Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zabezpieczyć dom i ogród dla kota?

2017-08-21
Jak zabezpieczyć dom i ogród dla kota?A na kota czyhać może sporo różnych niebezpieczeństw, zwłaszcza gdy nie zadbamy odpowiednio o jego potrzeby i sprawimy, że będzie miał dostęp do niebezpiecznych produktów. Sprawdźmy zatem, jak zadbać o to, aby kot w naszym domu i ogrodzie czuł się bezpiecznie i nie był narażony na choroby czy urazy.

Rośliny i środki czystości

Podstawową sprawą jest zadbanie o to, aby kot – zwłaszcza młody, jeszcze w okresie dorastania – nie miał kontaktu z niebezpiecznymi substancjami czy roślinami. Dotyczy to zarówno ogrodu, jak i naszego domu. Wiele kwiatów sadzonych w ogrodzie, krzewów, a także roślin doniczkowych jest groźnych dla kotów, które mogą się o nie otrzeć – zawierają one bowiem niebezpieczny sok, który podrażnia skórę, śluzówki i powoduje reakcje alergiczne. Młodsze koty w przypływie zabawy mogą nawet próbować takie rośliny podgryzać, co skończy się zatruciem, uszkodzeniem nerek czy stanem zagrażającym śmiercią. Warto więc sprawdzić, czy posiadane przez nas rośliny są bezpieczne albo ustawione poza zasięgiem kota.

Podobnie rzecz ma się z substancjami chemicznymi. Jeśli stosujemy np. nawozy do roślin czy trutki na niektóre szkodniki, musimy sprawdzić, czy są one bezpieczne dla kota. Środki czystości i leki zawsze powinniśmy trzymać pod zamknięciem.

Bezpieczne wychodzenie

Wielu właścicieli decyduje się wychodzić ze swoimi kotami – jest to w niektórych aspektach dobre rozwiązanie. Warto w tym celu zainwestować w odpowiednie szelki oraz smycz, dzięki którym wyjście na spacery będzie po prostu bezpieczne. Jeśli kot wychodzi do ogrodu, to możemy założyć w nim odpowiednią wolierę, dzięki której nie będzie wychodził poza jego obręb i nie będzie miał kontaktu z obcymi, często chorymi zwierzętami. W sytuacji, gdy kot wychodzi zupełnie swobodnie również poza ogród, dobrze jest wybrać dla niego obrożę z identyfikatorem – ale koniecznie z łatwym rozpięciem, w razie, gdyby zaczepił się np. o gałąź. Koty niewychodzące powinny mieć dostęp jedynie do zabezpieczonego siatką balkonu, aby nie skoczyły z wysokości np. za ptakiem. Nie należy zostawiać otwartych uchylnie okien – lepiej otworzyć je na całą szerokość i zamontować w nich zabezpieczającą siatkę.

Kocie sprawy

Niektóre kocie elementy wyposażenia również mogą stanowić zagrożenie dla kotów, zwłaszcza młodych. Regularnie warto sprawdzać stan zabawek dla kota – czy nie są pęknięte, bo kot mógłby się zranić, czy też np. porwane, przez co kot może zjeść wypełniającą je watolinę. Istotne jest też dbanie o właściwy żwirek w kuwecie – w przypadku kociąt, które mają skłonność do zjadania go, warto zainwestować raczej w coś naturalnego, jak żwirek drewniany, albo mieszankę drobnego żwirku z piaskiem.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-30
Bardzo szybko zrealizowano zamówienie. Jak zwykle wszystko ok.
2024-04-24
POLECAM
pixel