Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zabezpieczyć kota wychodzącego?

2017-04-25
Jak zabezpieczyć kota wychodzącego?Ważne jest jednak, aby go w takiej sytuacji odpowiednio zabezpieczyć. Chodzi tutaj zarówno o jego bezpieczeństwo, jak i komfort, że w razie wypadku czy nieszczęśliwego zagubienia kot zostanie nam zwrócony. Sprawdźmy, o czym warto pamiętać, posiadając kota wychodzącego.

Podstawa to sterylizacja

Podstawowym aspektem istotnym w przypadku posiadania kota wychodzącego jest jego sterylizacja. Przede wszystkim chodzi tutaj o aspekt ograniczenia rozmnażania kotów bezdomnych, często zaniedbanych, które nasz domowy pupil spotka na drodze. Brak popędu i instynktu rozpłodowego uchroni kota przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Co więcej, w przypadku kocurów jest to również ochrona przed konfliktami z innymi samcami – a konflikty te bywają bardzo krwawe.

Obroża – ale tylko specjalna!

Jeśli wypuszczamy naszego domowego pupila, a on zwykle trzyma się niedaleko domu, to jego brak powrotu o stałej godzinie może przyprawić nas o lekką panikę. Wypadki chodzą również po kotach, dlatego istotne jest, aby kot, wyposażony był przede wszystkim w podskórny chip, który może odczytać specjalnym czytnikiem każdy weterynarz, a którego nasz mruczek nie zgubi podczas eskapad. Prócz tego warto zainwestować również w obrożę – wiele osób, widząc kota w obroży np. siedzącego na poboczu, zainteresuje się nim i zwróci go właścicielom albo wręcz przeciwnie, nie będzie go zaczepiać, wierząc, że mieszka w okolicy. Obroża powinna musi być wyposażona w system plastikowego zapinania z szybkim otwieraniem. To istotne, bo kot przechodzący np. po drzewie może zahaczyć obrożą o gałąź, a gdy ta się nie rozepnie – zostanie unieruchomiony, a nierzadko może nawet się powiesić!

Ważny dodatek – adresówka

Wspominamy już chip jest najbardziej sprawdzonym zabezpieczeniem kota przed zagubieniem. Niemniej jednak, dobierając kotu obrożę, warto zainwestować również w niewielką adresówkę. Najlepiej sprawdzają się te zakręcane, w które wkładamy karteczkę z danymi właściciela, bo są nieduże i kotu nie przeszkadzają. Jeśli zaś obawiamy się dodatkowo o życie małych ptaszków w naszych okolicach, to do adresówki możemy dobrać komplet dzwoneczków, które skutecznie przepłoszą ptaki w obliczu skradającego się kota.

Zabezpieczenie przed pasożytami

Na koniec rzecz istotna dla kociego zdrowia, czyli zabezpieczenie przed pasożytami. Kot wychodzący ma przestrzeń nieograniczoną, a co za tym idzie – kontakt z różnymi zwierzętami, nie zawsze zdrowymi. Zabezpieczenie go obrożą albo kroplami przeciw pasożytom, które często sprawdzają się lepiej, jest niezbędne, aby uchronić go przed niechcianymi lokatorami. Co więcej, to również zwiększenie gwarancji, że będzie on zdrowy – pchły czy kleszcze niejednokrotnie przenoszą rozmaite choroby pasożytnicze, które mogą, jak babeszjoza, skończyć się nawet ciężką chorobą czy śmiercią kota.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4707 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
Polecam
2024-05-12
Jak zwykle ok.
pixel