Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zaplanować wędrówkę z psem?

2017-07-23
Jak zaplanować wędrówkę z psem?Oczywistą rzeczą, o której warto wspomnieć już na początku, jest zadbanie o odpowiednią kondycję czworonoga. Nie należy na długą, wycieńczającą trasę zabierać psa chorego, starszego, wykazującego problemy z układem ruchu, oddechowym czy krążenia. Odpowiednie przygotowanie kondycyjne jest tak samo ważne w przypadku czworonoga, jak i człowieka. A co dalej?

Oceń stopień trudności trasy

Na początek dobrze jest się zorientować, czy trasa do wędrówki, którą wybraliśmy, faktycznie jest odpowiednia dla nas i naszego czworonoga. Chodzi tutaj przede wszystkim o kondycję, która jest niezbędna, by trasa została pokonana bez żadnego uszczerbku na zdrowiu czy przetrenowania. Dodatkowo warto sprawdzić, czy trasa nie posiada dodatkowych utrudnień, co dotyczy przede wszystkim sytuacji, gdy chcemy wędrować w górach. Wszelkie łańcuchy, metalowe stopnie i inne utrudnienia są wykluczone zwłaszcza przy dużych psach, których nie można przypiąć do profesjonalnej uprzęży. Istotna jest też ocena jakości podłoża – szlaki bardzo kamieniste mogą być problematyczne dla psów o wrażliwych opuszkach. Możemy wówczas zmienić planowaną trasę alb zdecydować się na zakup butów dla psa.

Sprawdź warunki i przepisy

Na początek warto pamiętać, że nie wszędzie z psem wejdziemy – sporo polskich parków narodowych zabrania wędrowania z psem. Dotyczy to m.in. polskich Tatr oraz Bieszczad. Ocena przepisów jest więc sprawą podstawową. Następnie, zwłaszcza w przypadku tras długich i bez możliwości wcześniejszego zejścia ze szlaku, trzeba odpowiednio wcześnie wybrać się podróż i sprawdzić prognozę pogody. To istotne szczególnie w górach, jako że to tam najczęściej pojawiają się problemy z niespodziewanymi burzami. W takich sytuacjach dobrze jest rozplanować wędrówkę tak, aby wyjść jak najwcześniej – nawet we wczesnych godzinach porannych.

Przygotuj sprzęt

Do wędrowania teoretycznie nie trzeba specjalistycznego sprzętu – zwykłe szelki i smycz wystarczą. Jednakże z uwagi na fakt, że w lasach i parkach krajobrazowych czy narodowych pies musi być na uwięzi, trzymanie smyczy w dłoni przez kilka godzin może być zwyczajnie uciążliwe i niewygodne. Warto więc zainwestować w pas biodrowy ze specjalnym amortyzatorem, który zagwarantuje nam wolne ręce, a psu – wygodę poruszania się. Dodatkowo warto zabrać ze sobą pojemniki czy woreczki do sprzątania nieczystości, bo jest to obowiązek każdego psiarza, zwłaszcza  na łonie natury. Niezbędny jest też zapas wody w specjalnym bidonie dla psa albo z miską podróżną. Jeśli podróż ma być długa, musimy pamiętać o wzmocnieniu psich sił, np. z pomocą dodatkowej porcji jedzenia po wędrówce albo przysmaków w jej trakcie, ale po odpoczynku przynajmniej przez kwadrans.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4714 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-12
Jak zwykle ok.
2024-05-19
Nie mam czasu
pixel