Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak skutecznie nagradzać psa, najlepsze przysmaki treningowe dla psów

2020-02-26
Jak skutecznie nagradzać psa, najlepsze przysmaki treningowe dla psów

Poznaj preferencje psa

Nagroda, jak na pewno zdajesz sobie sprawę, jest pojęciem względnym. Dla jednego psa świetnym wynagrodzeniem za starania i poprawne wykonanie komendy będzie smaczny smakołyk. Inny ucieszy się raczej z perspektywy wspólnej zabawy sznurem. Kolejny będzie po prostu cieszył się radością swojego opiekuna. Wszystko zależy od tego, jaki pies ma charakter, co lubi najbardziej i na co pracuje najchętniej. Dodatkowo w grę wchodzi jeszcze to, jak przeszedł proces socjalizacji i co zostało w jego trakcie podkreślone, a co zaniedbane. Poznanie preferencji psa jest podstawowym kryterium jego właściwego nagradzania.

Uważaj na mowę ciała

Psy nie rozumieją naszych słów, zwłaszcza że przecież jedno i to samo słowo można wypowiedzieć na wiele sposobów, co przekłada się na nasz nastrój. Z tego powodu, aby dobrze się z nami porozumiewać, przyglądają się naszej mowie ciała. Jeśli używamy radosnego głosu, ale jesteśmy spięci i podenerwowani, pies na pewno to zauważy i otrzyma sprzeczne sygnały. To samo dotyczy nadmiernych gestów – ludzie stosują gestykulację jako uzupełnienie rozmowy, a często psy nie pojmują, o co właściwie nam chodzi. W takim przypadku istotne jest, aby mieć świadomość własnego ciała i nie popadać w przesadę, a gesty traktować jako element komend. 

Naucz się cieszyć

„Dobry pies” wypowiedziane grobowym tonem nie przekona psa, że faktycznie się cieszymy. Pies zwraca uwagę na nasza intonację, bo ona pozwala mu lepiej zrozumieć nasz przekaz, ale również nasze zamiary. Z tego powodu warto nawet wyćwiczyć odpowiedni ton – wysoki, radosny – do nagradzania psa, aby bardziej go zmotywować do dalszego treningu. Nie traktujmy nagradzania psa podobnie jak nagradzania człowieka, gdzie same słowa wiele znaczą, a emocje nie są już tak istotne, na przykład w relacjach z trenerem albo współpracownikiem. Traktujmy psa jak psa, nie przytłaczając go negatywnymi emocjami, ale dając upust tym radosnym.

Odpowiednio stosuj nagrody

Naucz się gradacji nagród w taki sposób, aby pies faktycznie był zachęcany do powtarzania coraz trudniejszych rzeczy. Miej w zanadrzu trzy nagrody – mogą to być trzy różne smakołyki, w tym jeden najpyszniejszy na świecie dla Twojego psa, albo trzy różne typy nagród. To, co pies dobrze opanował, nagradzaj najmniej atrakcyjnie i losowo. Największy wysiłek i najcięższe podjęte i zakończone sukcesem zadania nagradzaj najbardziej atrakcyjnie, adekwatnie do ich trudności.

Na początku treningu nagradzanie każdego poprawnie wykonanego zadania jest ważne po to, aby poprawiać psią motywację do pracy, ale również zachęcać go do podejmowania trudniejszych wyzwań związanych z doskonaleniem ćwiczenia. Z czasem jednak, gdy pies perfekcyjnie opanuje jakąś umiejętność, a my chcemy ją wykorzystać podczas codziennego życia albo po prostu oczekujemy jej wykonania, nagradzanie stale tym samym zestawem traci sens i obniża psią motywację. W takiej sytuacji zdecyduj się na zasadę, według której nagroda słowna występuje zawsze, ale pozostałe nagrody są przydzielane w sposób losowy. 

Kończ trening sukcesem

Zastanów się przez chwilę, co bardziej motywuje Cię do dalszych starań: porażka czy sukces? Pies, który nie osiąga sukcesów w swojej pracy nie chce dalej pracować. Z tego powodu, nawet jeśli trening nie jest zbyt udany pod kątem nowych wyzwań, postaraj się zakończyć go sukcesem. Daj psu do wykonania proste zadanie, które na pewno wykona, a następnie nagródź go, aby pozwolić mu zakodować ten właśnie moment. Twoja radość i zadowolenie na pewno przykryją jego niepewność i frustrację związane z tym, że nie wiedział, jak spełnić inne Twoje oczekiwania.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4684 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-03
pełen profesjonalizm
2024-03-26
Karma bardzo dobrej jakości
pixel