz już idealne legowisko, pozostaje znaleźć na nie dobre miejsce. To już prostsze, bo z jednej strony jesteś ograniczony formą, jaką legowisko przyjmuje, a z drugiej preferencjami kota. Największe szanse powodzenia masz w sytuacji, gdy ułożysz lub postawisz legowisko w miejscu, w którym kot po prostu lubi przebywać. To ma sens, jeśli Twoim celem jest jedynie podniesienie jego komfortu. W takich warunkach akceptacja legowiska zwykle nie jest problemem.

Gorzej jednak, jeśli chcesz kota po prostu przesiedlić w inne miejsce. W takiej sytuacji wybierz taką przestrzeń, w której kot nie boi się przebywać i którą akceptuje – to już połowa sukcesu. Zadbaj o to, aby legowisko było usytuowane w miejscu, w którym, nie będzie przewracane i które nie będzie narażone na stały kontakt z ludźmi. Niech kot również ma odrobinę prywatności i szansę na niezakłócony niczym wypoczynek.

Zadbaj o zapach

Nowe legowisko może mieć specyficzny zapach, który nie jest akceptowany przez kota. Pamiętaj, że te zwierzęta mają o wiele czulszy węch niż ludzie, dlatego zapach jest dla nich niezwykle istotny i może odstraszać. Jeśli to możliwe, wypierz legowisko z minimalną ilością proszku, aby zyskało po prostu neutralny, dość świeży zapach. Pamiętaj o podwójnym płukaniu, które pozwoli usunąć z niego resztki detergentu. Następnie ułóż legowisko w docelowym miejscu, kładąc na nim na przykład koc, z którego kot chętnie korzysta. Pozwoli to przesiąknąć posłaniu znanym zapachem, dzięki temu kot łatwiej zaakceptuje nowe legowisko.

Zbuduj pozytywne skojarzenia

Kolejnym krokiem jest zadbanie o pozytywne skojarzenia ze strony kota. Gdy mamy już akceptowany przez niego zapach, możemy w okolicach legowiska się z nim bawić, kłaść ulubione myszki albo zastosować broń ostateczną: kocimiętkę. Pamiętaj, że nawet ¼ populacji kotów jest zupełnie odporna na ten zapach – upewnij się wcześniej, jak jest w przypadku Twojego pupila. Kup kocimiętkę w sprayu i spryskaj płynem powierzchnię legowisko. Powtarzaj zabieg co jakiś czas, co pozwoli zapachowi dłużej się utrzymać.

Czasami niezbędne jest też zniechęcenie kota do przebywania w dotychczasowym miejscu. W takiej sytuacji sprawdzą się preparaty odstraszające, które zazwyczaj zniechęcają kota swoim zapachem do przebywania w danym miejscu. Jeśli równocześnie zaproponujesz zwierzęciu alternatywne miejsce odpoczynku, powinien on z niego szybko skorzystać.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-16
Jak zawsze OK
2024-05-15
Polecam
pixel